Vycházka z Pohledu přes Svatou Annu do Přibyslavi
Na sobotu 17. 9. 2022 naplánovala Marie vycházku na Svatou Annu a do Přibyslavi

V Jihlavě na nádraží se sešlo 15 turistů a společně odjeli vlakem do Pohledu. Po vystoupení z vlaku nás Marie přivítala a seznámila s programem vycházky.

seznámení s vycházkou

První naše cesta vedla ke kostelu sv. Ondřeje v obci Pohled, který byl založený asi ve stejné době jako klášter (1265 – 1277). Kostel se právě opravuje, ale my měli štěstí, že jeden z pracujících byl v kostele, a tak jsme si kostel mohli prohlédnout.

kostel sv. Ondřeje v Pohledu

kostel se opravuje

klášter v Pohledu

Dalším zastavením byla socha od M. Olšiaka nazvaná Gryf.

Gryf

Potom jsme šli starou lipovou alejí na poutní místo, zvané Svatá Anna. Je to upravená část lesa, kde byla postupem doby postavená kaplička nad studánkou, poutní kostel, kaple křížové cesty a také lázně s hostincem.

stará lipová alej

lipovou alejí ke Svaté Anně

ve Svaté Anně

O vzniku tohoto místa existuje podle Pohledské kroniky pověst: “ V ROCE 1730 ZAPADL PŘI PRONÁSLEDOVÁNÍ VLKA DO HLUBOKÉHO BAHNA KLÁŠTERNÍ PÍSAŘ. VE CHVÍLÍCH ZOUFALÉHO BOJE O ŽIVOT SE ZAČAL MODLIT. TU NAJEDNOU USLYŠEL TAJEMNÝ HLAS VARHAN A TAKÉ ZPĚV TAJEMNÉHO CHORÁLU, VE KTERÉM BYLA NĚKOLIKRÁT ZMÍNĚNA SVĚTICE SVATÁ ANNA. POČAL SE TEDY MODLIT KE SVATÉ ANNĚ A VE SVÉ MODLITBĚ SLÍBIL, ŽE POKUD BUDE ZACHRÁNĚN, POSTAVÍ ZDE KAPLIČKU. MODLITBA SKUTEČNĚ POMOHLA A ZACHRÁNĚNÝ PÍSAŘ SVŮJ SLIB SPLNIL. V ROCE 1731 NECHAL VYBUDOVAT KAPLI, VE KTERÉ SE DOKONCE PŘI KOPÁNÍ ZÁKLADŮ OBJEVIL LÉČIVÝ PRAMEN VODY. ZPRÁVA O ZÁCHRANĚ PÍSAŘE I O POSTAVENÍ KAPLE S OBJEVEM ZÁZRAČNÉHO PRAMENE SE ŠÍŘILA DO ŠIRÉHO OKOLÍ A KE STUDÁNCE PŘICHÁZELO STÁLE VÍCE POUTNÍKŮ“.

V roce 1760 bylo rozhodnuto o stavbě většího kostela. Má se zato, že stavba probíhala podle starých plánů Jana Blažeje Santiniho . Také v této době bylo vystaveno do kruhu kolem kostela 14 rokokových kapliček Křížové cesty.

kaple ve Svaté Anně

kaple Panny Marie Lurdské nad pramenem

ochutnávka zázračné vody z pramene

křížová cesta

Po prohlídce a ochutnání „zázračné“ vody jsme pokračovali kolem řeky Sázavy. V lesních úsecích jsme nacházeli houby.

cesta do Simtan

na ČTZ

ke Stříbrným Horám

překonání překážky

starý kamenný most Pod Kateřinou

Od rozcestí Pod Kateřinou jsme po ČTZ došli až do Přibyslavi.

k Přibyslavi po ČTZ

v Přibyslavi

V Přibyslavi jsme nastoupili do vlaku, který nás s přestupem v H. Brodě dovezl do Jihlavy.

V chladném počasí, ale bez deště jsme ušlapali 15 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 09. 2022 | 80 přečtení |
Zdroj: text a foto J. Veselý |