Cyklopobyt ve Škrdlovicích
V neděli 14. 8. 2022 přijela v odpoledních hodinách parta šesti cykloturistů do penzionu Studio Glas ve Škrdlovicích, aby tady prožila krásný týden do pátku 19. 8. 2022.

Ubytování v penzionu poskytuje návštěvníkům veškerý komfort. Ubytovaní mohou využít infrasaunu, vířivku a venkovní bazének. Čisté dvoulůžkové pokoje jsou vybaveny samozřejmě koupelnou a WC, televizí a klimatizací, která se v horkém počasí náramně osvědčila. Ve společných prostorách, jako je vstupní hala, kuchyňka a jídelna, jsou všude skleněné výtvory. Stále je co prohlížet a obdivovat.

penzion Srtudio Glas ve Škrdlovicích

vstupní hala

kuchyňka

jídelna


Po ubytování jsme se vydali na prohlídku okolí penzionu a obce Škrdlovice, která se nachází v okrese Žďár nad Sázavou v CHKO Žďárské vrchy. Procházeli jsme kolem moderní kaple sv. Cyrila a Metoděje a také kolem památné lípy velkolisté, jejíž 15 m vysoký kmen má obvod 650 cm. Kmen je dutý. Podivovali jsme se, jak je lípa krásně košatá. Šli jsme ještě dál po vsi, až jsme došli k sochám Hroši od Michala Olšiaka. Od hotelu u Hrochů je pěkný výhled do krajiny.

kostel sv. Cyrila a Metoděje

lípa velkolistá

HrošiVečer v penzionu jsme společně poseděli v jídelně u sklenky vína na oslavu Majky a Víti k výročí jejich diamantové svatby.

večer u sklenky vína

Pondělí 15. 8. 2022
Ráno po snídani jsme se vydali na první jízdu. Po dohodě všech byla naplánovaná trasa: Škrdlovice, Velké Dářko, Radostín, Vepřová, Velká Losenice, Sázava, Polnička, Škrdlovice. Ujeli jsme 42 km.

před první vyjížďkou

k Velkému Dářku trochu bloudíme

Velké Dářko

na hrázi V. Dářka

Rozcestník u V. Dářka

Velké Dářkochodník přes rašeliništěv Radostíně


Velké Losenice


Po cestě jsme si prohlíželi sochy Michala Olšiaka

u Mamuta

Hamroň

Mamlas

pohled na Žďár n.S.

sochy hranic Čech a Moravy

v PolničceÚterý 16. 8. 2022
Trasa: Škrdlovice, Velké Dářko, Radostín, Hluboká, Staré Ransko, Havlíčkova Borová, Vepřová, Račín, Polnička, Velké Dářko, NS Karlov, Škrdlovice - 41 km
Po cestě jsme se zastavili v Havlíčkově Borové, kde je památník a rodný dům spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Také jsme vyšplhali na vysoký kopeček, na jehož vrcholu stojí kostelík se hřbitovem.

březová alej k Radostínu


Josefína v obci Hluboká u Krucenburku

rybník Řeka

hledáme další cestu

Perleťovec stříbropásek si oblíbil modrou barvu


v Havlíčkově Borové

památník K. H. Borovského

rodný dům K.H. Borovského

kostel na kopci v H. Borové


V Račíně jsme si v hospůdce u zastávky autobusu dali výbornou gulášovou polévku a pak ještě zašli k rybníčku s lekníny. U rybníčku je další ze soch M. Olšiaka Rak. Po cestě zpět do penzionu jsme zastavili v Karlově. Zjistili jsme, kdy bychom mohli na exkurzi do místní sklárny. Tu jsme naplánovali na zítra.

v Račíně

rybník Jordán s lekníny

rak u rybníka v Račíně

plachetnice na V. Dářku

u sklárny KarlovStředa 17. 8. 2022
Trasa: Škrdlovice, Karlov, Cikháj, Kocanda, Herálec, Kadov, Fryšava, Tři Studně, Světnov, Škrdlovice - 42 km
Dnes jsme jeli podle včerejšího plánu nejprve do Karlova na exkurzi do sklářské galerie a sklárny.
V Karlově je sklárna, kterou založil Jaroslav Svoboda, sklářský výtvarník a návrhář stolních a dekorativních předmětů. Procházeli jsme galerií a obdivovali skleněné výtvory, které dosahovaly až obřích rozměrů. Potom jsme mohli vstoupit do sklářské dílny a pozorovali skláře při foukání skla a brusiče při broušení. Se zájmem jsme poslouchali výklad. Nakonec si někteří zakoupili malou skleněnou připomínku této návštěvy ve sklárně v Karlově.


galerie ve sklárně Karlov

exkurze ve sklárně

práce skláře

v brusírněPokračovali jsme v jízdě na Cikháj a do Fryšavy. Ve Fryšavě nás nalákaly zase Olšiakovy sochy velkých hřibů a jiných pohádkových bytostí.

cesta do Cikháje

u čertů v Cikháji

ve Fryšavě
Nedaleko od soch jsme si dali občerstvení a pokračovali do našeho penzionu, a protože bylo velmi horké počasí, využili jsme osvěžení v malém bazénku s chladnou vodou.

osvěžení v bazénku


Večer se některé z nás účastnily v penzionu tvoření skleněných šperků pod odborným vedením paní majitelky. I když výsledný šperk třeba nebyl úplně podle očekávání, byl to pěkný zážitek.

tvorba skleněných šperků

Čtvrtek 18. 8. 2022
Trasa: Škrdlovice, Radostín, Vojnův Městec, Krucemburk, Rybník Řeka, Vepřová, Račín, Polnička, Škrdlovice - 46 km

Čtvrtek byl nejteplejší den ze všech předešlých. Putovali jsme hodně lesnatými úseky po pěkných asfaltových cestách. A protože ne vždy se podařilo najít správnou cestu, tak jsme najeli nejvíce kilometrů.

příprava na cestu

kombajny na cestě

Krucemburk

rybník Řeka


Ranská jezírka


v Polničceosvěžení po horkém dniV pátek 19. 8. 2022 byl den odjezdu. Rozloučili jsme se s paní majitelkou penzionu Studio Glas. Ani trochu se nám odtud nechtělo. V ubytování nám vůbec nic nechybělo. Příjemné prostředí, příjemní lidé a dobrá parta.

paní majitelka pezionu

před odjezdem do Jihlavy

rozloučeníNa cestách se nám také dobře jezdilo. Krajina je tu hodně zvlněná, takže z kopce, do kopce. Celkem jsme tedy najeli 171 km. Není to moc, ale pohodovou jízdu se zastávkami u zajímavých míst, na rozhledy a odpočinek s občerstvením, jsme si užili vesele a dosytosti.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 22. 08. 2022 | 80 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server