Cyklopobyt ve Škrdlovicích
V neděli 14. 8. 2022 přijela v odpoledních hodinách parta šesti cykloturistů do penzionu Studio Glas ve Škrdlovicích, aby tady prožila krásný týden do pátku 19. 8. 2022.

Ubytování v penzionu poskytuje návštěvníkům veškerý komfort. Ubytovaní mohou využít infrasaunu, vířivku a venkovní bazének. Čisté dvoulůžkové pokoje jsou vybaveny samozřejmě koupelnou a WC, televizí a klimatizací, která se v horkém počasí náramně osvědčila. Ve společných prostorách, jako je vstupní hala, kuchyňka a jídelna, jsou všude skleněné výtvory. Stále je co prohlížet a obdivovat.

penzion Srtudio Glas ve Škrdlovicích

vstupní hala

kuchyňka

jídelna

Po ubytování jsme se vydali na prohlídku okolí penzionu a obce Škrdlovice, která se nachází v okrese Žďár nad Sázavou v CHKO Žďárské vrchy. Procházeli jsme kolem moderní kaple sv. Cyrila a Metoděje a také kolem památné lípy velkolisté, jejíž 15 m vysoký kmen má obvod 650 cm. Kmen je dutý. Podivovali jsme se, jak je lípa krásně košatá. Šli jsme ještě dál po vsi, až jsme došli k sochám Hroši od Michala Olšiaka. Od hotelu u Hrochů je pěkný výhled do krajiny.

kostel sv. Cyrila a Metoděje

lípa velkolistá

Hroši

Večer v penzionu jsme společně poseděli v jídelně u sklenky vína na oslavu Majky a Víti k výročí jejich diamantové svatby.

večer u sklenky vína

Pondělí 15. 8. 2022
Ráno po snídani jsme se vydali na první jízdu. Po dohodě všech byla naplánovaná trasa: Škrdlovice, Velké Dářko, Radostín, Vepřová, Velká Losenice, Sázava, Polnička, Škrdlovice. Ujeli jsme 42 km.

před první vyjížďkou

k Velkému Dářku trochu bloudíme

Velké Dářko

na hrázi V. Dářka

Rozcestník u V. Dářka

Velké Dářko

chodník přes rašeliniště

v Radostíně

Velké Losenice

Po cestě jsme si prohlíželi sochy Michala Olšiaka

u Mamuta

Hamroň

Mamlas

pohled na Žďár n.S.

sochy hranic Čech a Moravy

v Polničce

Úterý 16. 8. 2022
Trasa: Škrdlovice, Velké Dářko, Radostín, Hluboká, Staré Ransko, Havlíčkova Borová, Vepřová, Račín, Polnička, Velké Dářko, NS Karlov, Škrdlovice - 41 km
Po cestě jsme se zastavili v Havlíčkově Borové, kde je památník a rodný dům spisovatele Karla Havlíčka Borovského. Také jsme vyšplhali na vysoký kopeček, na jehož vrcholu stojí kostelík se hřbitovem.

březová alej k Radostínu

Josefína v obci Hluboká u Krucenburku

rybník Řeka

hledáme další cestu

Perleťovec stříbropásek si oblíbil modrou barvu

v Havlíčkově Borové

památník K. H. Borovského

rodný dům K.H. Borovského

kostel na kopci v H. Borové

V Račíně jsme si v hospůdce u zastávky autobusu dali výbornou gulášovou polévku a pak ještě zašli k rybníčku s lekníny. U rybníčku je další ze soch M. Olšiaka Rak. Po cestě zpět do penzionu jsme zastavili v Karlově. Zjistili jsme, kdy bychom mohli na exkurzi do místní sklárny. Tu jsme naplánovali na zítra.

v Račíně

rybník Jordán s lekníny

rak u rybníka v Račíně

plachetnice na V. Dářku

u sklárny Karlov

Středa 17. 8. 2022
Trasa: Škrdlovice, Karlov, Cikháj, Kocanda, Herálec, Kadov, Fryšava, Tři Studně, Světnov, Škrdlovice - 42 km
Dnes jsme jeli podle včerejšího plánu nejprve do Karlova na exkurzi do sklářské galerie a sklárny.
V Karlově je sklárna, kterou založil Jaroslav Svoboda, sklářský výtvarník a návrhář stolních a dekorativních předmětů. Procházeli jsme galerií a obdivovali skleněné výtvory, které dosahovaly až obřích rozměrů. Potom jsme mohli vstoupit do sklářské dílny a pozorovali skláře při foukání skla a brusiče při broušení. Se zájmem jsme poslouchali výklad. Nakonec si někteří zakoupili malou skleněnou připomínku této návštěvy ve sklárně v Karlově.

galerie ve sklárně Karlov

exkurze ve sklárně

práce skláře

v brusírně

Pokračovali jsme v jízdě na Cikháj a do Fryšavy. Ve Fryšavě nás nalákaly zase Olšiakovy sochy velkých hřibů a jiných pohádkových bytostí.

cesta do Cikháje

u čertů v Cikháji

ve Fryšavě

Nedaleko od soch jsme si dali občerstvení a pokračovali do našeho penzionu, a protože bylo velmi horké počasí, využili jsme osvěžení v malém bazénku s chladnou vodou.

osvěžení v bazénku

Večer se některé z nás účastnily v penzionu tvoření skleněných šperků pod odborným vedením paní majitelky. I když výsledný šperk třeba nebyl úplně podle očekávání, byl to pěkný zážitek.

tvorba skleněných šperků

Čtvrtek 18. 8. 2022
Trasa: Škrdlovice, Radostín, Vojnův Městec, Krucemburk, Rybník Řeka, Vepřová, Račín, Polnička, Škrdlovice - 46 km

Čtvrtek byl nejteplejší den ze všech předešlých. Putovali jsme hodně lesnatými úseky po pěkných asfaltových cestách. A protože ne vždy se podařilo najít správnou cestu, tak jsme najeli nejvíce kilometrů.

příprava na cestu

kombajny na cestě

Krucemburk

rybník Řeka

Ranská jezírka

v Polničce

osvěžení po horkém dni

V pátek 19. 8. 2022 byl den odjezdu. Rozloučili jsme se s paní majitelkou penzionu Studio Glas. Ani trochu se nám odtud nechtělo. V ubytování nám vůbec nic nechybělo. Příjemné prostředí, příjemní lidé a dobrá parta.

paní majitelka pezionu

před odjezdem do Jihlavy

rozloučení

Na cestách se nám také dobře jezdilo. Krajina je tu hodně zvlněná, takže z kopce, do kopce. Celkem jsme tedy najeli 171 km. Není to moc, ale pohodovou jízdu se zastávkami u zajímavých míst, na rozhledy a odpočinek s občerstvením, jsme si užili vesele a dosytosti.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 22. 08. 2022 | 80 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |