Chýnovská jeskyně
Vycházka na návštěvu Chýnovské jeskyně byla naplánovaná na sobotu 2. 7. 2022.

Předem nikdy nevíme, kolik lidí na běžné vycházky přijde, proto se musel předem připravit počet účastníků. Vstup do jeskyně je omezen na 25. Odjezd vlaku byl tentokrát brzy ráno a dvouhodinová cesta turistům ubíhala rychle. O půl deváté vystoupili v Chýnově. Vedoucí vycházky Jirka seznámil s programem.

v Chýnově na nádraží

seznámení s programen

Všichni se plni očekávání vydali po modré TZ na 3 km dlouhou cestu k jeskyni. Šlo se polními cestami. Asi po 2 km v lesním úseku bylo dost blátivo. Překážka byla překonána a pak se opět šlo po louce. Tam se mírně zablácené boty umyly v mokré trávě. Na louce se modrá TZ ztratila. Ta měla vést turisty zkratkou přímo k jeskyni. Ale protože byla zarostlá křovím, nebyla vidět, tak se cesta trošku prodloužila. K budově jeskyně došli ještě s předstihem.

po MTZ

muselo se jít i blátem

stále po MTZ

než půjdeme na prohlídku jeskyně

Příjemné posezení bylo za novou budovou návštěvnického centra. Jirka mezitím obstaral vstupenky a když se čas prohlídky jeskyně přiblížil, všichni se sešli před vchodem do jeskyně, kde se také společně vyfotografovali. Průvodci jeskyně byli natolik ochotní, že si naši turisté mohli své batohy a turistické hole odložit v pokladně, aby nikomu nepřekážely v překonávání téměř 400 strmých a nepravidelných schodů.

jdeme k jeskyni

společně u jeskyně

Prohlídka jeskyně trvala necelou 1 hodinu. Byla velmi zajímavá. Všechny překvapilo, že tu nejsou krápníky. Jeskyni úžasně přírodně zdobí vrstvy barevných mramorů. Přesto asi tři maličké krápníčky tady přece jen k vidění jsou. Také v jeskyni žijí netopýři, ti se nenechali vidět, zato pavouci tu byli i se svými kokony. Byl to opravdu pěkný zážitek. V jeskyni bylo přibližně 8° C. Venku bylo jen asi 22°C, takže nebylo tak hrozné vedro, jako předešlé dny, kdy teploty byly tropické.

průvodce nás vítá

vstup do jeskyně

v jeskyni

kamenný čert v jeskyni

sáhni mu na nos pro štěstí

kamenné pece

žijí tu pavouci

východ z jeskyně

Od jeskyně se naše skupinka vydala k Chýnovu. Cestou zpět nebyl problém najít modrou, která se při cestě k jeskyni ztratila na louce. Cestička lesním úsekem byla ale v jednom místě hodně strmá a navíc po nočním vydatném dešti kluzká. Dva pády ale šťastně dopadly a vesele se pokračovalo do města Chýnov.

nebezpečný sestup po MTZ

V Chýnově se vedení ujala Míša, která dovedla turisty na místní hřbitov. Je to unikátní veřejná galerie. Na nevelkém hřbitově je spousta velkých i menších soch od sochařů Františka Bílka, jeho bratra Antonína a Karla Gabriela. František Bílek je zde pohřben a u jeho hrobu stojí asi 5 m vysoká socha nazvaná Modlitba nad hroby. Velkým dílem sochaře Fr. Bílka je také nepřehlédnutelná hrobka ”Nedokončený chrám”.

prohlídka hřbitova v Chýnově

hřbitov je veřejná galerie sochaře F. Bílka

socha nazvaná Modlitba nad hroby

Ze hřbitova zavedla Míša turisty do města k domu sochaře Františka Bílka, který byl postaven 1898 podle jeho vlastních návrhů.
Ve městě se celá skupina rozpadla na několik menších. Turisté hledali občerstvení. Restaurace bývají málokdy otevřené v odpoledních hodinách, kupodivu ani v sobotu, ani teď v době prázdnin.

cesta na nádraží

než přijede vlak

V 15 hodin se všichni zase sešli na nádraží.
Vlak přijel načas a byl přeplněný dětmi jedoucích na letní tábor. Společné cestování bylo trochu náročné, ale v pohodě se všemi, co se různě k sobě museli tlačit, mnohdy stát na jedné noze, nebo se přidržovat jeden druhého, protože ti menší nedosáhnou na madla nad hlavou. Naštěstí tohle dobrodružství netrvalo dlouho a v Obratani táborníci vystoupili.
Dál už cesta probíhala komfortně.
Snad se turistům výlet do Chýnova líbil. Nachodili 11 km.

Počet účastníků do jeskyně byl nakonec 23, dva nepřišli. Navíc se vycházky zúčastnil pejsek Woody se svou paničkou, místo do jeskyně si vyšli do nedalekých Kladrub.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 11. 07. 2022 | 121 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |