41. Cestami Jaroslava Haška
Dálkové pochody a cykloturistické jízdy se každoročně konají a jsou turisty oblíbené. Jeden takový pořádá KČT Bohemia Světlá nad Sázavou, nazvaný Cestami Jaroslava Haška. Letošní se konal 27. 8. 2022 a byl to už v pořadí 41. Na tuto akci z KČT, odbor Čeřínek JIhlava do Světlé přijíždějí naši jak pěší, tak i cykloturisté.

Na místě startu u Základní školy v Lánecké ulici ve Světlé n. S. byli o něco dříve cykloturisté, kteří přijeli osobními auty. Než svá kola vysvobodili z nosičů na autech, tak přišli i pěší turisté, které do Světlé přivezl vlak. Před vítacím banerem se společně vyfotili a potom si popřáli štastnou cestu a vydali se na trasy.

před startem


pěší už také přišli od vlaku

společně na startu


Cyklisté si vybrali 40 km dlouhou trasu, která vedla do Závidkovic, přes Broumovu Lhotu a Vilémovice. Jeli zvlněnou krajinou - z kopce a do kopce, ale větší stoupání je čekalo na Lipnici nad Sázavou. Navrchu se zastavili u hradu a u domku Jaroslava Haška. Po kratičkém vydýchání se pustili z kopce do Krásné Hory.

hrad Lipnice

u domku J. Haška


V Krásné Hoře se zastavili a prohlédli si okolí Kostela Narození sv. Jana Křtitele. Zvlášť pozornost upoutala dřevěná barokní zvonice.

ohlédnutí na hrad Lipnice

dřevěná barokní zvonice v Krásné Hoře

kostel Nar. sv. J. Křitele


Z Krásné Hory potom pokračovali do Bezděkova a přijeli do Okrouhlice. Tady se v místní hospodě Na Staré poště naobědvali a pokračovali do Lučice, Malčína a Příseky, odkud zbývá do Světlé jen kousek. U železničního přejezdu je zastavily závory a červené návěstí. Po projetí dvou vlaků pokračovali do cíle v Základní škole, kde byl také start.

hospoda Na Staré poštěu závor ve Světlé

přijeli jsme do cíle bez defektu


V cíli byli všichni odměněni pamětním listem a někteří si odnesli i vylosovanou výhru.

organizátoři pochodu

občerstvení v cíli

mapa cyklotrasy


Pěší turisté se od startu vydali na 10 km trasu. Šli ze Světlé do Josefodolu, kde byla kontrola. Zde se zastavili, občerstvili a pokračovali na Druhanov. Tady se rozmýšleli, jak dál. Pokračovali lesem, pak se potěšili výhledem na Melechov a došli zpět do cíle.

pěší na cestě

pohled na Melechov

cesta lesem


na kontrole v Josefodole


v cíli


Obě cesty, jak pěší i cyklotrasa, vedly krásnou krajinou a k tomu bylo jako bonus nádherné počasí. Možná trochu tepleji, než by se hodilo na pochod, ale všichni byli spokojeni. Snad byli spokojeni i organizátoři, kteří pro účastníky přichystali občerstvení i v cíli.
Našich cykloturistů se zúčastnilo 9 a pěšáků se na trasu vydalo 7.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 28. 08. 2022 | 113 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí,foto pěší H. Belatková |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server