41. Cestami Jaroslava Haška
Dálkové pochody a cykloturistické jízdy se každoročně konají a jsou turisty oblíbené. Jeden takový pořádá KČT Bohemia Světlá nad Sázavou, nazvaný Cestami Jaroslava Haška. Letošní se konal 27. 8. 2022 a byl to už v pořadí 41. Na tuto akci z KČT, odbor Čeřínek JIhlava do Světlé přijíždějí naši jak pěší, tak i cykloturisté.

Na místě startu u Základní školy v Lánecké ulici ve Světlé n. S. byli o něco dříve cykloturisté, kteří přijeli osobními auty. Než svá kola vysvobodili z nosičů na autech, tak přišli i pěší turisté, které do Světlé přivezl vlak. Před vítacím banerem se společně vyfotili a potom si popřáli štastnou cestu a vydali se na trasy.

před startem

pěší už také přišli od vlaku

společně na startu

Cyklisté si vybrali 40 km dlouhou trasu, která vedla do Závidkovic, přes Broumovu Lhotu a Vilémovice. Jeli zvlněnou krajinou - z kopce a do kopce, ale větší stoupání je čekalo na Lipnici nad Sázavou. Navrchu se zastavili u hradu a u domku Jaroslava Haška. Po kratičkém vydýchání se pustili z kopce do Krásné Hory.

hrad Lipnice

u domku J. Haška

V Krásné Hoře se zastavili a prohlédli si okolí Kostela Narození sv. Jana Křtitele. Zvlášť pozornost upoutala dřevěná barokní zvonice.

ohlédnutí na hrad Lipnice

dřevěná barokní zvonice v Krásné Hoře

kostel Nar. sv. J. Křitele

Z Krásné Hory potom pokračovali do Bezděkova a přijeli do Okrouhlice. Tady se v místní hospodě Na Staré poště naobědvali a pokračovali do Lučice, Malčína a Příseky, odkud zbývá do Světlé jen kousek. U železničního přejezdu je zastavily závory a červené návěstí. Po projetí dvou vlaků pokračovali do cíle v Základní škole, kde byl také start.

hospoda Na Staré poště

u závor ve Světlé

přijeli jsme do cíle bez defektu

V cíli byli všichni odměněni pamětním listem a někteří si odnesli i vylosovanou výhru.

organizátoři pochodu

občerstvení v cíli

mapa cyklotrasy

Pěší turisté se od startu vydali na 10 km trasu. Šli ze Světlé do Josefodolu, kde byla kontrola. Zde se zastavili, občerstvili a pokračovali na Druhanov. Tady se rozmýšleli, jak dál. Pokračovali lesem, pak se potěšili výhledem na Melechov a došli zpět do cíle.

pěší na cestě

pohled na Melechov

cesta lesem

na kontrole v Josefodole

v cíli

Obě cesty, jak pěší i cyklotrasa, vedly krásnou krajinou a k tomu bylo jako bonus nádherné počasí. Možná trochu tepleji, než by se hodilo na pochod, ale všichni byli spokojeni. Snad byli spokojeni i organizátoři, kteří pro účastníky přichystali občerstvení i v cíli.
Našich cykloturistů se zúčastnilo 9 a pěšáků se na trasu vydalo 7.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 28. 08. 2022 | 113 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí,foto pěší H. Belatková |