Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Žďárské vrchy - Polička
Tématem sobotního zájezdu byly Žďárské vrchy a historické město Polička.

Z Jihlavy jsme vyjeli se zpožděním, ale na východišti naší cesty jsme stanuli podle plánu po půl deváté. Z rozcestí značených cest pod Luckým vrchem vedou naše kroky po červené značce přes samoty Kobylí do horské vsi Pustá Rybná. Do vesničky, která je dějištěm románů Terezy Novákové, sestupujeme ze stráně lemované smrky. Přes jejich kmeny je pěkný pohled na malebná stavení a oba kostely. Zastavujeme u tabule, která stojí na místě 900 let staré lípy. Černobílá fotografie zobrazuje rozložitý strom v okamžiku, kdy byl rozlomen.
Spějeme dál k potoku Hlučál a k místní památce – dřevěné polygonální stodole, která sloužila jako první shromaždiště tolerantních církevníků. Krátkodobá ztráta několika zbloudilých turistů, kteří pokračovali po červené značce za stodolu, byla vzápětí odhalena, a tak v plném počtu pokračujeme po zelené značce za stálého obdivování lidové architektury a upravených barevných zahrádek a dvorků. Jedna místní čarodějnice přistála i s koštětem na vysokém jasanu a společně se svým havranem shora pozoruje naši debatu a četné poznámky na účet ženské části skupiny.

vystupujeme pod Luckým vrchem

před odchodem na túru

k samotě Kobylípo ČTZ

na místě, kde stávala stará lípa


dřevěná polygonální stodola


v Pusté Rybné

kostelík v Pusté Rybné

čarodějniceHned za vsí nás čeká slibované stoupání do táhlého kopce. Sluníčko, opírající se do travnaté stráně, postupně orosí naše čela i těla. Za zády se zvedají okolní kopce a výhled shora je odměnou i odůvodněním našeho výstupu.
Nahoře krátce odpočíváme a doplňujeme tekutiny. Naše další kroky vedou náhorní cestou kolem samoty Blatina až na hranu lesa. Lesní cesta pak ústí na silnici a za ní nás čeká žlutá značka vedoucí k samotě Jeruzalém pod kopcem Betlém. Částečně sklízíme úrodu na švestkovém stromu u cesty a kocháme se krásnými scenériemi zdejší přírody. Samoty Dědek otevírají další výhledy, jež nás provázejí až na 739 m vysoký Lucký vrch, který je považován za místo s nejkrásnějšími výhledy Vysočiny.

a teď do strmého a dlouhého kopcek samotě Jeruzalém

po ŽTZ

samota Jeruzalém a kopec Betlém


na Lucký vrch

samota Dědek

Lucký vrch


Jediná prvorepubliková horská chata na Vysočině nás přivítala přívětivě: dobovým prostředím, bramboračkou s houbami, klobásou, švédským koláčem, domácí limonádou, pivem, místní specialitou Luckým vánkem… Zářijové sluníčko pálí jako v létě, užíváme si pohodové posezení v chatě i ve venkovním areálu.

dřevěný strážce chaty

v chatě
Odpolední program začíná 1,5 km dlouhým sestupem po žluté značce do obce Telecí. Silným zážitkem je Lukasova zpívající lípa s překrásnou rázovitou usedlostí. Sklidila obdiv všech a některá děvčata zazpívala známou píseň „Pod tou naší starou lípou“. Byla to milá a dojemná chvíle. Někteří se ještě vydali k původně gotickému kostelu sv. Máří Magdalény a následně jsme odjeli do sedm kilometrů vzdálené Poličky.


ke zpívající lípě


Lukásova zpívající lípa

zpívající turistky

kostel sv. Máří Magdaleny v Telecí


Z parkoviště u Tylova domu pospícháme do Centra Bohuslava Martinů, kde máme objednanou průvodcovskou službu. Skupina turistů odchází do kostela sv. Jakuba, v jehož věži se v r. 1890 narodil hudební skladatel Bohuslav Martinů.

v Poličce


městské hradby


kostel sv. Jakuba

jdeme na věž kostela

rodná světnička B. Martinů ve věži

pohled z věže


Ostatní se občerstvují na zahrádce restaurace na náměstí a v 15 hodin většina z nás absolvuje prohlídku města s průvodkyní, jejíž výkladem jsme doslova nadšeni. V budově radnice prozrazuje mnohé zajímavosti nad modelem města, vede nás k další kulturní památce - mariánskému sloupu, k rybníku a ke gotickému opevnění. Zasvěceně reaguje na naše dotazy, prohlídka města v její společnosti je velkým zážitkem.
Marta nás pak doprovází k nejkrásnější části opevnění, které je v současné době v rekonstrukci. Jdeme až do ulice Na Bídě okolo malebných domečků – restaurace Parkány až k Nožířově šenku. Barevné romantické domky pod kamennými zdmi a baštami opevnění nemají chybu a jsou námětem mnoha našich fotografií. Posezení v šenku i na zahrádce je víc než příjemné.

radnice v Poličce


v ulici Na Bídě

v ulici Na Bídě

městské opevnění


Závěrečnou tečku zajistilo koňské spřežení s vozem plných hasičů v dobových uniformách. Máváme, voláme, že Jihlava zdraví hasiče z Poličky. Smějí se a také mávají. Dodávají, že jsou z Rudné, takže také hosté, jako my.


hasiči v dobových uniformách


Před půl šestou nasedáme do autobusu a pan řidič, kterému patří velké poděkování za bezvadnou jízdu a spolupráci, nás veze malebnou krajinou Žďárských vrchů k domovu. Máme štěstí: náš domov, stejně jako Žďárské vrchy, je součástí Českomoravské vrchoviny.
47 účastníků našlapalo 13 km.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 09. 2016 | 1636 přečtení |
Zdroj: text: Marta Drobná, foto: Jiří Veselý a Miloš Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server