Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Lysá hora a polské Beskydy
Koncem června si plánujeme obvykle nějaký delší výlet na dva dny. Letos to nebylo jinak. Chtěli jsme poznat část Beskyd. A protože probíhala a ještě probíhá akce „Vystup na svůj vrchol“ na obnovu Bezručovy chaty, a my jsme se také této akce zúčastnili a na obnovu taky přispívali, byli jsme na turistickou Bezručovu chatu zvědaví. V sobotu 25. 6. 2016 brzy ráno vyjel autobus s 46 turisty směrem do Moravskoslezských Beskyd.

Výlet naplánovala Hanka Kučerová s Františkem Dörrerem. Svoje úlohy si rozdělili tak, že František se ujal programu prvního dne pro 1. skupinu, a jeho cíl byl výstup na Lysou horu. Hanka připravila program pro 2. skupinu na Pustevny a do Rožnova p. Radhoštěm.
Druhý den v neděli byly v plánu polské Beskydy.

V sobotu kolem deváté zastavil autobus na parkovišti v Malenovicích. Po dlouhém sezení se každý rád trochu protáhl a po chvíli se 25členná skupina vydala směrem na Lysou horu. Trasa nebyla dlouhá, měla „jen“ 7 km, ale výškový rozdíl od startu v Malenovicích na Lysou horu byl zhruba
asi 900 m. Slunce pálilo už od rána a plánovaná cesta byla asi na tři hodiny nahoru a stejně tak potom dolů.

v Malenovicích

jdeme na Lysou horuPrvní část trasy vedla lesními cestami, často kamenitými a prorostlými kořeny stromů. Není nutno zdůrazňovat, že tyto cesty stoupaly stále vzhůru, někdy prudce, jindy mírněji. Stejnou trasou probíhal extremní závod Adrenalin Cup, startující v Ostravici. Obdivovali jsme cyklisty a běžce, vybíhající na Lysou horu. A zároveň tu probíhal „Bernard Beskydský šerpa“, závod 4členných týmů ve vynášce sudu piva na vrchol Lysé hory. Při tom vedru podávali sportovci obdivuhodné výkony.
My jsme šli nalehko a doslova jsme se plížili k vrcholu. Čím blíže k vrcholu, tím nižší byl okolní porost lesa a větší teplo a sálající slunce. Za odměnu se nám otevíraly krásné, téměř letecké výhledy.

vysílač na Lysé hoře

osvěžení U Korýtka

U Veličků

na mapě je to kousek


stále vzhůru do kopce
vrchol se blíží


u památníku obětem Lysé hory

Bernard Beskydský šerpa


Na vrcholu Lysé hory(1 323 m.n.m) jsme si prohlédli nově vybudovanou turistickou chatu a její okolí.

na Lysé hoře

Bezručova chata

Bezručova chata

interiér chaty

dětský koutek v chatě

krb v chatě

na vrcholu Lysé hory

vyhlídka z Lysé hory


šerpové v cíli


závodník Adrenalin cupu

na Lysé hoře


Po krátkém odpočinku jsme se vydali zpět do Malenovic. Zpočátku jsme opět potkávali běžce a šerpy se sedmdesátikilovými sudy na zádech, mířícími k vrcholu. Sestup z Lysé hory nebyl už tak náročný, ale kamenitý povrch cesty budil respekt, abychom si nepřivodili nějaký úraz. Před Malenovicemi u Jízdárny jsme doplnili zásoby vody, občerstvili se a ve zdraví došli na parkoviště, kde nás čekal autobus a druhá skupina turistů – pohodářů. Ještě chvíli odpočinek v Rajské restauraci a pak už cesta autobusem do Třince na ubytování.

sestup z Lysé hory
doplnění tekutin v jízdárně u Malenovic


ohlédnutí za Lysou horou

v Rajské restauraci


Při příjezdu do Třince se náhle zatáhlo a spustil se prudký liják. Museli jsme chvíli v autobusu počkat, než se přívaly vody uklidní. Naštěstí to netrvalo dlouho a my se mohli v klidu ubytovat. Potom ještě dokonce vysvitlo zapadající sluníčko a někteří si udělali vycházku do blízkého okolí ubytovny.

V neděli přesně v sedm hodin ráno byli u autobusu všichni připraveni na odjezd do Polska. Počasí bylo trochu zachmuřené, ale doufali jsme, že se vyloupne sluníčko.

hotel Třinec v Třinci

před odjezdem do Polska


Dnešním cílem byla hora Czantoria v polských Beskydech. Tento nedělní výlet si pro nás připravila Hanka se svým synem Jiřím, který bydlí v Českém Těšíně. Autobus nás zavezl na parkoviště u lanovky. Jiří vyřídil jízdenky na lanovku, podal potřebné instrukce a lanovka nás vyvezla na vrchol Czantorie. Vlivem počasí nebyly výhledy tentokrát tak pěkně čisté, ale většina z nás se vydala na půlhodinový výstup k české rozhledně Velká Čantoryje. Po cestě začalo bouřit a drobně pršet. Na vrcholu u rozhledny se válely husté mlhy. Přesto si mnozí na rozhlednu vyšlápli. Chvíli se ukázala okolní krajina a pak mlha prostoupila i rozhlednu. Ale byli jsme tam!
Pod rozhlednou v bufetu jsme se potom občerstvili, a protože se počasí stále horšilo, vydali jsme se zpět k lanové dráze na Czantorii. Ti, kteří nastoupili na lanovku o trochu dříve, tak po cestě dolů pěkně zmokli. Ti, co sbírají do svých notýsků razítka, se zdrželi a na lanovku už nenastoupili. Pro velký déšť a bouřku byla lanovka zastavena. Když bouřka přešla, lanovka opět zahájila provoz a zbytek výpravy se v mlze dostal dolů. Nic moc nebylo vidět, ale zážitek stál za to.

lanovka na Czantorii

na lanovcena Czantorii

česká rozhledna Čantoryje

mlhavé výhledy z Čantoryje


mlha na rozhledně

odpočinek pod rozhlednou


odcházíme do mlhy

začíná pršet

je po dešti, ale mlha

dole je už lépe

pojedeme ke skokanskému můstku


Další cesta vedla do Wisly ke skokanskému můstku Adama Malisze, který byl vybudován po jeho úspěších ve světovém poháru a na mistrovství světa ve skocích na lyžích.
Mezitím se ukázalo trochu slunečních paprsků a to nás nalákalo vyjet sedačkovou lanovkou k vrcholu svahu, na kterém je můstek postaven. Prohlédli jsme si startovní věž a vystoupili na její vyhlídkovou plošinu, kde jsme viděli doskok téměř tak, jak ho vidí sportovci - skokani na lyžích.

skokanský můstek Adama Maliszelanovkou na můstekskokanská věž

jak to vidí skokani

na skokanském můstku


svah doskočiště


Po prohlídce areálu jsme nasedli do autobusu a odjeli do Českého Těšína. Tam jsme se rozloučili se synem Hanky Jiřím a jeho ženou, kteří nás provázeli Polskem a zároveň byli našimi tlumočníky. V hotelu Piast jsme se naobědvali a pak už rychlý přejezd do Jihlavy, aby mimojihlavští stihli své spoje domů.

řeka Wisla

na obědě v Českém Těšíně

pojedeme domů a zase prší


O bezproblémovou jízdu autobusem se postaral řidič Dopravního podniku Jihlava Petr Starý. Vezl nás bezpečně a přesně podle našich přání a představ.
Výlet se zase vydařil. A to díky Hance a Františkovi, kteří to celé připravili.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 29. 06. 2016 | 1819 přečtení |
Zdroj: Text: V.Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server