08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel
V neděli 15. května 2016 zorganizovali pořadatelé z Klubu českých turistů Čeřínek a Tesla Jihlava už sedmou komentovanou vycházku nazvanou Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel.

Účastníci se tradičně sešli ve 14 hodin v Parku Gustava Mahlera, kde se po krátkém uvítání a informaci o programu ujal slova Jiří Šimánek a spolu s Olgou Poukarovou položili květiny k soše skladatele, který strávil v Jihlavě své dětství a mládí a byl zdejším prostředím ovlivněn. Úvodem pořadatelé připomněli, že 18. května uplyne 105 let od smrti Gustava Mahlera a my Jihlavané máme už několik let možnost uctít jeho památku u nadčasové sochy, instalované v tomto parku 7. července 2010 při příležitosti oslav 150. výročí skladatelova narození.

účastníci se scházejí v parku G. Mahlera

úvodní slovo má M. Svatošová

M. Svatošová, JUDr J. Šimánek, O.Poukarová

položení květin k soše G. Mahlera

M. Bradová, J. Šimánek, O. Poukarová, J. Veselý u sochy

JUDr. Jiří Šimánek, průvodce dnešním odpolednem, zvolil pro svou přednášku téma Socha Gustava Mahlera a její autor Jan Koblasa a vyprávěl příběh zrodu uměleckého díla, neboť jako jeden ze zakládajících členů se stal v dubnu 2004 jednatelem Společenství pro postavení pomníku Gustava Mahlera v Jihlavě a prošel tedy společně s předsedou Ing. Josefem Poukarem a jeho ženou Olgou cestu, na níž naděje a úspěchy střídaly překážky osobní i administrativní, od samého počátku.
Hlavní část programu se konala v Domě Gustava Mahlera poté, co účastníci prošli centrem města a krátce se zastavili před domy, jejichž historie se dotýká rodiny Mahlerovy.
Úvodem přednáškového bloku vyslechli přítomní úryvek ze Symfonie č. 1 Gustava Mahlera, pak Dr. Jiří Šimánek svým nezaměnitelným, poutavým způsobem popsal šest let, ve kterých šli členové Společenství krok za krokem k jedinému cíli řečenému v názvu spolku. Připomněl, že jihlavský archivář Mgr. Petr Dvořák, člen Společenství, připravil k vydání unikátní Sborník o zrodu sochy Gustava Mahlera, kde je vše zaznamenáno. Řečník přiblížil posluchačům i osobnost Mistra Jana Koblasy, světově uznávaného sochaře, který letos při zahájení 15. ročníku Mezinárodního hudebního festivalu Mahler Jihlava – Hudba tisíců obdrží Cenu města Jihlavy.
Závěrem programu shlédli účastníci krátký film o skladateli, zájemci prošli také výstavu, která informuje o Mahlerově rodině a podává přehledný obraz Jihlavy 2. poloviny 19. století i prostředí, z něhož vyšel Gustav Mahler.

Míša Svatošová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 05. 2016 | 1546 přečtení |