08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Jarní Eurovýšlap Retz – Znojmo
Mezinárodní pochod Jarní Eurovýšlap Retz – Znojmo se letos konal v sobotu 14. května 2016. Každý rok ho pořádá Klub českých turistů Znojmo společně s Österreichischer touristenklub Retz. Často se pochodu účastníme, ale dosud vždy jen toho, který startoval ve Znojmě. Do Znojma na start přijíždíme vlakem před devátou, ale autobus ze Znojma do Retzu na start odjížděl v minulých letech kolem osmé, a my se z Jihlavy do Znojma dřív nedostaneme. Letos to bylo jiné. Autobus pořádajícího KČT Znojmo na nás ve Znojmě na vlakovém nádraží v devět hodin čekal a dovezl nás do rakouského Retzu na start.

V Retzu v přízemí Nové radnice čekali pořadatelé. Při přihlášení jsme dostali mapky a pokyny k pochodu, lísteček na občerstvení a volnou vstupenku na věž ve Znojmě.

v Retzu

přihlášení na startu

odcházíme na pochod

Vydali jsme se na cestu. Nejprve městem Retz, dál vzhůru kolem vinic k odpočívadlu u borovic. Zastavení tady bylo jen krátké, tak akorát na napití, a už jsme pokračovali po červeném rakouském značení k Oberretzbachu. Odtud je to už kousek k vyhlídce Heiliger Stein. Ve stánku u vyhlídky jsme vyměnili lístečky na občerstvení za sklenku dobrého vína. Chvíli jsme poseděli, posvačili, prošli se po kruhové vyhlídce a potěšili se pěknými výhledy do kraje. Počasí bylo přímo nádherné a bylo teplo. Když jsme vyjížděli z Jihlavy, bylo zataženo a drobně pršelo. Nevěřili jsme, že by se mohlo udělat takhle hezky. Od krásných výhledů z vyhlídky na rakouskou stranu jsme šli asi 200 m ke státní hranici.

za námi Retz

odpočinek u borovic

cesta vinicemi

stánek u vyhlídky Heiliger Stein

na vyhlídce

vyhlídka Heiliger Stein

na hranicích

I tam byly hezké výhledy, tentokrát na české vinice a českou krajinu. Po žluté TZ jsme pokračovali z Horeckého kopce směrem Nad Danížem, k okraji Hnanic, Fládnickou cestou, přes Staré vinice a po červené TZ do Havraníků. Tady jsme objevili malý šikovný Penzion a hospůdku Podyjí. Byl tak akorát čas na kafíčko a doplnění pitného režimu. Zastavili jsme se tady a odpočinuli. Potom jsme pokračovali do Popic, kde přišla řada ještě na polévku, kterou v Havraníkách neměli. Dál nás cesta vedla přes Konice a vřesoviště Kraví hora. Z pahorku na Kraví hoře je krásný výhled na město Znojmo. Také je odtud vidět i Pálava.

v Hnanicích

cesta do Havraníků

v hospůdce Podyjí

Havraníky

u Popic

v Popicích

na Kraví horu

Znojmo z Kraví hory

na obzoru Pálava

Až jsme se dostatečně vynadívali, sestoupili jsme do údolí Dyje, abychom mohli Pod Karolininými sady zase vystoupat velký kopec k Znojemskému hradu na nádvoří k rotundě sv. Kateřiny, k cíli celého pochodu. V cíli pochodníci dostali pamětní list a k zakousnutí krajíc chleba se sádlem a cibulí. K dobré pohodě hrála country skupina. Pobyli bychom déle, ale byl čas se vydat na nádraží k vlaku. Volnou vstupenku na věž jsme bohužel z nedostatku času nevyužili.

ke Znojmu

Znojmo

Pod Karolininými sady

železniční viadukt

Znojemská přehrada od hradu

v cíli pochodu

country skupina Paroháči

u rotundy

radniční věž

Byli jsme rádi, že jsme mohli jet vlakem v 17 hodin. Dalším vlakem bychom se dostali do Jihlavy moc pozdě a mimojihlavští by měli problém se dostat domů.

cestou domů

mapka Retz - Havraníky

Havraníky - Znojmo

Po 20 km prosluněného pochodu si všech 12 turistů KČT Čeřínek rádo ve vlaku oddechlo.
Byl to moc pěkný den. Při příjezdu do Jihlavy opět drobně pršelo.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 05. 2016 | 2658 přečtení |
Zdroj: Text: V.Veselá, Foto: V.a J. Veselí |