Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Posázaví
Na výpravu do Posázaví jsme se vydali v sobotu 7. května 2016. V Jihlavě bezstarostně nasedáme do osobního vlaku v 7,27 h. Netušíme, že první překvapení nás dnes čeká už ve Světlé nad Sázavou. Druhá kolej před nádražní budovou je totiž prázdná - přípoj do Chřenovic nepočkal na náš zpožděný rychlík.

Máme dvě možnosti: buď zvolit náhradní trasu, nebo počkat hodinu a půl na další spoj. Volíme druhou možnost a čas před odjezdem ukrátíme procházkou zámeckým parkem a pamlskem v cukrárně.

ve Světlé n. S.

další spoj nám ujel

čas krátíme procházkou

zámecký park

řeka SázavaSvětlá n. S. z vlakuV Chřenovicích nakonec vystupujeme o dvě hodiny déle. Pěšinou pod tratí jdeme okolo Chřenovického mlýna a přes most do úzkého údolí Zahájského potoka. Cesta mírně stoupá pěkně upravenou lesní chatovou osadou. Za ní na nás číhá záludný kopec o délce mezi 230 Martinými a 380 Nemartinými kroky. Zdolali jsme ho bez újmy a odměnou nám byla překrásná pruhovaná chaloupka s kvetoucím sadem a modrobíle natřená boží muka.

program vycházky

u Chřenovického mlýna


chatovou osadou

záludný kopec

na vrcholu kopceStoupáme žlutě rozkvetlými lány řepky stále výš. Obraz půlkruhového obzoru Posázaví před námi je tak kouzelný, že usedáme na mez. Je vyhlášena polední přestávka. Pod bílými beránky na modrém nebi chutná oběd z vlastního batohu znamenitě.

odpočinek v trávě


Dále naše kroky kopírují plot ovocné školky s malými proutky rozkvetlých jablůněk ke spanilé ohnuté borovici. Lesní pěšina nás vyvede na silnici, po které pokračujeme do obce Kounice. Tady je odbočka na polní cestu. Obdivujeme tulipány v kvetoucí zahradě a paní z mobilního domku nás napájí čerstvou vodou.
Po krátké přestávce se ubíráme k lesní pasece s působivými výhledy do údolí, na železniční most a na vlastějovický lom. Stojíme u ztepilých solitérních stromů na lesní pasece a uctíváme památku našeho nezapomenutelného průvodce Sedmihořím pana doktora Menšíka z Horšovského Týna, člověka výjimečného, činorodého a nadmíru všestranně nadaného. Ochránce přírody, kterou nadevše miloval a pro kterou stejně jako pro svoji rodinu naplno žil. Je nám smutno a po půvabných bílých oblacích v duchu posíláme sílu jeho milované manželce a celé jeho rodině.

ohnutá borovice


solitéry


Mírně svažitá cesta nás provází dál do údolí Kounického potoka a dále podél Sázavy do Horky. Z rozkvetlého sadu u staré chalupy nám kukačka kuká poslední stovky metrů k vlakové zastávce. Občerstvujeme se v restauraci nově opraveného bývalého mlýna, nynějšího penzionu. Odtud je to k vlaku jenom pár kroků.

řeka Sázava


kolem řeky


bývalý mlýn  Horka

odpočinek v Horce
Čekají nás opět dva přestupy a tentokrát bez zpoždění vystupujeme na jihlavském nádraží krátce po půl sedmé. 22 účastníků ušlo podle „tachometru“ 15 kilometrů.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 15. 05. 2016 | 1360 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server