Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Z Vlkanče do Golčova Jeníkova
V sobotu 9. dubna 2016 se probouzíme do deštivého rána. Do vlaku směr Havlíčkův Brod nasedáme jen chvíli před odjezdem. Dveře se zavírají. Ještě dobíhá Olinka s krabicí dobrot, ale vlak se už rozjíždí, dveře jsou zablokovány. Je nám líto, turistka s pořadovým číslem patnáct se naší dnešní výpravy nezúčastní.

V Havlíčkově Brodě využijeme hodinovou přestávku k malé procházce. Jdeme k řece Šlapance, jejíž 39 km dlouhý tok ústí pár desítek metrů odtud do Sázavy. Míjíme dva protilehlé domy - nalevo je zchátralé stavení s velkým nepořádkem, po naší pravici se rozprostírá moderní honosná rezidence – nebe a dudy!

na nádraží v H. B.

procházka v H. B.


U řeky připíjíme na zdraví Hance Kučerové, ochutnáváme Martinu roládu a vynikající tříbarevné řezy Věry Veselé u příležitosti narozenin našeho předsedy Jiřího Veselého. Cestou na nádraží hodnotíme rozkvetlé zahrádky havlíčkobrodských vilek. Loučíme se s Hankou, která musí šetřit svoje koleno na připravovaný dvoudenní zájezd. Při odjezdu vlaku v 8,54 h nás vyprovází její mohutně mávající kapesník.
Z Vlkanče se vydáváme polní cestou vedoucí nad železniční tratí do náruče smíšeného lesa. U romantického lesního jezírka pokračují dnešní oslavy. Blahopřejeme a zpíváme gratulantům Mirkovi a Jirkovi. Vyslechneme slíbenou pověst vztahující se k Havlíčkovu Brodu o umrlci v rubáši a podrobnou informaci o dnešní trase. Náhradní variantu v případě rozvodněného toku zavrhujeme předem, přece nevyměníme mech, jehličí a bláto za asfaltový koberec!

ve Vlkanči

z Vlkanče odcházíme za deštěseznámení s programem vycházky


lesní jezírko


Jdeme vstříc dobrodružství, které slibuje tok Brslenky (Čáslavky). Za hlasitého zpěvu ptactva plujeme lesním tichem k místu zvanému „Na mastný bábě“. Odtud klesáme na dno údolí. Vyvýšené místo nalevo je archeologickým nalezištěm s pozůstatky příkopů a valů hradu Hrádek, který vznikl na přelomu 13. a 14. století. Je chráněn jako kulturní památka.
Čekají nás tři místa, na kterých musíme překonat tok Brslenky. Obava ze zvýšeného stavu vody po včerejším a dnešním dešti byla kupodivu zbytečná. Všechna tři místa jsme se vzájemnou pomocí překonali s přehledem.

jdeme k místu "Na mastný bábě"

tok Brslenky

brod na Brslencepřekonávání dalšího brodu

pomoc je vítaná
další brod, už 3. v pořadíRomantické údolí uzavírá studánka a chatová osada. Vstupujeme na území obce Podmoky. Jdeme stále podél vody. Vesnice s mnoha úhlednými staveními a starosvětskými zákoutími se nám líbí. Marně vyhlížíme dům č. 82, kde byl v roce 1912 nalezen poklad v podobě mincí z doby Václava II.

chatová osada Podmoky

Podmoky


kostelík v Podmokách


Směřujeme k Novému rybníku, kde vyhlašujeme polední přestávku. Svačíme a povídáme, máme radost z protrhané oblohy. Pěšinou lemující rybník jdeme k myslivně. Míjíme minikaňonek a rozhlížíme se po hladině druhého rybníka zakončeného mohutným rákosím. Světlá obloha dlouho nevydržela, občasné poprchávání vystřídal hustší déšť. Naštěstí jsme v závěrečné etapě cesty. Setkáváme se se žlutou značkou, která nás vede územím plně rozkvetlých stromů a keřů do Golčova Jeníkova.

Nový rybník

minikaňon


jaro se probouzíObědváme v restauraci a částečně v cukrárně a následně absolvujeme malou procházku k místním roubenkám. Obdivujeme především tu nejstarší v původní podobě v blízkosti synagogy, bývalé židovské školy a ješivy. Pohodovým krokem pak kráčíme přes náměstí k vlakové zastávce.

stará roubenka v G. Jeníkově

procházka starým G. Jeníkovem

u synagogy

synagoga, bývalá židovská škola a ješiva

nejstarší roubenka v G. Jeníkově

na Staré Poště

cesta k nádražíTady naše výprava končí. Dnešní dojmy si odvezeme domů vlakem. Počasí nám nepřálo, ale zážitků a zábavy bylo na třinácti kilometrech víc než dost.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 11. 04. 2016 | 2446 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server