08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

K pramenům Jevišovky
Vodácký oddíl Moravské Budějovice pořádá každoročně pochod „K pramenům Jevišovky“. Letošní 11. ročník tohoto pochodu vyšel na Bílou sobotu 4. 4. 2015.
Předvelikonoční týden byl studený až zimní. O vánocích nebyl sníh, ale tento týden se často ukázaly sněhové vločky a k tomu ještě foukal neobvykle hodně silný ledový vítr, který lámal stromy a na některých místech sundával i střechy. Na studené počasí jsme se vybavili teplým oblečením a na pochod jsme jeli. Z Jihlavy nás přijelo vlakem do M. Budějovic 14.

Z nádraží na místní koupaliště, kde byl start pochodu, jsme přišli po dvou kilometrech cesty starou částí Moravských Budějovic. Na startu jsme se zapsali a před půl jedenáctou jsme vyšli na trasu.

Mor. Budějovice

na startu pochodu

Od koupaliště nás vedla silnice na Kosovou. Po modré TZ jsme šli kolem rybníků Kosová a Hrachovec k hájovně. To už nás také provázelo jarně teplé sluníčko. Vůbec jsme nechtěli věřit, že zimní ráz počasí z uplynulého týdne se v sobotu vytratil. Zimní bundy jsme rozepínali a těšili se z ptačího zpěvu, ozývajícího se z okolních lesů.
Nedaleko od Komárovic u rybníka na nás čekal teplý čaj a táborák, který připravili pořadatelé - vodáci, abychom si mohli opéci přinesené klobásky. Posilnili jsme se, odpočinuli a pokračovali po neznačené cestě. Vlastně značená byla. Pořadatelé ji pro turisty označili bílými fáborkami, které nás zavedly až k pramenům Jevišovky.

vycházíme na trasu

ke Kosové

rybník Hrachovec dolní

proutky na pomlázku

sluníčko probudilo mravence

na hrázi rybníka Hrachovec

rybník Hrachovec

přes překážky

nedávno vybudovaný nový rybník

altánek u nového rybníka

neobvyklý stojan na kola

rybník u chaty s táborákem

Cesta k pramenům byla odkloněna z lesa na promáčenou louku, protože v lese hrozilo nebezpečí pádu stromů po vichřici z minulého týdne. Následky jsme viděli. Spadané vysoké smrky lemovaly les. U pramenů jsme si chvilečku odpočinuli (tady byla cesta trochu víc namáhavá) a společně se vyfotili. Potom jsme pokračovali opět po fáborkově značené cestě do Budkova do restaurace Maják. Polévka, káva, pivo a další občerstvovadla nás opět postavila na nohy.

rozmáčenou loukou k prameníšti

následky vichřice

u prameniště Jevišovky

Nad Budkovem

půjdeme na obhlídku zámeckého parku

Protože bylo ještě dost času do příjezdu autobusu, který nás měl odvézt do M. Budějovic, vydali jsme se na prohlídku Budkova a okolí místního zámku.
Původní středověká tvrz z r. 1353 byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Po roce 1945 zřídil stát v zámku ubytování pro opuštěné děti. Nyní zámek slouží jako dětský domov.
Park u zámku je v anglickém stylu s letitými mohutnými stromy. Rybníček s ostrůvkem tu působí jako oáza klidu. Ve vzduchu bylo cítit jaro a celé okolí se na probuzení přírody chystalo zatím jen v podobě drobných kvítků pod statnými velikány.
Z parku se nám ani nechtělo, ale čas odjezdu autobusu se přiblížil. Ten nás odvezl do M. Budějovic ke koupališti. Odtud jsme ještě šli na krátkou prohlídku města a na nádraží.

zámek v Budkově

rybník s ostrůvkem v zámeckém parku

na ostrůvku

v zámeckém parku

autobus nás odveze do M. Budějovic

v zámeckém parku v M. Budějovicich

v M. Budějovicich

Užili jsme si pěkný slunečný den. Na pochodu jsme oslavili hned dvoje narozeniny – už ve vlaku ráno nabízela Olina dobré zákusky a něco ostřejšího a další oslava narozenin Jirky následovala po cestě na Kosovou.
Po celkových 20kilometrech se už každý těšil domů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 04. 2015 | 1940 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |