Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
K pramenům Jevišovky
Vodácký oddíl Moravské Budějovice pořádá každoročně pochod „K pramenům Jevišovky“. Letošní 11. ročník tohoto pochodu vyšel na Bílou sobotu 4. 4. 2015.
Předvelikonoční týden byl studený až zimní. O vánocích nebyl sníh, ale tento týden se často ukázaly sněhové vločky a k tomu ještě foukal neobvykle hodně silný ledový vítr, který lámal stromy a na některých místech sundával i střechy. Na studené počasí jsme se vybavili teplým oblečením a na pochod jsme jeli. Z Jihlavy nás přijelo vlakem do M. Budějovic 14.

Z nádraží na místní koupaliště, kde byl start pochodu, jsme přišli po dvou kilometrech cesty starou částí Moravských Budějovic. Na startu jsme se zapsali a před půl jedenáctou jsme vyšli na trasu.

 Mor. Budějovice

 na startu pochoduOd koupaliště nás vedla silnice na Kosovou. Po modré TZ jsme šli kolem rybníků Kosová a Hrachovec k hájovně. To už nás také provázelo jarně teplé sluníčko. Vůbec jsme nechtěli věřit, že zimní ráz počasí z uplynulého týdne se v sobotu vytratil. Zimní bundy jsme rozepínali a těšili se z ptačího zpěvu, ozývajícího se z okolních lesů.
Nedaleko od Komárovic u rybníka na nás čekal teplý čaj a táborák, který připravili pořadatelé - vodáci, abychom si mohli opéci přinesené klobásky. Posilnili jsme se, odpočinuli a pokračovali po neznačené cestě. Vlastně značená byla. Pořadatelé ji pro turisty označili bílými fáborkami, které nás zavedly až k pramenům Jevišovky.

 vycházíme na trasu


 ke Kosové

 rybník Hrachovec dolní

 proutky na pomlázku

 sluníčko probudilo mravence

 na hrázi rybníka Hrachovec

 rybník Hrachovec

 přes překážky

 nedávno vybudovaný nový rybník

 altánek u nového rybníka

 neobvyklý stojan na kola

 rybník u chaty s táborákem
Cesta k pramenům byla odkloněna z lesa na promáčenou louku, protože v lese hrozilo nebezpečí pádu stromů po vichřici z minulého týdne. Následky jsme viděli. Spadané vysoké smrky lemovaly les. U pramenů jsme si chvilečku odpočinuli (tady byla cesta trochu víc namáhavá) a společně se vyfotili. Potom jsme pokračovali opět po fáborkově značené cestě do Budkova do restaurace Maják. Polévka, káva, pivo a další občerstvovadla nás opět postavila na nohy.

 rozmáčenou loukou k prameníšti

 následky vichřice

 u prameniště Jevišovky Nad Budkovem

 půjdeme na obhlídku zámeckého parku


Protože bylo ještě dost času do příjezdu autobusu, který nás měl odvézt do M. Budějovic, vydali jsme se na prohlídku Budkova a okolí místního zámku.
Původní středověká tvrz z r. 1353 byla v 16. století přestavěna na renesanční zámek. Po roce 1945 zřídil stát v zámku ubytování pro opuštěné děti. Nyní zámek slouží jako dětský domov.
Park u zámku je v anglickém stylu s letitými mohutnými stromy. Rybníček s ostrůvkem tu působí jako oáza klidu. Ve vzduchu bylo cítit jaro a celé okolí se na probuzení přírody chystalo zatím jen v podobě drobných kvítků pod statnými velikány.
Z parku se nám ani nechtělo, ale čas odjezdu autobusu se přiblížil. Ten nás odvezl do M. Budějovic ke koupališti. Odtud jsme ještě šli na krátkou prohlídku města a na nádraží.

 zámek v Budkově

 rybník s ostrůvkem v zámeckém parku

 na ostrůvku

 v zámeckém parku

 v zámeckém parku

 autobus nás odveze do M. Budějovic

 v zámeckém parku v M. Budějovicich

  v M. BudějovicichUžili jsme si pěkný slunečný den. Na pochodu jsme oslavili hned dvoje narozeniny – už ve vlaku ráno nabízela Olina dobré zákusky a něco ostřejšího a další oslava narozenin Jirky následovala po cestě na Kosovou.
Po celkových 20kilometrech se už každý těšil domů.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 04. 2015 | 1940 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server