08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Okolí Golčova Jeníkova
Do okolí Golčova Jeníkova jsme se vypravili v sobotu 28. 3. 2015. Ze stanice Golčův Jeníkov město jsme zamířili ke kostelu sv. Františka Serafínského, jehož rozzářená loretánská kaple a krásně opravený interiér nás zaujaly. Zajímavostí jsou kosterní pozůstatky velryby grónské zavěšené pod kůrem.

K dalším pamětihodnostem města (střed ČR, věž, děkanství, bývalý hotel Slunce, radnice, dům Viktorin) nás zavedl pan ing. Šidák, který nám prozradil mnoho zajímavého o stavebních památkách a také o obyvatelích Golčova Jeníkova. Provedl nás židovským ghettem (obchod, základní škola a bývalá mikve, vyšší škola – ješiva, synagoga). Vrcholem byla prohlídka nedalekého židovského hřbitova, který patří k nejstarším v Evropě a je naší národní kulturní památkou. Viděli jsme cenné náhrobky z 16. a 17. století, obřadní síň a krásně rostlé stromy doslova obsypané jmelím. Poutavý výklad našeho pana průvodce, který nás několikrát překvapil znalostí hebrejštiny, umocnil naše dojmy.

Marta vítá turisty v Golčově Jeníkově

před kostelem sv. Fr. Serafínského

návštěva kostela

průvodce Ing. Šidák

u středu ČR

bývalý hotel Slunce

radnice

k židovské synagoze

historie synagogy

synagoga

bývalá vyšší škola - ješiva

židovské město

zahrada plná petrklíčů

na židovském hřbitově

nejstarší část židovského hřbitova

novější část hřbitova

Po prohlídce hřbitova jsme poděkovali za laskavý doprovod a rychle jsme vyšli vpřed, abychom zahřáli těla ztuhlá studeným větrem. To se nám brzy podařilo. Údolí potoka Výrovka nás dovedlo do lesíka, kde jsme se v závětří občerstvili a popřáli Mirkovi k narozeninám. Dokonce jsme mu zazpívali jeho (ne)oblíbenou písničku „hodně štěstí, zdraví“.

po prohlídce hřbitova pokračujeme v cestě

na zdraví Mirkovi

Po odpočinku jsme pokračovali k obci Římovice a okolo rybníka údolím Římovického potoka k silnici. Ta nás dovedla na odbočku vedoucí k Vohančickému rybníku a dále žlutě značenou cestou kolem kostela sv. Markéty do Golčova Jeníkova. Uvedenou cestou se vydala početnější skupina turistů, která se spokojila s osmikilometrovou trasou.

chovný rybník u obce Římovice

odbočka k Vohančickému rybníku

větší skupina na osmikilometrové trase

Dvanáctičlenná skupinka pokračovala k místu zvanému Hajárna s nedalekým opuštěným stavením. Původně jistě krásná budova, nyní v rozkladu, obklopená nepořádkem všeho druhu. Z jedné hromady dokonce čněla lidská noha – protéza. Chmurný obraz naštěstí vzápětí rozptýlil kobereček bílých bledulí a pěkná lesní cesta, na které jsme se konečně dočkali bezvětří, hřejivého sluníčka a modrobílé oblohy.
Ještě před hájovnou Fabiánka jsme potkali žlutou značku vedoucí doleva k Vohančickému potoku, který jsme přešli a po lesní cestě nad pravým břehem jsme došli na místo širokého výhledu na pásmo Železných hor se známým zubem Lovětínské rokle, s hradem Lichnice, a se stádem srnek v popředí. Na chvíli jsme se zastavili, abychom si prožili tuto pěknou chvíli. Kolem rybníka Malé Zrcadlo a nad Vohančickým rybníkem jsme pak došli k rozcestníku Vohančice.

menší skupina u Hajárny

po ŽTZ

přes Vohančický potok

na obzoru Železné hory, na poli srnky

pásmo Železných hor

rybník Malé Zrcadlo

To už zbýval jenom kousek k hřbitovnímu kostelu sv. Markéty, před jehož gotickým portálem jsme se na chvíli zastavili. Potom nás ulička židovského ghetta dovedla na náměstí, kde nás restaurace LANETE vlídně přijala a dobře pohostila. Protější kavárna Na Staré poště dodala dnešní výpravě královskou tečku.

kostel sv. Markéty

Stará pošta

roubenka postavena r. 1794

trasa 15 km

Většina z nás odjela z Golčova Jeníkova rychlíkem v 15,20 hodin. Půl pátá hodina odpolední na jihlavském nádraží byla už jen vzpomínkou na výpravu, která čítala 33 turistů a ušlapaných 8 či 15 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 29. 03. 2015 | 1913 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. a J. Veselí |