Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Okolí Golčova Jeníkova
Do okolí Golčova Jeníkova jsme se vypravili v sobotu 28. 3. 2015. Ze stanice Golčův Jeníkov město jsme zamířili ke kostelu sv. Františka Serafínského, jehož rozzářená loretánská kaple a krásně opravený interiér nás zaujaly. Zajímavostí jsou kosterní pozůstatky velryby grónské zavěšené pod kůrem.

K dalším pamětihodnostem města (střed ČR, věž, děkanství, bývalý hotel Slunce, radnice, dům Viktorin) nás zavedl pan ing. Šidák, který nám prozradil mnoho zajímavého o stavebních památkách a také o obyvatelích Golčova Jeníkova. Provedl nás židovským ghettem (obchod, základní škola a bývalá mikve, vyšší škola – ješiva, synagoga). Vrcholem byla prohlídka nedalekého židovského hřbitova, který patří k nejstarším v Evropě a je naší národní kulturní památkou. Viděli jsme cenné náhrobky z 16. a 17. století, obřadní síň a krásně rostlé stromy doslova obsypané jmelím. Poutavý výklad našeho pana průvodce, který nás několikrát překvapil znalostí hebrejštiny, umocnil naše dojmy.

 Marta vítá turisty v Golčově Jeníkově
 před kostelem sv. Fr. Serafínského

 návštěva kostela průvodce Ing. Šidák

 u středu ČR
 bývalý hotel Slunce

 radnice

 k židovské synagoze

 historie synagogy

 synagoga

 bývalá vyšší škola - ješiva

 židovské město

 zahrada plná petrklíčů


 na židovském hřbitově

 nejstarší část židovského hřbitova

 nejstarší část židovského hřbitova

 novější část hřbitova

 novější část hřbitova


Po prohlídce hřbitova jsme poděkovali za laskavý doprovod a rychle jsme vyšli vpřed, abychom zahřáli těla ztuhlá studeným větrem. To se nám brzy podařilo. Údolí potoka Výrovka nás dovedlo do lesíka, kde jsme se v závětří občerstvili a popřáli Mirkovi k narozeninám. Dokonce jsme mu zazpívali jeho (ne)oblíbenou písničku „hodně štěstí, zdraví“.

 po prohlídce hřbitova pokračujeme v cestě na zdraví MirkoviPo odpočinku jsme pokračovali k obci Římovice a okolo rybníka údolím Římovického potoka k silnici. Ta nás dovedla na odbočku vedoucí k Vohančickému rybníku a dále žlutě značenou cestou kolem kostela sv. Markéty do Golčova Jeníkova. Uvedenou cestou se vydala početnější skupina turistů, která se spokojila s osmikilometrovou trasou.

 chovný rybník u obce Římovice


 odbočka k Vohančickému rybníku

 větší skupina na osmikilometrové trase


Dvanáctičlenná skupinka pokračovala k místu zvanému Hajárna s nedalekým opuštěným stavením. Původně jistě krásná budova, nyní v rozkladu, obklopená nepořádkem všeho druhu. Z jedné hromady dokonce čněla lidská noha – protéza. Chmurný obraz naštěstí vzápětí rozptýlil kobereček bílých bledulí a pěkná lesní cesta, na které jsme se konečně dočkali bezvětří, hřejivého sluníčka a modrobílé oblohy.
Ještě před hájovnou Fabiánka jsme potkali žlutou značku vedoucí doleva k Vohančickému potoku, který jsme přešli a po lesní cestě nad pravým břehem jsme došli na místo širokého výhledu na pásmo Železných hor se známým zubem Lovětínské rokle, s hradem Lichnice, a se stádem srnek v popředí. Na chvíli jsme se zastavili, abychom si prožili tuto pěknou chvíli. Kolem rybníka Malé Zrcadlo a nad Vohančickým rybníkem jsme pak došli k rozcestníku Vohančice.

 menší skupina u Hajárny


 po ŽTZ

 přes Vohančický potok

 na obzoru Železné hory, na poli srnky

 pásmo Železných hor

 rybník Malé Zrcadlo


To už zbýval jenom kousek k hřbitovnímu kostelu sv. Markéty, před jehož gotickým portálem jsme se na chvíli zastavili. Potom nás ulička židovského ghetta dovedla na náměstí, kde nás restaurace LANETE vlídně přijala a dobře pohostila. Protější kavárna Na Staré poště dodala dnešní výpravě královskou tečku.


 kostel sv. Markéty

 Stará pošta

 roubenka postavena r. 1794

 trasa 15 km


Většina z nás odjela z Golčova Jeníkova rychlíkem v 15,20 hodin. Půl pátá hodina odpolední na jihlavském nádraží byla už jen vzpomínkou na výpravu, která čítala 33 turistů a ušlapaných 8 či 15 kilometrů.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 29. 03. 2015 | 1913 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server