08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Předjarní  vycházka
20  členů našeho odboru se vydalo v sobotu  7.března 2015 tak trochu po  stopách historie kolem Světlé nad Sázavou.

Po připomenutí pověsti o založení Světlé nad Sázavou jsme vyrazili po modré turistické značce a zastavili se uprostřed obce Příseka s nadmořskou výškou 420 m u kapličky zasvěcené Panně Marii (při její rekonstrukci se našly zápisy popisující život na vsi za pruské války).

přijeli jsme do Světlé n. S.

vycházku připravili manželé Korbelovi

v Přísece

Modrá značka nás mírným stoupáním vedla lesem k rozcestí se žlutou , po které jsme pokračovali k malebné samotě na krásné louce s jezírkem uprostřed lesů. V r.1725 koupil pražský měšťan Jan Jiří Hohol část lesů náležející k panství Habry. Postavil zde sklářskou huť, podle nedaleké studánky nazval Dobrá Voda Stávalo tu šest budov, mezi nimi nevelký zámeček – dvoukřídlá patová barokní budova s drobnou věžičkou – součástí barokní kaplička. Uprostřed této osady jsme objevili náhrobní kameny rodiny Welzlovy a také informaci o ukončení provozu sklárny v r.1871. Podařilo se nám najít též majestátní 900 let starý Žižkův buk, který byl finalistou na Strom roku 2008.

po MTZ

střelnice myslivců

torzo terče

u střelnice

cesta k Dobré Vodě

Žižkův buk

Další zastávka musela být u  studánky, z které podle pověsti pil Jan Žižka, když po vítězství u Kutné Hory pronásledoval poražené nepřátele do Německého (dnešního Havlíčkova) Brodu

u Žižkovy studánky

Před obcí Malčín jsme opustili žlutou turistickou značku a těšili se marně na občerstvení v hostinci U Bohouše. Bez značení jsme prošli krásným koutem přírody až na žlutou značku, která spojuje Golčův Jeníkov se Světlou nad Sázavou.
Přes Vlčkův mlýn jsme došli až k Josefodolu, kde byla poslední historická zastávka naší vycházky. Je příjemné, když si člověk zjistí, že místa postupně navštěvovaná na turistických putováních jsou vzájemně propojena - Rohule, Dobrá Voda, Světlá nad Sázavou, a to co je spojuje, je zde samozřejmě sklářství. A těší nás, že v Josefodolu ta historie přetrvala přes různé problémy až do současnosti a my máme možnost někdy v budoucnu navštívit sklárnu, kde se vyrábí ručně foukaný i broušený 24% olovnatý křišťál.

před obcí Malčín

k Vlčkovu mlýnu

k Josefodolu

Poslední etapu cesty jsme  za krásného už jarního počasí využili k rekapitulaci všech dnešních zážitků a poznání a plní dojmů i energie z krásné přírody našeho kraje a spokojeni z  15 našlapaných kilometrů odjeli k domovu.

vracíme se do Světlé

zpět ve Světlé n. Sázavou