Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Předjarní  vycházka
20  členů našeho odboru se vydalo v sobotu  7.března 2015 tak trochu po  stopách historie kolem Světlé nad Sázavou.

Po připomenutí pověsti o založení Světlé nad Sázavou jsme vyrazili po modré turistické značce a zastavili se uprostřed obce Příseka s nadmořskou výškou 420 m u kapličky zasvěcené Panně Marii (při její rekonstrukci se našly zápisy popisující život na vsi za pruské války).

 přijeli jsme do Světlé n. S.

 vycházku připravili manželé Korbelovi


 v Přísece


Modrá značka nás mírným stoupáním vedla lesem k rozcestí se žlutou , po které jsme pokračovali k malebné samotě na krásné louce s jezírkem uprostřed lesů. V r.1725 koupil pražský měšťan Jan Jiří Hohol část lesů náležející k panství Habry. Postavil zde sklářskou huť, podle nedaleké studánky nazval Dobrá Voda Stávalo tu šest budov, mezi nimi nevelký zámeček – dvoukřídlá patová barokní budova s drobnou věžičkou – součástí barokní kaplička. Uprostřed této osady jsme objevili náhrobní kameny rodiny Welzlovy a také informaci o ukončení provozu sklárny v r.1871. Podařilo se nám najít též majestátní 900 let starý Žižkův buk, který byl finalistou na Strom roku 2008.

 po MTZ

 střelnice myslivců

 torzo terče

 u střelnice

 u střelnice

 cesta k Dobré Vodě Žižkův buk


Další zastávka musela být u  studánky, z které podle pověsti pil Jan Žižka, když po vítězství u Kutné Hory pronásledoval poražené nepřátele do Německého (dnešního Havlíčkova) Brodu

 u Žižkovy studánky

 u Žižkovy studánky


Před obcí Malčín jsme opustili žlutou turistickou značku a těšili se marně na občerstvení v hostinci U Bohouše. Bez značení jsme prošli krásným koutem přírody až na žlutou značku, která spojuje Golčův Jeníkov se Světlou nad Sázavou.
Přes Vlčkův mlýn jsme došli až k Josefodolu, kde byla poslední historická zastávka naší vycházky. Je příjemné, když si člověk zjistí, že místa postupně navštěvovaná na turistických putováních jsou vzájemně propojena - Rohule, Dobrá Voda, Světlá nad Sázavou, a to co je spojuje, je zde samozřejmě sklářství. A těší nás, že v Josefodolu ta historie přetrvala přes různé problémy až do současnosti a my máme možnost někdy v budoucnu navštívit sklárnu, kde se vyrábí ručně foukaný i broušený 24% olovnatý křišťál.

 před obcí Malčín

 k Vlčkovu mlýnu

 k Josefodolu
Poslední etapu cesty jsme  za krásného už jarního počasí využili k rekapitulaci všech dnešních zážitků a poznání a plní dojmů i energie z krásné přírody našeho kraje a spokojeni z  15 našlapaných kilometrů odjeli k domovu.

 vracíme se do Světlé


 zpět ve Světlé n. Sázavou
| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 03. 2015 | 3081 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová, foto: V. Veselá, M. Svatoš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server