08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Zima v našem kraji
V poslední únorovou sobotu jsme se vypravili za krásami naší Vysočiny. Mirek a Marta nás přivítali sladkými řezy a zázvorovým čajem na vlakové zastávce v Dolním Smrčném. Byl představen dnešní program a řeka Jihlavka jako Stříbrná řeka, jejíž trampská historie se začala psát ve dvacátých letech minulého století.

Třicetjedna turistů hlídaných psicí Baruškou překročilo železniční trať i řeku, a údolím Chlumského potoka pochodovali lesní cestou k Pavlovskému mlýnu. Potok jsme několikrát přešli přes mostky, které ale na dvou místech chyběly. Pro tento případ Marta vyndala z pytle velký polystyrénový „mostek“, který jsme k překonání toku částečně využili. Šťastně jsme se dostali na druhý břeh především zásluhou vzájemné pomoci. Hodně jsme se nasmáli a byli jsme rádi, že nedošlo k nechtěnému koupání.

Trampská osada u Chlumského potoka

Trampská historie

Kamenná hráz

polystyrénový „mostek“

Další vodní překážka

Vzhůru k Pavlovskému mlýnu

U Pavlovského mlýna jsme posvačili a popřáli jsme k narozeninám Jarce, která nás občerstvila osvěžujícím nápojem. Dál už na nás čekal travnatý kopec vedoucí nad obec Chlum, jejíž červené střechy jsou díky svojí poloze zdaleka viditelné z mnoha míst. Cesta pod vodárnou nám poskytla široký výhled na půvabně zvlněnou krajinu, více či méně vzdálenou řece Jihlavě.
Zastavili jsme se u místní technické památky „Větrák“, která představuje studnu s větrným pohonem využívanou v době nedostatku vody. K Číchovu jsme pak pokračovali z kopečka a znovu jsme obdivovali krásná přírodní zákoutí, pastviny se starou samotou, údolí Leštinského potoka a Jihlavky, nedaleký kostelík v Panské Lhotě. K tomu nám zpíval skřivánek a bíle svítily křehké sněženky.

Čas na svačinu

Blížíme se k Chlumu

Větrák v Chlumu

Větrák zevnitř

Po sedmi kilometrech chůze jsme stanuli v Číchově před hostincem Na Ostrově, kde jsme se měli občerstvit nápoji. Hostinec byl ale zavřený a tak zůstalo u krátkého posezení u venkovních stolů, kde jsme se občerstvili z vlastních zásob.

Před zavřenou hospodou v Číchově

Následně se naše cesty rozdělily. Malá část turistů odjela vlakem do Jihlavy, čtyři účastníci se vydali na stejný vlak do Bransouz a 18 turistů odvážně vykročilo do pořádného kopce nad Číchovem na místa dalekých výhledů. Bylo co obdivovat: remízky, políčka, lesy, stráně, vesničku Chlum, zasněžený svah Jalovce. Cesta se přehoupla k sestupu a my jsme z ní po chvíli odbočili k osamělému srubu, pod nímž je ve starém sadu malý dolík s totemem a tábornickým posezením. Chvíli jsme se zastavili, společně jsme se vyfotografovali a sešli jsme do údolí Radonínského potoka. Znovu nás čekal „skok přes potok“ a po jeho levém břehu jsme došli na místo, kudy jde cesta, kterou jsme před chvílí opustili.

Nad Číchovem

Výhledy nad Číchovem

Rozhlížíme se do kraje

Sestup do údolí Jihlavky

Do Bransouz

Totem u tábornického posezení

Vyletěl mu při focení ptáček

U Radonínského potoka

Cesta do Bransouz

Stále krásné výhledy

Poslední dnešní výstup vedl na silnici, která nás dovedla do Bransouz a dále do výchozího místa – Dolního Smrčné.

Zvonička v Bransouzích

Řeka Jihlava

Po 16km opět v Dolním Smrčném

Na krokoměru byl údaj 16 kilometrů. Čtvrthodinku před odjezdem vlaku jsme strávili v dobré náladě. Dnešní výpravě nechyběl humor, dobrodružství, přátelská atmosféra, ani sluníčko, které v závěru výpravy svítilo naplno.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 03. 2015 | 3033 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. a J. Veselí, J. Lipowská |