Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Za sv. Valentýnem
Na rantířovském nádraží se v neděli 15. února 2015 sešlo 76 turistů i neturistů, aby se společně vydali na 12. pochod za sv. Valentýnem, který pořádá KČT Čeřínek. Nedělní vycházka za sv. Valentýnem je už tradicí.

Letošní trasu Věra Veselá zvolila z rantířovského nádraží přes Rounek, směrem na Hubenovskou přehradu a dále po neznačené cestě lesem ke Kutišti a ke kapličce sv. Antonína Paduánského.

 trasa pochodu za sv. Valentýnem

Celá velká skupina postupovala hezkou krajinou kolem Rounku umrzlým ušlapaným sněhem, který se měnil v rozbředlou sněhovou kaši. Místy se muselo vyhýbat i blátu. Studený vítr obtěžoval jen do té doby, kdy všichni vešli do lesa.

 vlak přivezl turisty do Rantířova

 přivítání v Rantířově

 na cestě z nádraží

 na cestě z nádraží

 na Rounku

První zastavení bylo na stanovišti Hornické naučné stezky, zvané Kutiště. Tato lokalita je zajímavá tím, že se tady zachovalo starodávné kutiště stříbra. Podle informační cedulky si Věra připravila krátké povídání, aby přiblížila turistům, že kutiště, ač není zakresleno v žádné historické hornické mapě, lze datovat od první poloviny 13. století až do počátku 15. století. Je dlouhé 135 m a vede od severozápadu na jihovýchod. Dnes tady lze najít 17 středně velkých a malých jam s okrajovými haldami, které se zachovaly po nepříliš hlubokých šachtách. Průměr jam se pohybuje od 1,5 až 8 m. Zvláštností kutiště je velmi zachovalá, ve skále sekaná šachtice. Celková hloubka jámy i se šachtou je asi 8 metrů a svou zachovalostí je v jihlavském horním revíru ojedinělá. Kdo se chtěl dozvědět o Kutišti více, přečetl si ceduli celou.

 Hornická NS - Kutiště

 zachovaná, ve skále sekaná šachtice


Od Kutiště už byla jen krátká cesta vzhůru lesem k hlavnímu cíli svatovalentýnské vycházky - ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Proč tedy Valentýn? Mnozí to vědí, ale aby věděli ostatní, tak na oltáři ve schránce z mramoru jsou uloženy ostatky sv. Bonifáce a také sv. Valentýna.
Kaplička uprostřed lesů je hodně navštěvovaná turisty i zamilovanými dvojicemi a každý si pro štěstí zazvoní na zvoneček, umístěný zvenčí na kapličce. Tento zvoneček je již třetí v pořadí. Byl ulit z hlavní německých děl v roce 1946.
Kaplička je také opředena pověstmi.
Kdysi dávno tudy vedla cesta z Jihlavy do Pelhřimova, která zanikla někdy v první polovině 19. století. Po této cestě jednou procházel chudý pekařský tovaryš a na tomto místě odpočíval. Ve spánku se mu zdálo, že pod kamenem, na který si položil hlavu je poklad. Jako poděkování by měl z peněz z pokladu postavit kapličku ke cti sv. Antonína. To říká pověst. A něco na tom bude, protože kaplička byla postavena na popud pelhřimovského pekaře Antonína Polesného, který na ni věnoval sto zlatých. Během dalších 250let byla kaplička několikrát zničena, potom opravena a zase vysvěcena. Poslední její rekonstrukce proběhla od května do září roku 2013. Nově byla vysvěcena 15. června 2014.

 u kapličky sv. Antonína Paduánského

 fronta na zvoneček

 pověst o kapličce


Zastavení u kapličky bylo krátké, ale příjemné tím, že si mnozí zazvonili pro štěstí a všichni byli obdarováni malou kartičkou s kalendáříkem, kterou pro tuto příležitost připravila Věra. Jako sladkou pozornost upekla malé zákusky. Ovšem sladkých pamlsků bylo na vycházce tentokrát víc. Turistky se nestačily chválit. A opravdu bylo proč.
Od kapličky se někteří vydali rovnou do Rantířova, ale mnozí ještě pokračovali v plánované trase a šli k Šancím, které se tu zachovaly. Byly postaveny u bývalé hlavní silnice z Jihlavy do Pelhřimova, o které už byla zmínka. Z německého die Schanze je odvozen dnešní název Šance, neboli hradby postavené z hlíny, dřeva a kamene. Pomocí této hradby se mohl ubránit i menší počet vojáků proti přesile útočícího nepřítele. Jde o šance tzv. polookrouhlé a prozatímní.
Byly postaveny vojáky 8. moravského pěšího pluku arcivévody Ludwiga Josepha z Jihlavy v roce 1843, kdy kolem Vyskytné probíhaly velké manévry.

 Šance

 prohlídka opevnění

 na Šancích


Při představě, jak asi tehdy manévry probíhaly, se skupina vydala zpět ke kapličce a odtud na nedaleký vrchol U Sv. Antonína (629 m.n.m) V lese mezi stromy je kámen vrcholu a vedle je postavena nevelká mohyla z kamenů z okolí. U mohyly se zbylí účastníci společně vyfotografovali a opatrným krokem se vydali po kluzké cestě do Rantířova. To už víme, že dolů je kluzká cesta zrádnější, než vzhůru. Všichni v pořádku došli, někteří pokračovali pěšky až do Jihlavy, někteří se stavili v hospůdce U Tomáše nebo U Golema, kde příjemně strávili čas do odjezdu vlaku.

 mohyla na vrcholu U Sv. Antonína (629 m)

 společně na vrcholu

 cesta od vrcholu

 opatrně k Rantířovu

 před odjezdem z Rantířova


Nutno ještě napsat, že se Za sv. Valentýnem vydali turisté nejen jihlavští, ale i z Trnavy, Havlíčkova Brodu, Kamenné, Světlé n. S. a Třebíče. Celková délka vycházky Za sv. Valentýnem byla 8 km.| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 02. 2015 | 1917 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server