08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Z Malého Beranova do Jihlavy
Všechny soboty v lednu někdy nebývají v našem kalendáři obsazené nějakou vycházkou. Tak to bylo i v sobotu 24. ledna 2015. Přesto se vycházka konala a byla pěkná. Už začátkem minulého týdne se Eva Kumštárová rozhodla, že udělá vycházku z Malého Beranova do Jihlavy. Všichni jsme to vzali s povděkem, aspoň někam vyrazíme, i když zima opět letos není krásná a bílá.

Autobusem MHD se přepravilo do Malého Beranova celkem 26 turistů. Tentokrát se k našim přidala i skupinka turistů z Bedřichova.

v Malém Beranově

Eva nás vítá

Nejprve se šlo po cyklostezce M. Beranov – Petrovický mlýn. Dvě turistky se odpojily a šly dál po cyklostezce do Luk n. J., ostatní přešli u mlýna lávku a vyšplhali neznačenou cestou do Petrovic. Z Petrovic vede do Puklic asfaltová silnice. Minuli jsme rozcestník, který nás informoval, že jedna cesta vede do Puklic a druhá do „Jihlavi“. Zasmáli jsme se tomu a pokračovali dál po suché asfaltce k Puklicím.

po cyklostezce

řeka Jihlava

u Petrovického mlýna

k Petrovicím

ke kostelu v Petrovicích

na rozcestí

Suchá asfaltka ale byla zrádná. Nebyla tak docela suchá jak se zdálo a malý kousíček namrzlé vody zapříčinil pád jedné turistky z Bedřichova. Následovalo přivolání sanitky, která bledou a zraněnou turistku odvezla. Ostatní, teď už ostražitě, pokračovali do Puklic.

pomoc zraněné turistce

před Puklicemi

V Puklicích nás Eva zavedla na návrší nad Puklicemi, kde se nachází židovský hřbitov, který tu byl (podle brožurky) založen údajně v 15. století, nejstarší a nedochovaný letopočet byl 1421. Dnes se na některých náhrobních kamenech snad dá vyčíst letopočet 1696. Avšak většina náhrobků pochází z 19. a 20. století a jsou psány v hebrejštině a němčině.
Opustili jsme hřbitov, a kolem nové výstavby jsme sestoupili zpět do Puklic a navštívili jsme Sokolovnu, kde nám syn Evy domluvil občerstvení. Byli jsme zde mile přijati, i když tu probíhaly přípravy na večerní ples.

historie židovského hřbitova

židovský hřbitov v Puklicích

v Sokolovně v Puklicích

sál je připravený na ples

odcházíme z Puklic

Ohřáli jsme se a potom jsme pokračovali směrem na Studénky. Ještě malá zacházka k pomníčku dvou chlapců, kteří zde zahynuli v roce 1945.
Cestou ke Kosovu se začalo měnit počasí. Foukal studený vítr a lehce začalo mrholit. Kolem silnice byly krásně ojíněné stromy.

u pomníčku

ke Kosovu

Jihlava

náměstí v Jihlavě

Do Jihlavy jsme došli před patnáctou hodinou po téměř 17km. Byla to moc pěkná vycházka, i když jsme na ní utrpěli nějaké ztráty. Snad bude všechno v pořádku a zlomená ruka se brzy a bez komplikací zahojí.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 26. 01. 2015 | 1853 přečtení |
Zdroj: Text: V. Veselá, Foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |