Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Autobusový zájezd do Luže, Košumberka a Toulovcových maštalí
V sobotu 18. 10. 2014 v 7:00 hodin se sešlo na parkovišti u bývalé nemocnice 49 přihlášených turistů, aby se vydali na autobusový zájezd do východočeského kraje. Místa, která dnes navštíví – Luže a Košumberk, leží na přelomu Polabské nížiny a Českomoravské vrchoviny.
Je říjen, doba nejistého počasí. Sobotní ráno bylo trochu zamlžené. Netrvalo ale dlouho, a sluníčko se pomalu prodíralo přes závoje mlh a tlačilo je svými, ještě studenými paprsky k zemi.

Do Luže přijel autobus těsně před devátou. Manželé Věra a Jiří Veselí, kteří zájezd připravili, domluvili návštěvu v Poutním kostele Panny Marie na Chlumku, nad Luží, vystavěný na čedičovém návrší „Chlumku“ nad Luží v letech 1690 – 1695. Pan kostelník už na nás čekal a jeho výklad o výstavbě kostela a jeho historii jsme všichni poslouchali bez dechu. Krásná slova a nakonec báseň – umělecky přednesená velice příjemným hlasem pana kostelníka Jiráska. To nemělo chybu. Dozvěděli jsme se, že na výzdobě nádherného interiéru kostela se podílel tehdy začínající řezbář a posléze významný vrcholně barokní sochař Jiří František Pacák. Z kostela jsme vyšli jako omámení. Ještě jsme se porozhlédli po okolí z ochozu kostela a pak jsme se pěšky vydali na cestu k hradu Košumberk, vzdáleného asi 1 km od poutního kostela.

k poutnímu kostelu

Poutní kostel P. Marie na Chlumku,nad Luží

schodiště ke kostelu


kostelník pan Jirásek

výhled z ochozu kostelaNa hradě se nás hned ujala paní průvodkyně a pověděla o historii hradu. V interiéru hradního muzea byla mimo jiné i výstavka výtvarných děl školních a předškolních dětí z okolí. Mnohá dílka byla opravdu zdařilá. Po návštěvě muzea na hradě jsme si mohli projít celý areál hradu, vystavěném na strmém čedičovém vrchu, jehož dějiny se datují od konce 13. století. Hrad vznikl z iniciativy Ojíře z Košumberka. Na hradě se zpočátku střídali majitelé. V roce 1372 zakoupili hrad příslušníci staročeského panského rodu, později známého jako Slavatové z Chlumu a Košumberka. Ti zde působili téměř tři století. Nás okouzlily krásné vyhlídky od hradu. Z Košumberka nás čekal krátký, opět pěší přesun k Paletínské kapli, kde na nás čekal autobus. Ten nás odvezl k nedalekému zámku Nové Hrady.

hrad Košumberk

hrad Košumberk

na nádvoří hradu

v muzeu hradu

pohledy z okna hradu
na hradě Košumberk


rozvaliny hradu

pod hradem


vyhlídka z hradu

z hradu je vidět poutní kostel v Luži

nádvoří hradu


k Paletínské kapli

 Paletínská kaple


U zámku nás zaujala dlouhá svatební limuzína. Půlhodinová zastávka na individuální prohlídku zahrady a návštěvu hradní cukrárny stačila, abychom dál mohli autobusem pokračovat do oblasti na rozmezí okresu Chrudim a Svitavy, konkrétně do obce Budislav. Tato obec byla pro nás dnešním východištěm do Toulovcových maštalí.

zámek Nové Hrady

svatební limuzína před zámkem

k zámku


v zámecké cukrárně

v zámecké cukrárně

zpátky k autobusu


Čekala nás cesta okouzlující přírodou, temnými lesy s pískovcovými skalními útvary a kaňonů bizardních tvarů. Nejprve šla celá skupina společně po ČTZ, kolem Panského stolu, Panského rybníka a potom se oddělila skupinka třinácti, která si vybrala kratší trasu po žluté do Vranic. Početnější skupina pokračovala po červené a také náročnější, ale i zajímavější trase pískovcovými skalami. Asi největší zážitek měli všichni za Hrnčířovou skálou, kde je tzv. okruh Toulovcovými maštalemi. Jsou zde útvary jako Kuchyň, Ložnice, Zvon aj. Dá se tady různě prolézat a najednou se objevit na vysoké skále. Tato oblast je velmi navštěvovaná. Bylo tu také hodně dětí s rodiči. I naši turisté, ač mají k dětskému věku trochu dále, si to bloudění a prolézání maštalemi správně užívali. Dále červená vedla kolem studánky Džberka až do Vranic. Zde se obě skupiny sešly v hostinci „Na verandě u Toulovce“. Tady bylo hodně živo. Obsluha nestíhala uspokojit tolik návštěvníků najednou. Ale nakonec se na všechny dostalo.

kousek po silnici a pak-Toulovcovy maštale

po červené TZskalní útvar "Panský stůl"

panstvo u stolu

Panský rybník


Pod Kostelíčkem

U Kostelíčku

Kostelíčekúžasné skalní útvarylegrace po cestě

Oslí chodba

Hrnčířova skála

u okruhu Toulovcových maštalí

pokračujeme k Vranicím

sestup ke studánce

studánka Džberka

Na verandě u Toulovce

rytíř Toulovec


Poslední úsek do Boru u Skutče jsme šli opět všichni spolu. Úsek s velkým převýšením po kluzké lesní cestičce s velkými kameny a větvemi přes cestu byl těžký oříšek pro některé naše turisty. Zvládli to. Byl to opravdu pro ně hrdinský výkon. Nemá se udávat věk, ale zde to není nic proti ničemu, když napíšu, že někteří dovršili věku 85 a dokonce jedna turistka za nedlouho oslaví 90. Do Boru přišli všichni zdrávi, unaveni, ale spokojeni.

začíná strmé stoupání


Dudychova jeskyně

už brzy budeme nahoře


to byla cesta!!!

všichni to zvládli


Tento den nachodili v oblasti Luže, Košumberka a v nádherné pískovcové přírodní rezervaci 13 km.
Jako bonus k tomuto výletu bylo sluníčko, které nám svítilo celý den. A jakoby toho krásna ještě nebyl konec. Při cestě autobusem by možná chtěli mnozí odpočívat, ale opět to bylo slunce, které nedalo nikomu spát. Jeho západ se vybarvil od zlatavých odlesků, přecházejících do ruda. Sledovali jsme ty nachové proměny přes okna autobusu a nemohli jsme se té krásy nabažit.

západ slunce z autobusu

Byla to úžasná podívaná na závěr dnešního zájezdu.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 10. 2014 | 2298 přečtení |
Zdroj: text: V.Veselá, Foto: V. a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server