08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Řeka čaruje
Na sobotu 4. října si Marta s Mirkem v rámci cyklu vycházek „Řeka čaruje“ vybrali Želivku.

Přivítání 26 účastníků proběhlo na vlakovém nádraží v Humpolci. Odtud jsme přešli na autobusové nádraží a v 9,30 h jsme odjeli do Želiva.

Marta nás vítá v Humpolci

ještě pojedeme autobusem do Želiva

Vystoupili jsme u kláštera, jehož nádvoří nás pohostilo poklidnou atmosférou. Dříve, než nás Marta stačila seznámit s historií kláštera, domluvil Ambrož s panem farářem krátkou prohlídku kostela Narození Panny Marie, kde se právě chystaly křtiny. Tichá krása interiéru nám zatajila dech.

k želivskému klášteru

na prohlídku kostela

Když jsme se znovu ocitli na nádvoří, povšimli jsme si, že naproti na schodech stojí známá a oblíbená zpěvačka Naďa Urbánková. Jen chvíli jsme váhali, zda si můžeme dovolit narušit její soukromí. Přivítala nás s úsměvem. Pozdravili jsme ji a prožili jsme v její společnosti příjemnou chvíli. Vlídná, milá, se smyslem pro humor. Úvod dnešní výpravy se tedy vydařil znamenitě.

setkání se zpěvačkou N. Urbánkovou

Z kláštera nás vedla červená turistická značka podle řeky Želivky převážně lesními úseky. Obdivovali jsme její poklidnou hladinu zrcadlící barvící se listí. Moc se nám líbily skály a velké stromy u vyrovnávací nádrže Vřesník. Často jsme se ohlíželi, abychom se těmi pohledy znovu potěšili.

kolem Želivky

Želivka

přehrada Vřesník

vodácké "AHOJ"

V první třetině cesty jsme stanuli u hydroelektrárny a rekreačního střediska Želivka, kde jsme se občerstvili.
Krátce po poledni jsme se sešli před restaurací a připili jsme na zdraví Františka Švédy, který s námi oslavil svůj svátek.

občerstvení v rekreačním stř. Želivka

Franta má svátek

" Na zdraví"

Po zelené značce jsme šli dále kolem Želivky, teď už užší a kamenitější, ale stále krásné, čisté, s hojností rybek. V místě zvaném Valchy nás mile překvapili současní majitelé bývalé valchy. Nejenom že byli vlídní a vůbec jim nevadilo, že narušujeme jejich poklid, ale naopak – ujali se nás, prozradili něco o historii a způsobu valchování a vzali nás na prohlídku části areálu.

a jdeme dál

přišli jsme na Valchy

současná majitelka vypráví o historii

na půdě bývalé valchy

Na další cestě jsme minuli další rekreační středisko a hned za ním došlo k neplánovanému rozdělení skupiny. Zatímco hlavní skupina odbočila po zelené značce vpravo, pět turistek sešlo z cesty pravé a pokračovaly rovně. Po chvíli byly hlavní skupinou pohřešovány, proto se Marta vydala na jejich záchranu. Dohnala je až za obcí Petrovice a společně došly trochu jinak, ale jistě, na zelenou do Hněvkovic.

po ZTZ

U Čapka čekáme na zbloudilé

V hněvkovickém kulturním domě zůstala početná skupina turistů (14), kteří byli pozváni místními přáteli na bramborák. Zde právě probíhal pochod Krajem Šimona kouzelníka.

kaplička ve Hněvkovicích

jdeme do Humpolce na vlak

Část skupiny včetně zbloudilých pokračovala k vlakovému nádraží v Humpolci na vlak v 15,12 h.
Dnešní den byl plný příjemných setkání, překvapení a dobrodružství. Pro všechny a především pro vedoucí výpravy byl poučením, aby svoje ovečky drželi pěkně pohromadě. Ušli jsme přes 12, někteří 15 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 06. 10. 2014 | 1545 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. a J. Veselí, F. Dörrer |