08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Cyklovýlet k Neziderskému jezeru
Léto je pryč a podzim ještě úplně nenastal. A právě tato doba je příznivá na vyjížďky na kole. Ve čtvrtek 25. září 2014 přijela skupina jihlavských turistů do rakouského Podersdorfu am See k Neziderskému jezeru na čtyřdenní pobyt a vyjížďky okolo jezera.

Neziderské jezero leží převážně v rakouské spolkové zemi Burgenland a částečně v západním Maďarsku. Délka jezera je asi 36 km a šířka se pohybuje od 6 do 12 km. Rakouská část jezera je největší vodní plocha v Rakousku, obklopená pásem rákosových porostů, bažinami a mokřinami. V některých místech dosahuje pás až 8 kilometrů šířky. Tento národní park je ráj ptáků, kteří zde hojně hnízdí. Celé okolí je protkáno cyklostezkami, což je zase ráj pro cyklisty. Okolo jezera vedou cesty po rovině, ale za tuto rovinu cyklisté platí daň – jízda proti větru. Nepříjemný vítr zásadně fouká proti směru jízdy. Kolem celého jezera vede cyklostezka značená B 10. Po ní se jihlavská skupina často vydávala různými směry. Někteří objeli jeden den severní část jezera, a druhý den absolvovali část jižní.
Skupinka sedmi čeřínkovských se hned ve čtvrtek vypravila na krátkou pěší prohlídku města Podersdorfu a na kole12km vyjížďku po okolí.

přijeli jsme do Podersdorfu

Gästehaus Hotel Herlinde

procházka v blízkém okolí

v Podersdorfu

ještě dnes si vyjedeme

maják v přístavu

vodní sporty na jezeře

do hotelu Seehotel Herlinde budeme chodit na večeři

jezero za rákosím a mokřinami

vyhlídková věž

ubytovaná kola

V pátek se téměř všichni rozhodli pro jízdu po severní části jezera s využitím převozu lodí přes jezero.
Na kole se tedy jelo na jih do přístavu Illmitz. Odtud následovala asi půlhodinová plavba lodí do Mörbisch a. See, odkud vedla B 10 na sever do Rust, Ogau am Neusiedler See, Purbach am Neusiedler See, Winden a. See, Jois, Neusiedl a. See, tam se cesta stáčí kolem jezera do Weiden a. See a na jih do Podersdorfu a. See. Silný protivítr foukal téměř celou cestu. Místy se přehnaly i dešťové přeháňky. Naše skupina ujela 75 km.

před jízdou do Illmitz

odpočívadlo pro cyklisty

vyhlídka u odpočívadla

přístav v Illmitz

pojedeme lodí do Mörbisch

cestou nás doprovází rackové

blížíme se do Mörbisch

v Mörbisch

po cestě jsme zmokli

městečko Rust - město čápů

parčík s radnicí

u kamenného stolu

reklama na cykloservis

V sobotu jsme jeli z Podersdorfu nejprve kolem pastvin. Míjeli jsme vyhlídkové věže a posedy, na některé jsme vylezli, abychom zhlédli bažiny zarostlé rákosím a v pozadí lesklou hladinu jezera. Cyklostezka B 10 nás vedla do Illmitz odkud jsme pokračovali po cyklostezce R1, do Pamhagenu a přes St. Andrä do Frauenkirchen a zpět do Podersdorfu am See. Sobotních 65 km bylo bez deště a jen s mírným větrem. Sem tam se objevily flíčky modré oblohy, ale sluníčko ne a ne se ukázat. Prý je v tomto kraji až 300 dnů v roce slunečných, bohužel to nebyly dny našeho pobytu od čtvrtka do soboty.

je ten kousek modré oblohy příslib lepšího počasí?

cyklostezka do Illmitz

v Illmitz hledáme, kudy dál

Pamhagen

v St. Andrä

kostel v St. Andrä

jedeme do Frauenkirchenu

katedrála Frauenkirchen

křížová cesta na horu Olivetskou

večer v Podersdorfu

Nedělní ráno, den odjezdu, bylo jako vymalované. Obloha jako šmolka, sluneční záře skoro oslepující. Trochu nám to bylo líto, že za tak pěkného počasí naše cyklodovolená končí. Pokoje se musely vyklidit do desáté hodiny. Po snídani už nastalo balení a nakládání kol na nosiče automobilů. Nedělní program si každý zvolil podle svého.

nedělní ráno

Naše rozhodování netrvalo dlouho. Dostali jsme doporučení na prohlídku skanzenu Dorfmuseum Mönchhof. Je to vlastně vesnice ve vesnici v někdejší zahradě rodiny Haubenwallner. Ve vesnici jsou historické zemědělské budovy, je tu kino, kostel, škola, hostinec, pošta, hasičská zbrojnice, celnice, řemeslné dílny, jsou tu vystavené staré hračky, kočovné maringotky a další zajímavosti. Času stráveném ve vesnici nikdo nelitoval.

Dorfmuseum

selská ložnice

sbírka žehliček

psací stroje

Potom už jsme se rozloučili s Rakouskem. V Hatích jsme překročili hranice a přes Znojmo jsme uháněli k domovu.
Na kole jsme najeli 155 km, pěšky jsme nachodili 18 km a dlouho budeme mít na co vzpomínat.
Cyklozájezd připravil a ubytování v hotelu Herlinde zajistil Jarda Šilhan.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 03. 10. 2014 | 2643 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. a J. Veselí |