08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Znojemským Podyjím
V kalendáři byla na tento týden naplánována vycházka do Dukovan. Někdy, zvláště v sobotu, je problém se do některých koutů naší země dostat jakýmkoli dopravním prostředkem, pokud nechceme jet vlastními auty. Využili jsme tedy pozvání do Znojma.
Klub českých turistů odbor KČT Znojmo pořádal v sobotu 6. září 2014 již 18. ročník turistického pochodu Znojemským Podyjím.

Na nádraží v Jihlavě se nás ráno o půl sedmé sešlo 12 a před devátou jsme vlakem dorazili do Znojma. Spěchali jsme na nádvoří Znojemského hradu, kde byl start pochodu. Zde nás, kromě srdečného přivítání pořadateli, čekalo také sladké občerstvení. S načerpanou zásobou energie jsme se vydali na trasu 12 km.

pořadatelé KČT Znojmo

zápis na startu

Rotunda sv. Kateřiny

občerstvení před pochodem

pohled na Dyji od hradu

znojemský vyhlídkový vláček

Od hradu nás vedla modrá TZ do Gránického údolí. Od Andělského mlýna jsme se dostali po zelené TZ ke Královu stolci. Po svačině na Králově stolci jsme šli Kočičím údolím. Doposud jsme postupovali ve stínu lesa. V poledních hodinách nás potrápilo velké teplo po cestě otevřenou krajinou bez stínu, pěšinkou Nad lomem a vzhůru k Hradišti. Tady se nám ukázaly krásné pohledy na královské město Znojmo, které nám chvíli daly zapomenout na úmorné horko. Znojmo, zaplaveno sluncem, přímo zářilo. U Hradiště jsme narazili na vinný sklípek. Nápis BURČÁK nás vybídl k ochutnávce letošního prvního lahodného moku, kterému jsme neodolali. V Hradišti jsme nemohli minout kapli sv. Antonína Paduánského. Od jeho okolí se nabízí opět nádherný výhled na město Znojmo. Ještě jsme odbočili ke kapličce sv. Eliáše, z jejíhož ochozu je zase úchvatná vyhlídka na údolí Dyje a Znojemskou přehradu. Konec našeho putování byl ještě ve znamení kopce dolů do údolí a opět prudce vzhůru k hradu. V cíli pochodu jsme nepohrdli občerstvením od pořadatelů. Čerstvý chleba se sádlem a cibulí se nedá odmítnout a z kiosku studené pivo po parném putování nás příjemně ochladilo a zahnalo žízeň.

sestup do Gránického údolí

Pivcův pramen

odpovídáme na anketu k návštěvě parku Podyjí

vyhlídka na Dyji z Králova stolce

svačina na Králově stolci

prudký sestup do údolí

k Hradišti

Hradiště za šípkovým keřem

ochutnávka burčáku

kaple sv. A. Paduánského

vyhlídka od kaple sv A. Paduánského

ke kapličce sv. Eliáše

výhled od kapličky

sestup z Hradiště

vzhůru na hrad

Krátký odpočinek, a naše putování mělo další pokračování - prohlídku města. Protože právě v těchto dnech probíhají dny otevřených památek v rámci Evropského dědictví a vstup do některých objektů byl zdarma, využili jsme tuto možnost. Navštívili jsme Radniční věž - pozdně gotickou stavbu Mikuláše ze Sedlešovic z r. 1445-48, vysokou 66,1 m a Vlkovu věž, postavenou v gotickém slohu asi ve 14. století, která je posledním zbytkem původního opevnění z doby krále Přemysla Otakara I. Pohledy na Znojmo z věží byly opět krásné, ale zase úplně jiné, než z vyhlídek u Hradiště. Potom následovala ještě procházka Hradebním pásem kolem Střelniční věže a cesta k nádraží. Rozloučili jsme se s městem Znojmo a stále doprovázeni sluníčkem, trochu unaveni z celodenního tepla a z 19 km dlouhé cesty okolo řeky Dyje a znojemskou dlažbou z kočičích hlav, jsme přijeli vlakem po devatenácté hodině do Jihlavy.

Radniční věž ve Znojmě

náměstí z věže

Vlkova věž

pohled z Vlkovy věže na Radniční věž

Střelniční věž s Hradebním pásem

Hradební pás

Zase jedna vydařená sobota. Podle pořadatelů se v tento den Znojemským Podyjím na trasy od 12-40 km vydalo 110 turistů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 09. 2014 | 1837 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. a J. Veselí |