Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Krušné hory – Most
Třídenní autobusový zájezd začal na obvyklém místě u staré nemocnice. V pátek 27. června 2014 brzy ráno odstartoval autobus se 49 pasažéry do severních Čech. Členové KČT Čeřínek v této oblasti hodlali strávit krásné tři dny.

Hanka Kučerová připravila bohatý program zájezdu, na který se všichni těšili. První zastavení bylo až na Mostecku u zámku Jezeří. Toto honosné sídlo rodu Lobkowiczů, dnes trochu zchátralé, bylo kdysi významným kulturním a společenským centrem. Od 90. let minulého století zámek zažívá rozsáhlou rekonstrukci, přesto jsou jeho některé části přístupné veřejnosti. Ještě dá restaurátorům mnoho a mnoho práce, než tento velký objekt bude opraven. Místnosti, které již opravou prošly, byly pěkné. Ovšem pohled z okna zámku byl kdysi určitě o mnoho hezčí, než dnes výhled na měsíční krajinu, pozůstatek po dolování.

zastávka cestou do Mostu

řidič M. Matějka


k zámku Jezeří

před prohlídkou zámku

průvodkyně na zámku

obřadní síň


pohled z okna zámku

zámecké divadlo v rekonstrukci

zámek potřebuje ještě mnoho oprav


Druhá zastávka byla na hradě Hněvín. Za vlády Rudolfa II. tady pobýval alchymista Edward Kelley. Tento hrad není původní. Ten původní byl zbourán v roce 1653. Nový hrad byl vystavěn postupně na přelomu 19. a 20. století. Potom v letech 1967 - 1970 prošel velkou rekonstrukcí. Současný hrad Hněvín slouží jako restaurační zařízení a výletní místo turistů. Z vyhlídkové věže se rozprostírá krajina od úpatí Krušných hor až po České středohoří.

jdeme na hrad Hněvín

město Most pod Hněvínem

Hanka povídá o historii hradu

hrad Hněvín

hrad Hněvín

pohled z rozhledny hradu

pohled z rozhledny hradu

socha alchymisty E. Kelleyho


Třetí zastávka prvního dne zájezdu byla v Mostě u kostela Nanebevzetí Panny Marie. Gotický chrám byl vystavěn v letech 1517 – 1550. Kvůli těžbě uhlí byl v roce 1975 přesunut ze svého místa o 841 m. Tato skutečnost je zapsána v Guinessově knize rekordů jako přeprava nejtěžšího předmětu po kolejích.
Nedaleko kostela se nachází nový pravoslavný kostel sv. Valentina. Dřevěná stavba připomíná památku 40 tisíc rumunských vojáků padlých na českém a slovenském území během druhé světové války.

gotický chrám Nanebevzetí Panny Marie

pravoslavný kostel sv. Valentina
Večer se všichni sešli na ubytovně Střední školy technické Most ve společenské místnosti, aby popřáli k 85. narozeninám našeho člena Luďka Zápotočného, které zanedlouho oslaví. Při té příležitosti bylo Luďkovi, jako zasloužilému turistovi, předáno Čestné uznání KČT. Oceněnému všichni popřáli a poděkovali za obětavou práci pro KČT a turistiku. Od všech přítomných turistů byla Luďkovi předána velká kniha „1000 nej Česka“. Večer pokračoval přípitkem sklenkou vína a malým pohoštěním, které připravila Věra Veselá za přispění všech účastníků. Program si turisté udělali sami. Vyprávění vtipů, malý taneček a veselá nálada trvala do večerních hodin tak, aby byli všichni ráno zase připravení na tůru do hor.

v jídelně na večeři

před oslavou

gratulace Luďkovi

gratulace Luďkovi

gratulace Luďkovi

Luděk děkuje za gratulace
V sobotu ráno po snídani turisté odjeli vláčkem po historické trati Most – Moldava. Tady čekal náš kamarád J. Vojtek, který společně s Hankou vycházku připravili. Po prohlídce státní hranice s Německem následovala pěší hřebenová tůra přes horu Bouřňák s výhledy do kraje, dále do Mikulova a do obce Hrob. Právě v tuto dobu probíhal cyklistický IX. ročník Fanyho memorial MTB MARATON. Cyklistické výkony závodníků byly obdivuhodné. Po celou dobu naší pěší tůry projížděli kolem nás závodníci a naše přítomnost na trati byla pro ně asi dost nepříjemná, i když jsme se snažili nepřekážet.

jedeme vláčkem na MoldavuJ. Vojtek nás vítá na Moldavě

státní hranice

cestou na Vitišku

Pod Vitiškou

chata Vitiška

Bouřňák od Vitiškyz Vitišky na Bouřňák

pozor na závodníky


na Bouřňák pěšky i na kole


na vrcholu Bouřňáku

z Bouřňáku do Mikulova

sestup po ZTZ

závodník před cílem

cil MTB maratonu

oběd byl v Hrobě


Po hřebenové tůře a obědě v obci Hrob následoval neplánovaný autobusový přesun do Duchcova na prohlídku Státního zámku. Slečna průvodkyně svým milým vystupováním a zajímavým komentářem přiblížila život na zámku v dávných dobách, kdy tu žili původní majitelé z rodu Valdštejnů a prozradila pikantní historky nejslavnějšího obyvatele duchcovského zámku Giacoma Casanovy.

návštěva zámku v Duchcově

zámecká zahrada

káva na zámku

poděkování milé průvodkyni


Z Duchcova přepravil autobus všechny do Mostu na večeři. Po večeři si každý zvolil svůj program. Někteří byli unavení, tak zůstali v ubytovně, jiní vyrazili za kulturou do nějaké hospůdky, ale většina ještě neměla dost našlapaných kilometrů, tak se vydala po okolí. Jedna taková podvečerní výprava došla do nedalekého areálu hipodromu. Drobně pršelo, ale zážitek z pěkně upraveného závodiště i jeho širokého okolí stál za to.

večerní procházka k Hipodromu

Mostecký HipodromNeděle byla zahájená autobusovým strmým přesunem vysoko do hor do Dlouhé Louky. Zde se vedení znovu ujal Honza Vojtek. Celé okolí Dlouhé Louky halila hustá mlha. Přesto nikoho neodradila vydat se na cestu k vrchu Stropník (855,6 m), kde kdysi stála rozhledna. Za dobré viditelnosti by se naskytl nádherný výhled na východní část Krušných hor a jejich nejvyšší vrchol Loučná (956 m) a rozhlednu Vlčí hora na Dlouhé Louce a na České středohoří, i s jeho nejvyšší horou Milešovkou (837 m). Bohužel bylo vidět jen nejbližší okolí. Podobně to vypadalo i na Davidově vyhlídce. Za deště nás červená TZ zavedla ke zřícenině hradu Rýzmburk.

příjezd na Dlouhou Louku

mlha na Dlouhé Louce

v tomto asi výhledy nebudou

cesta po nočním dešti

všudypřítomný náprstník

na Stropníku

krajina pod Stropníkem

na Stropníku

 pod Stropníkem

na Dušanově vyhlídce

výhled z Dušanovy vyhlídky

nálada je veselá, i když začíná pršet


v údolí je vidět klášter Osek


Rýzmburk

u Rýzmburku

rozsáhlý hrad Rýzmburk

cesta do Oseka


Všichni se už těšili do Oseka na oběd. Před vstupem do obce se nedal minout památník obětem katastrofy na dole Nelson III. Na samotném počátku roku 1934 vyšlehl z důlní jámy oheň, těžní věž se poroučela k zemi a celé okolí zachvátil požár. Sousoší je dílem sochaře Karla Pokorného, jako by tady zkameněli zdrcení rodiče jednoho ze 144 mrtvých horníků.

památník obětem na dole Nelson III.

Honza se s námi loučí


Po výtečném obědě byla naplánována ještě jedna zastávka. A to v cisterciáckém klášteře v Oseku, který vznikl kolem roku 1206.

na prohlídku kláštera v Oseku

Cisterciácký klášter v Oseku


Po skončení prohlídky kláštera nastartoval řidič Mirek Matějka autobus a spolehlivě nás všechny dovezl do Jihlavy.
Zájezd se všem moc líbil. S výběrem navštívených míst a s rozvrhem programu byli všichni spokojeni. První dva dny se vydařily i na počasí, kdy bylo převážně slunečno. Neděle se nepříjemným deštěm pokazila, ale nálada všech účastníků byla stále veselá.
Za tři dny putování po Krušných horách se našlapalo neuvěřitelných 41 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 08. 07. 2014 | 3584 přečtení |
Zdroj: text:V.Veselá, foto:V.a J.Veselí,E.Kumštárová, J.Vojtek |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server