Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Zájezd na 7. ročník pochodu Kolem Doubravníku
V sobotu 14. června v 6:30 ráno nastoupilo do zájezdového autobusu čtyřicet turistů, převážně členů KČT Čeřínek, a před osmou už stáli na startu pochodu v Doubravníku. Tento pochod, ačkoliv nemá příliš dlouhou tradici, si vydobyl mezi turisty dobrou pověst – po jeho skončení jsme rozmnožili řady těch spokojených (letos 350 účastníků) – krásná krajina, výborný chleba se sádlem na kontrolách a skutečně nádherný diplom, na kterém jsou vymalovány všechny hlavní objekty turistického zájmu, jsou atributy, které akci charakterizují.

Pochod vznikl v roce 2008 při příležitosti 800. výročí založení Doubravníku – historie městečka sahá do samých začátků 12. století, ale první nalezená písemná zpráva o jeho existenci pochází z listiny olomouckého biskupa datované 25. září 1208.
Z nabízených pěti pěších tras si většina účastníků zájezdu vybrala cestu přes Sejřek a Maňovou zpět do Doubravníku, která měřila 9 km; 10 turistů zvolilo výšlap dlouhý 15 km z Doubravníku přes Borač, Kaly a Maňovou do cíle. Obě trasy vedly velmi členitou, harmonickou krajinou – procházené území leží na předělu Českomoravské a Svratecké vrchoviny a jeho osu tvoří řeka Svratka, která vymodelovala romantické údolí se strmými svahy rozvírajícími se směrem k Tišnovu.
Před odchodem na trasy předala Věra Veselá za všechny listinu s veršovaným přáním Mirkovi Svatošovi, který měl právě včera narozeniny. Mirka potěšilo přání i fakt, že na zadní stranu se podepsali všichni turisté ze zájezdu.

příjezd do Doubravníku

start pochodu je U Sedláčků

gratulace Mirkovi

gratulace Mirkovi


Zrána při startu počasí trochu zlobilo, spadlo pár kapek, ale milí a dobře naložení pořadatelé nás ujistili, že mají vše zařízeno ke spokojenosti pochodníků – a opravdu nás během dne provázela na modrém nebi bělostná barokní oblaka, občas v trochu dramatickém seskupení – to je zajisté patrné z fotografií.

než půjdeme na trasu


kostel Povýšení sv. Kříže

výstup nad Doubravník

ohlédnutí za Doubravníkem

skupina na trase 9 km


rozhlédnutí do kraje

kontrola Sejřek

kontrola Sejřekkontrola Maňová

svačina na kontrolezpět v Doubravníku

cíl pochodu


Turisté z kratší trasy se vrátili tak, že měli čas posedět v doubravnické restauraci (také s dobrou pověstí), ale ti, kteří šlapali trasu delší a ještě si ji prodloužili zacházkou z Borače do Podolí k rodnému domku místního literáta Josefa Uhra a unikátní dřevěné zvonici, stihli s M+M Svatošovými jen krátkou komentovanou procházku po Doubravníku, při níž si ukázali architektonickou perlu, kostel Povýšení sv. Kříže, postavený Pernštejny na začátku 16. století z nedvědického bílého mramoru jako místo pro jejich rodinnou hrobku, rodný dům doubravnického mecenáše Osvalda Životského, podnikatele na železnici, a slavnou Koldovu vilu. Více o historii těchto objektů se dozví zájemci na webu M+M Svatošovi Doubravník – Předklášteří – Tišnov – Květnice

skupina na trase 15 km

skupina na trase 15 km

skupina na trase 15 km


Ve 14:00 byl stanoven odjezd z Doubravníku do Předklášteří u Tišnova na objednanou prohlídku kláštera Porta coeli (Brána nebes), při níž jsme obdivovali nejen nádherný gotický portál a neporušenou žebrovou klenbu v kostele Nanebevzetí Panny Marie, ale i křížovou chodbu s rajskou zahradou a kapitulní síň. Jedinečné památky a historii nám přiblížila během pětačtyřicetiminutové prohlídky průvodkyně Podhoráckého muzea, které sídlí v traktu kláštera neobývaném cisterciačkami.


na prohlídku klášteračekáme na prohlídku kláštera

začátek komentované prohlídky


Odpočinutí a duševně obohacení odjížděli jsme do blízkého Tišnova, kde jsme opět utvořili dvě skupiny – třináct nadšenců se hned s Mirkem Svatošem vydalo po naučné stezce přes významnou mineralogickou lokalitu Květnici (6,5 km), zbylí turisté v poklidu absolvovali malou poznávací vycházku s Míšou Svatošovou, aby pak zamířili na vyhlídku Velká skála na Květnici (4 km). Převýšení asi 200 metrů zvládly obě skupiny a zaslouženě si užily rozhledů na všechny světové strany.

přijeli jsme do Tišnova

na NS Květnice

Tišnov z NS

vyhlídka Velká skála

orientace podle mapy na vyhlídce

na vyhlídce Velká skála

pohled z Velké skály

vracíme se do Tišnova


na obzoru rozhledna Klucanina


Při vycházce městem nás zaujala radnice se sgrafity a nápisy, které ozřejmují význam okolní krajiny, zvláště blízkého, 470 metrů vysokého kopce Květnice, od nepaměti tvořícího malebné panorama města, a také hrdost tišnovských patriotů: Květnice hora, Besének voda, dražší než celá Morava. Tento dům (radnice, pozn.) ať potrvá do konce světa, Tišnováci zůstanou po něm čtyři léta.

radnice v Tišnově

Během dne jsme při poznávání terénu a vstřebávání informací vzpomínali na zájezdy uskutečněné do tohoto regionu v minulosti – 27. 5. 2006 jsme tu byli s Ing. Janem Krejčím (navštívili jsme galerii Z ruky v Křížovicích, rozhlednu Klucanina, železniční most u Dolních Louček a prošli NS Járy Cimrmana z Lomnice k sýkořské hájence), 21. 4. 2012 jsme měli radost z účasti na pochodu Za krásami okolí Nedvědice (a prohlédli jsme si i Pernštejn a dřevěný krytý most v Černvíru).
Dá se tedy říci, že turisté z KČT Čeřínek mají základní přehled o tomto kraji a jsou pyšní na to, že si dnes jako nejpočetnější zúčastněná skupina odváželi od pořadatelů diplom s obrázkem Pernštejna, jehož autorem je, stejně jako diplomu účastnického, pan Stanislav Bělík, doubravnický občan a čestný člen KČT.

odjezd do JihlavyVšichni turisté se disciplinovaně dostavili v 18:00 na tišnovské náměstí, a tak byl přesně dodržen plánovaný odjezd do Jihlavy, kam jsme dorazili před půl osmou večerní.
Míša Svatošová

| Autor: Jirka | Vydáno dne 19. 06. 2014 | 1689 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová, foto: V. a J. Veselí, M. Svatoš |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server