08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

Nejen Praha – Prčice, také Náměšť – Čučice
Turisté z Tělovýchovné jednoty Turista a KČT Náměšť nad Oslavou pořádali 31. 5. 2014 již 39. ročník tohoto hojně navštěvovaného pochodu.
Někteří z nás se kdysi téměř pravidelně účastnili se svými dětmi v prvních ročnících pochodu „Nejen Praha – Prčice, také Náměšť – Čučice“. Naše děti jsou už dospělé a chodí na pochody už se svými dětmi. Náš odbor se zúčastnil naposledy na tomto pochodu před pěti lety. Letos jsme se rozhodli tento kraj kolem Náměště znovu projít.

Po příjezdu do Náměště a příchodu do Sokolovny, kde byl start pochodu, jsme se zapsali, dostali jsme průkaz účastníka s popisem a mapkou tras. Vybrali jsme si trasu 10 km, která vedla přes Kralice nad Oslavou záměrně. Mnozí z nás chtěli při této příležitosti navštívit Památník Bible kralické.

cestou z nádraží k sokolovně

start a cíl v sokolovně

setkání s předsedou KČT Náměšť n. O.

Bylo nás 26. Počasí nám přálo, byl krásný modrobílo obláčkový den, tak jsme si cestu užívali, zvlášť na místech s dalekými výhledy do kraje. Nad hlavami nám kroužilo letadlo z nedalekého letiště. Chvíli jsme zastavili u vodojemu, a potom v Kralicích u Památníku Bible. Se zájmem jsme si prošli muzeum, obdivovali jsme staré a krásné Bible v několika vydáních. Neopomenuli jsme navštívit ani druhou výstavní místnost Labyrintu J. A. Komenského. Po prohlídce jsme se vraceli stejnou cestou zpět do Náměště.

před odchodem na trasu

Náměšťský zámek

po ČTZ

výhledy s obláčky

cesta do Kralic

po vlastním značení

u Kralic

u vodárny

Památník Bible kralické

na prohlídku památníku

J.A.Komenský

u památníku

Tvrz v Kralicích

u hasičské zbrojnice v Kralicích

odcházíme z Kralic

dělíme se na dvě skupiny

Na rozcestí se směrovkou Velkopolský dvůr jsme se rozdělili. Někteří šli rovnou do cíle, ale většina z nás se rozhodla jít po trase směrem k místu U Vlasáka, přes Zňátky a do Náměště. K Vlasákovi jsme došli v pohodě. Problém nastal, když jsme nemohli najít vlastní značení a následně lávku, která nás měla dovést k ZTZ. Po 35 minutách jsme „lávku“ objevili - taková se nedá přehlédnout, ale bez značení byla schovaná důkladně. Když jsme tento most přešli, cesta, ani značka žádná, jen strmá stráň s řetězy nás vedla vzhůru, kde se jakákoli cestička ztratila. Nevěděli jsme, kudy dál. Pěšinkou, zřejmě od lesní zvěře, jsme pokračovali proti proudu řeky Oslavy. Po několikerých zatáčkách do protisměru a stoupání stále výš a výš jsme po hodině bloudění vyšli z lesa a uviděli v celé kráse Náměšťský zámek. Naše strastiplná cesta ale nekončila, naopak nás vedla na druhou stranu, než jsme viděli Náměšť. Krásnou krajinou jsme se takto dostali po dalších dvaceti minutách velikou oklikou do obce Zňátky, které přímo hýřily zelenými turistickými značkami, které jsme po cestě marně hledali. Na rozcestníku jsme se dověděli, že místo zvané U Vlasáka se odtud nachází po ZTZ pouze 2 km. My jsme v tomto úseku, bohužel bez značek, prošli lesem asi 6 km. Ze Zňátek už po značkách (ale tady se snad ani zabloudit nedalo), jsme šťastně došli do cíle. Dobrodružně unavení a šťastní, že jsme hlavně zdrávi došli. Tahle cesta se totiž neobešla bez pádu, který vypadal docela nebezpečně. Nakonec vše dobře dopadlo.

hledáme lávku U Vlasáka

Roman našel lávku

lávka přes Oslavu

řeka Oslava

vzhůru po řetězech

kolem řeky Oslavy

už je vidět zámek

do Zňátek

Zňátky

cesta do Náměště po ZTZ

Náměšť n.O.

V cíli jsme si dopřáli dobré kafíčko, vandrovní knížky jsme si opatřili razítky a vlakem jsme se vrátili do Jihlavy.

kafíčko v cíli

Z desetikilometrové trasy jsme měli v nohách nakonec 18 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 06. 2014 | 4181 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V. Veselá, J. Veselý |