Hlavní menu
  Novinky
08.05.2021: Ždírec n. Doubravou – Hlinsko 15. 5. 2021
Odjezd z Jihlavy, města v 7.31 nebo z hl.n. sp. vlakem v 7:37 do H. Brodu. Přestoupíme na sp. vlak do Ždírce nad Doubravou s odjezdem v 8:03 hod. Půjdeme do Krucemburku po cyklostezce a navážeme na ČTZ do Hlinska. Celková délka trasy je cca 15 km. Z Hlinska nám odjíždí vlak buď ve 13:02 nebo 15:02 do H. Brodu s příjezdem 13:53 nebo 15:53 (je zde výluka, tak pojede náhradní autobusová doprava). Z H. Brodu bychom odjížděli sp. vlakem buď ve 14:03 nebo v 16:03 s příjezdem do Jihlavy ve 14:22 nebo v 16:22 hod. Připomínám respirátory. Na vycházku Vás zve Petr

02.05.2021: PO STOPÁCH PÁTERA JOSEFA TOUFARA - 8. 5. 2021
V sobotu 8. 5. 2021 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé. Odjezd náhradní autobusové dopravy do H. Brodu z Jihlavy města v 7,33 hod. v H. Brodě 7,57 hod. Odjezd z H. Brodu 9,04 hod. do Leštiny u Světlé, v Leštině 9,33 hod. Odtud půjdeme po MTZ do Číhoště. Celá trasa asi 15 km. Vrátíme se do Leštiny na vlak v 14,25 nebo 16,25 hod. do H. Brodu. Odjezd z H. Brodu autobusem( náhradní doprava) 15,05 nebo 17,05 hod. V Jihlavě 16,05 nebo 18,05 hod. Dodržet opatření vlády ohledně koronaviru. Na vycházku zvou V+J Veselí

13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Okolí Okrouhlice
Do Okolí Okrouhlice jsme se vydali v sobotu 10. května. Po nočním prudkém dešti se obloha vyčistila a nás, 22 turistů, čekal nádherný slunečný den s dokonalou viditelností.

Před půl osmou jsme odjeli vlakem do Havlíčkova Brodu, kde jsme téměř hodinovou přestávku do odjezdu druhého vlaku využili k procházce k Sázavě a ke Šlapance, která pod železničním viaduktem tvoří ostrov. Tuto informaci a ještě mnohé další nám prozradil místní občan a jeho pes. Na oplátku si od nás mohl vyslechnout pověst o havlíčkobrodském pekaři. Také on přidal svoji pověst o pekaři z Havlíčkova Brodu, který okrádal místní lid, a proto byl za trest koupán v Sázavě. Na závěr Marta rozdala svoje malé a ještě menší žloutkové věnečky. Potom už jsme zamířili k vlaku do Okrouhlice, kam jsme dojeli už za deset minut.

cestou k Sázavě

pověst o havlíčkobrodském pekaři

pověst o havlíčkobrodském pekaři

místní občan

a jeho pes


Seznámeni s náplní dnešního dne jsme vykročili k novým domkům nad tratí a odtud na východní okraj sousední Olešnice. Obdivovali jsme pěkná stavení a vzorně udržované, rozkvetlé zahrádky. Dovedly nás až k Lučickému potoku. V jeho větší či menší blízkosti jsme putovali loukami a okrajem lesa. Byla to místa krásná, neznámá. Vyšli jsme u Dolního mlýna pod obcí Lučice. Místo s čerstvě olistěnými velkými duby, pestrobarevnými skalkami jako stvořené k odpočinku. Posvačili jsme a vydali se do Lučic ke gotickému kostelu sv. Markéty.

Marta nás vítá v Okrouhlici


v Okrouhlicivýhled na Lipnici

Lučický potok


Lučický potok


mokrou trávou,pak přes potůček

k Dolnímu mlýnu

svačina u Dolního mlýna


Měli jsme velké štěstí, že jsme směli nahlédnout do interiéru zdobeného vzácnými gotickými freskami objevenými až při rekonstrukci kostela v r. 1928. Nad kostelem bylo další odpočívadlo – jedna ze zastávek naučné stezky Po stopách Jana Zrzavého. Nedaleko od něj je smírčí kříž, u kterého jsme se na chvíli zastavili. Poslední atrakcí obce Lučice bylo pro nás mláďátko poníka, které se v ohradě popásalo se svojí minimaminkou.

v Lučicikostel sv. Markéty v Lučici

interiér kostela

smírčí kříž u Lučice

minikoníci


Pokračovali jsme po silnici hustě lemované odkvétajícími jabloněmi. Odtud byly daleké výhledy nejen do Posázaví. Žlutá řepková pole zlatě svítila a silně voněla. Odbočili jsme na lesní cestu. Ta končila smrkovou branou, kterou jsme vstoupili do otevřené krajiny. Modrá obloha s četnými bílými oblaky a především silueta hradu Lipnice nás provázela ještě po dlouhou dobu.smrková brána


výhledy nad Olešnicí

polní cestou k Olešnici


Dalším pěkným místem byla náves v Olešnici, kterou si zamiloval a také namaloval malíř Jan Zrzavý. Posadili jsme se u kapličky a vychutnávali si poklidné chvíle rušené Martiným hlasitým nadšením.

náves v Olešnici

kaplička na návsi

posezení u kapličky


Z Olešnice jsme šli dva kilometry po červené značce do Okrouhlice. Nejdříve do „Hospody na Staré Poště“, kde se dnes bohužel nevařilo, ale dali jsme si alespoň pivo, limo, kávu a ještě jsme si prohlédli bohatě zařízený rudý koutek s portréty známých hybatelů dějin.
Závěr patřil okrouhlickým Benátkám a rodnému domu Jana Zrzavého, kde jsou umístěny panely o životě a díle malíře Jana Zrzavého doplněné informacemi o životě skladatele Bohuslava Martinů.


okrouhlické Benátky

rodný dům J. Zrzavého

panely na rod. domě J. Zrzavého

nádraží v Okrouhlici


Vlak nás dovezl do Havlíčkova Brodu, kde jsme tradičně navštívili restauraci U Kroupů, která nás odškodnila za hladovění v Okrouhlici. Vlakem v 16,05 h jsme odjeli k domovu. Naše trasa včetně pochůzek v Havlíčkově Brodě a v Okrouhlici měřila téměř 15 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 05. 2014 | 2285 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V. Veselá, J. Veselý |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server