Vycházka po rozvodí řek Jihlavy a Oslavy na Panský kopec

Autor: Jirka <jves31(at)seznam.cz>, Téma: Informace, Zdroj: Text: V.Veselá, Foto: V. Veselá, J. Veselý, Vydáno dne: 30. 05. 2016

V sobotu 28. 5. 2016 se sešlo na autobusovém nádraží 11 turistů a pod vedením pana Františka Smejkala odjeli do Řehořova. V Řehořově se přidali další 4 turisté, kteří sem přijeli autem.

Po přivítání se všichni vydali na nedaleký kopeček ke kapličce u vodárny. Tady František vysvětlil název vycházky, která se týká rozvodí řek Jihlavy a Oslavy. V tomto místě část pramenů odtéká do řeky Jihlavy a část do řeky Oslavy.
Byl odtud krásný výhled na Arnolecké hory s vrchem Havlína a Dědkovskou horu. Na opačné straně byl vidět vrch zvaný Pahorek.

autobus nás dovezl do Řehořova

další čtyři přijeli autem

cesta na kopeček ke kapličce

kaplička s vodárnou

povídání o rozvodí

nad Řehořovem


Od kapličky se turisté vydali směrem na Kameničku a dál kolem pastvin s ovečkami s malými jehňátky. Po ŽTZ pokračovali na Brodek rozcestí.
Z rozcestí se šlo ještě po ŽTZ pod vrchol Panského kopce a k zámečku V Zátiší.

cesta do Kameničky


před Kameničkou
v dálce je Kamenice a Vržanov

ovečky na pastvině


František nás vede neznačenou cestou

znovu o rozvodí

pod vrcholem Panského kopce


vrchol Panského kopce

po ŽTZ k zámečku V Zátiší

V Zátiší

V Zátiší


Dál pokračuje MTZ, kterou turisté za chvíli opustili a po neznačené cestě došli k místu zvaném Cípy, a odtud po silnici do Radošova. Z Radošova pokračovali stále po silnici k Horní Smrčné. Před obcí silnici opustili a znovu neznačenou cestou prošli Přírodní památkou Habří do Horní Smrčné. Odtud kamenitá lesní cesta vedla k železniční zastávce Dolní Smrčné.

zde stojíme

neznačenou cestou na Cípy

v Radošově

nad Radošovem

cesta k Horní Smrčné

PP Habří

Horní Smrčné - rozcestník

kamenitou cestou


Dolní Smrčné


Po celou cestu František vysvětloval odkud a do kterého rozvodí potůčky směřují a odpovídal na otázky turistů.
Všude dokola byly úžasné vyhlídky na zvlněnou krajinu s kvetoucími keři, stromy a loukami, ozářenou sluncem a bělostnými mráčky, které si na obloze malovaly své vlastní obrazy.

hra mráčků


Po 20 km pěšího putování po rozvodí řek Jihlavy a Oslavy nastoupili turisté v Dolní Smrčné do vlaku. Tam poděkovali Františkovi za krásnou vycházku.

trasa vycházky