Hlavní menu
  Novinky
05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva

23.09.2019: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Kdo má zájem o nová klubová trička, tak může přijít v pondělí 30. 9. 2019 do klubovny dopoledne od 10 – 11 hod. nebo odpoledne od 15 – 17 hod. Zároveň se bude přihlašovat na autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 Cena výletu je 120 Kč. Výlet se uskuteční při dostatečném počtu přihlášených.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
ZJTS 2019 v KČT Vysočina v Humpolci
Klub českých turistů, odbor Humpolec ve spolupráci s KČT, oblast Vysočina pořádal pod záštitou starosty města Humpolce Karla Kratochvíla v sobotu 23. března 2019 28. ročník ZAHÁJENÍ JARNÍ TURISTICKÉ SEZONY. Slavnostní atmosféru k této akci dodalo nádherné jarní počasí. Z ranních mlh se vylouplo sluníčko, které vítalo přicházející turisty.

Na startu u budovy kina už od 8 hodin hrála nepřetržitě country skupina Kolibříci. V prostoru šatny kina se účastníci zaregistrovali. Od pořadatelů dostali brožurku s popisem tras. Mimo jiné tato hezká brožurka obsahovala mnoho zajímavostí města i okolí, doplněných fotografiemi a popisy a s pozváním na prohlídky. Na mapkách nechyběly ani označené body zajímavých míst a pro majitele chytrých telefonů i QR kódy s podrobnějšími informacemi.

ke startu

registrace účastníků

country skupina Kolibříci

před zahájením


Slavnostní program zahájení začal v sále kina vystoupením žáků Tanečního oboru při ZUŠ Gustava Mahlera. Po hezkém půlhodinovém programu tanečnic a jednoho tanečníka přivítala místopředsedkyně oblastního výboru KČT, oblast Vysočina Marie Vincencová předsedu KČT, odbor Humpolec Rostislava Ježe, starostu města Humpolce pana Karla Kratochvíla, člena ústředního výboru KČT pana Zdeňka Cabalku a předsedu KČT, oblast Vysočina Jaroslava Šlechtu. Po krátkých zdravicích byla přivázána na velký klíč pamětní stuha a otočením klíčem byla pomyslně odemknuta a zahájena jarní turistická sezona 2019.


taneční vystoupení

M. Vincencová vítá hosty

pozdrav starosty města Humpolce

vázání stuhyPro turisty, kteří se chtěli vydat na pochod, byly připraveny turistické trasy v délce od 6 do 30 km a dvě naučné stezky – Městská NS a NS Březina. Dále byly připraveny pro účastníky prohlídky do Hliníkária, do muzea Dr. A. Hrdličky, na věž kostela sv. Mikuláše, do skanzenu Zichpil, do Včelařského skanzenu, na Židovský hřbitov, do Rodinného pivovaru Bernard a na hrad Orlík. Bylo toho hodně a turisté si vybírali podle svých zájmů.
Náš odbor Čeřínek do Humpolce na zahájení turistické sezony vypravil autobus. Ke čtyřiceti členům se přidalo ještě 13 členů KČT Bedřichov. V Humpolci jsme se rozdělili na několik skupinek a každá si zvolila podle propozic pořadatelů svůj program.
Největší naše skupina se po zahajovacím ceremoniálu v kině vydala na třináctikilometrovou trasu. Po modré TZ došla k rybníku Rybářského svazu a pokračovala po naučné stezce Březina. Na rozcestí Na Štůlách odbočila na cestu k hradu Orlík. Odpočinek u hradu využila k malé svačince a také k prohlídce hradu a vyhlídce z rozhledny.

vycházíme na pochod

po MTZ

na hrázi rybníka

vzhůru na Orlík

Na Štůlách


hrad Orlík

výhledy z rozhledny


rozhledna OrlíkOd hradu skupina sestupovala lesem kolem hradní studny do Rozkoše. Tam navštívila restauraci.

hradní studna


motorest Pod hradem v Rozkoši

v motorestu


Z Rozkoše lesní cestou a zahradami se přiblížila k Židovskému hřbitovu a tam se připojila zpět na NS Březina a po ní došla na Horní náměstí v Humpolci. Někteří z nás ještě vystoupili na věž kostela sv. Mikuláše, jiní navštívili muzeum Dr. A. Hrdličky. Na místě startu a cíle na prostranství u kina mnozí využili občerstvení ve stánku, který tu byl k dispozici pro turisty celý čas průběhu akce. Od 14,30 hod. probíhala v sále kina cestovatelská přednáška s promítáním.


před odjezdem
Dalších možností výběru tras využila menší skupinka a o tom napsala Jitka Korbelová:
Někdy i turisté zvolí trasu jen s několika málo kilometry, aby mohli využít nabídky památek města Humpolce.
Před oficiálním zahájením jsme navštívili HLINÍKárium v budově kina na počest občana, kterého nikdo nikdy neviděl, ale díky filmu „Marečku, podejte mi pero“ toto město proslavil.
Téměř každý pochod konaný v Humpolci se vracíme přes Horní náměstí a kolem Kostela sv. Mikuláše, a až v tento den jsme si užili dobrodružný výstup na vyhlídkovou věž.

pohled z věže na Orlík


Dalším cílem byla starobylá lokalita Zichpil. Skvělá průvodkyně nás provedla Nápravníkovým stavením, opraveným tolerančním kostelíkem a umožnila nám posedět i v židovské synagoze.

v tolerančním kostelíku

před Synagogou

v Synagoze


Cestou jsme se zastavili i u památného kamene, nacházejícího se v místě, kde se narodil spisovatel, básník a hudebník Ivan Magor Jirous.

památný kámen I. M. Jirouse


Někteří navštívili na kraji města v areálu lesoparku pod Orlíkem židovský hřbitov, kde jsou pochováni předci hudebního skladatele Gustava Mahlera a spisovatele Franze Kafky.

Jiná menší skupinka našich turistů si také užila krásný den a o svých zážitcích na ZJTS napsala Jiřina Veselá:
Naše skupinka, která se oddělila od skupiny hlavní, se rozhodla jen pro krátkou trasu po městě Humpolci. Hned po zahájení hledáme HLINÍKárium, kde jsme se chtěli dozvědět informace o známém přistěhovalci Hliníkovi. Povedlo se. Vidíme spoustu fotografií nejen o vzniku známé české komedie, ale i samotného muzea. Čteme citáty z filmu “Marečku, podejte mi pero.“ ztvárněné po zdech a zkoušíme si napsat písemku. Myslím, že jsme se bavili všichni.

v Hliníkáriu

v Hliníkáriu

Hliníkárium


Poté se vydáváme směrem k centru města, kde na nás čekaly další vyhlédnuté cíle. Cestou jsme na Horním náměstí potkali pekárnu Adélka, kde vařili kávu a měli tu i nějaké dobroty. No, odolejte takovému lákadlu. 😁 Po drobném občerstvení zamířily naše kroky ku skanzenu Zichpil. V původní poloroubené chaloupce, kterou město odkoupilo od majitele za symbolickou cenu, je dnes umístěna výstava o tom, jak se žilo kdysi dávno v židovské čtvrti. Měli jsme štěstí a stihli paní průvodkyni. Její zajímavý výklad nás i ostatní turisty provedl po chaloupce, dále k tolerančnímu kostelíku, židovskou čtvrtí až do synagogy. Ta dnes patří husitskému sboru.

skanzen Zichpil

Toleranční kostelík

Synagoga

návštěva Synagogy


Tady jsme se rozloučili a my pokračovali dále k vyhlídkové věži kostela sv. Mikuláše. Vystoupali jsme vzhůru po velkém počtu schodů na místy velmi úzkém schodišti a vychutnali si pohled na město z výšky.

věž kostela sv. Mikuláše

pohled z věže na městoProtože se blížil čas oběda, napadlo nás pomocí moderních technologií vyhledat nějaké občerstvení. Do cesty nám přišla restaurace Papa’s garden.
Posílení v příjemném prostředí s rychlou obsluhou a dobrým jídlem, nabíráme opět směr centrum města, kde navštěvujeme poslední vybraný cíl.
Na včelařské výstavě obdivujeme um zručných rukou nad zdobenými perníčky, dovídáme se spoustu zajímavých věcí o včelkách a prohlížíme si úly z různých koutů světa.

včelařský skanzen


výstava perníčkůNakonec jsme se ještě rozhodli zhlédnout cestovatelský dokument o Finsku a Islandu. Krásné povídání nás vtáhlo do děje na promítacím plátně, ale čas byl neúprosný a my museli odejít před koncem dokumentu. Ach jo!
U autobusu se scházíme s ostatními čeřínkovskými turisty a ještě před odjezdem probíráme čerstvě nabyté zážitky.

Děkujeme všem pořadatelům z Humpolce za perfektně připravené Zahájení jarní turistické sezony. Opravdu se vám to povedlo!


| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 03. 2019 | 552 přečtení |
Zdroj: foto: V+J Veselí, J. Korbel, J+M Veselí, P. Varhaníková |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server