07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Zima na jihu
Sobotní výpravy za zimou na jihu se dne 16. února 2019 zúčastnilo 26 turistů. Půl desátý rychlík nás dovezl na zastávku Počátky-Žirovnice.

Po seznámení s programem a po úvodním občerstvení nás čekala zimní cesta lesem. V okolí Jihlavy díky teplému počasí ubylo sněhu, ale tady, v kraji pod Javořicí, bylo sněhu ještě dost. Lesní cesta, sněhová i ledová, byla díky intenzivní těžbě dřeva rozvlněná koly těžkých strojů. Naše tempo jsme museli přizpůsobit těmto podmínkám. S jedním „chyceným zajícem“ bez následků jsme ji zvládli šťastně. Na oslavu této skutečnosti jsme posvačili.

přivítání na vycházce

po namrzlé lesní cestě

hra světla a stínů

svačinka na rozcestí

Další úsek vedl po lesní silnici, která už nebyla tolik krkolomná. Minuli jsme nedalekou kapli sv. Jiljí se hřbitovem a stanuli jsme v Žirovnici u Mlýnského a Hutního rybníka pod zámkem, dříve hradem, který proslavily především zachované fresky, jedny z nejrozsáhlejších v ČR.

Žirovnice

Marta nás informovala o historii hradu a poté jsme vystoupali po kamenných schodech vedoucích k zámku. Odtud byl vidět opravený pivovar s expozicí knoflíkářství a perleťářství, či šicích strojů. Prošli jsme okolo špýcharu, jehož expozice je věnována venkovským tradicím. Zastavili jsme se u novogotického kostela svatého Filipa a Jakuba, který je také opraven a spolu s přilehlou farou tvoří pěkné zákoutí.

z historie Žirovnického zámku

u zámku

špýchar a kostel sv. Filipa a Jakuba

ve městě

Těsně po poledni vcházíme do hotelu Artaban, kde máme zajištěné posezení v salonku. Přívětivá, svižná obsluha a dobré jídlo jsou nejlepší vizitkou takového podniku.

u hotelu Artaban

v hotelovém salonku

vedoucí vycházky

Náš odpolední program původně zacílený na rekreační středisko u rybníka Budín a Panistávek, jsme po úvodní zkušenosti s náledím v lese, zkrátili. Oba areály jsme jenom minuli a ještě předtím jsme prošli okolo mlékárny, která vyrábí známý balkánský sýr a na doporučení Pepy K. jsme navázali na pěšinu vedoucí na jiskřící zasněženou stráň. Závěr patřil krátké ledovce u silnice.

zimní potůček

zasněženou Pepovou zkratkou

ledovka u silnice

Odtud je to asi kilometr k výchozí železniční stanici.

do odjezdu vlaku je dost času

Vzhledem k časové rezervě jsme se ještě vypravili ke Kopejtkovu mlýnu u Balkova pekla, do místa, kam nás několikrát zavedl náš souputník Ing. Krejčí. Znovu jsme obdivovali romantické, vkusně opravené stavení v působivém místě na okraji lesa a vzpomínali. Ve chvíli, kdy jsme chtěli pokračovat ke Kopejtkovu rybníku, se objevil majitel mlýna, který v těchto místech od dětství vyrůstal. Pozval nás do mlýna, ukázal nám jeho zařízení a sdělil mnoho zajímavostí a osobních vzpomínek.

ke Kopejtkovu mlýnu

Kopejtkův mlýn

pozvání do mlýna

ve mlýně

Tak neobyčejný závěr dnešní výpravy jsme nečekali. Staré časy nás pohltily, a my jsme se loučili jen neradi. Čtvrthodinová cesta k vlaku nás navrátila do současnosti. Dnešních téměř dvanáct kilometrů jsme absolvovali za teplého slunečného počasí, s mírnou dávkou adrenalinu při zdolávání ledových úseků, a především v pohodě.

cesta na nádraží

Potkali jsme dvě rezavé, rozježené housenky a spatřili první letošní včelu.
Výpravu připravili původně jako pravou zimní Marta s Mirkem.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 18. 02. 2019 | 284 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V + J Veselí, Libor Kaman |