Hlavní menu
  Novinky
19.01.2020: Vycházka 25. 1. 2020
Pojedeme autobusem 25. 1. 2020 v 7.40 hod. ze st. č. 15 do Řehořova  a budeme pokračovat po ZTZ do Přímělkova nebo do Bítovčic. Délka vycházky cca 10 km. Jídlo a pití s sebou. Zpět z Přímělkova os. vlakem do Jihlavy buď ve 12.52 hod. nebo 14.52 hod. Z Bítovčic os. vlakem v 12.55 hod. nebo 14.55 hod. Příjezd do Jihlavy ve 13.11 hod. nebo v 15.11 hod. Možnost také autobusem z Bítovčic ve 12,42 hod. nebo 15,45 hod. Příjezd Jihlava 13,07 hod. nebo 16,20 hod. Zve Petr

11.01.2020: Slavnostní oheň na Čeřínku,- v sobotu 18. 1. 2020
KČT, odbor Čeřínek Jihlava Pojedeme osobním vlakem z Jihlavy hl. n. v 8:37 hod. (Jihlava město 8:41 hod.) do Kostelce a vydáme se po zelené TZ na Čeřínek (5 km). Je možné využít i autobusu z Jihlavy do Hubenova v 9:35 (stanoviště č.16) Po žluté značce je to na Čeřínek 4,5 kilometru. Do batůžku si nezapomeneme přibalit klobásku na opečení. Návrat z Čeřínku po zelené TZ do Kostelce nebo po žluté TZ do Dolní Cerekve (5,5 km), odtud vlakem do Jihlavy. Odjezdy z Kostelce: 13:18 sp.; 13:59 R; 15:17 sp.; 15:59 R Odjezdy z Dolní Cerekve: 13:54 R; 15:54 R; 16:55 os Věra a Jirka Veselí + Míša a Mirek Svatošovi Kontakt: 604 456 475, 606 194 366 jves31@seznam.cz, misasvatosova@seznam.cz

05.01.2020: Tradiční vycházka M. Budějovice – Zblovice 11. 1. 2020
V sobotu pojedeme do M. Budějovic rychlíkem v 8,26 z hl.n., přestup v Okříškách na osobní vlak do M. Budějovic, příjezd 9,37 hod. Dále autobusem do N. Syrovic. Trasa z N. Syrovic do Zblovic. asi 12 km. Buřty s sebou !! Ze Zblovic autobusem do M. Budějovic na vlak v 16,23 hod. Příjezd Jihlava 17,33 hod. Na vycházku zve Jirka
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Žďársko 2019
Turistickou výpravu na Žďársko připravili Mirek a Marta na sobotu 21. září. Dvacet pět turistů téměř naplnilo autobus žďárské společnosti.

V Novém Veselí před pěkně opravenou budovou fary nás přivítala Marta a představila dnešní trasu. Její informace doplnily panely naučné stezky zasvěcené historii, památkám a osobnostem Nového Veselí. Zastavili jsme se u zajímavého stavení - bývalé tvrze, ke které byl později přistaven mlýn. Ocitli jsme se v klidném zákoutí s pěknými domky zdobenými rozsáhlou zelení a barevnými zahrádkami. Bylo zde doslova sváteční ticho.

vystoupili jsme v N. Veselí

Marta vítá účastníky

v Novém Veselí

u bývalé tvrzeZastavili jsme se na hrázi Novoveselského rybníka, kde nás přivítal obří portál ze tří kamenných bloků. Mile nás překvapilo nádherně upravené okolí rybníka. Ranní přízemní mrazík se proměnil ve třpytivou rosu, která na sluníčku rychle usychala a dovolila nám bez újmy projít polovinu vodní naučné stezky okolo Novoveselského rybníka. Na všech panelech stezky byly zajímavou a zábavnou formou podané informace s praktickými ukázkami na téma příroda a její zákonitosti, živočichové, rostliny a hospodaření člověka. Stezka se setkala s velkým zájmem našich turistů. Také scenérie rybníka s četnými hejny labutí, kachen, lysek, racků či rybáků, a dalším ptactvem, byly okouzlující a průběžně budily naši pozornost.

Veselský rybník

portál z kamenných bloků

na NS kolem rybníka


okno do krajiny

Marta s vodníkem
meteorologická staniceNa konci rybníka jsme odbočili doprava a asi po tři sta metrech jsme se mohli kochat hladinou dalšího krásného rybníka, tentokrát Matějovského, který je také oblíbený u mnoha vodních ptáků a vyskytuje se tady i vydra. Do roku 1970 se u rybníka těžila rašelina. Na chvíli jsme se zastavili, abychom obdivovali pomněnkovou modř vody a ryby průběžně vyskakující nad hladinu. U příštího rybníka máme slíbenou svačinu. Část trasy bývalé naučné stezky okolo Matějovského rybníka jdeme pěšinou zajímavým rašelinným lesem měnícím svoji podobu – kromě borovic a smrků potkáváme i březový háj. V této chvíli se ne zcela všichni plně soustředí na krásy stezky, protože došlo k mnohým nálezům hříbků malých a ještě menších a u turistů začala postupně propukat houbařská vášeň.

kapři vyskakují z Matějovského rybníka

kolem Matějovského rybníka

po TZ i s překážkamiNa hrázi rybníka Babín, který svým půvabem připomíná brdské rybníky, jsme posvačili. Bylo to příjemné posezení s výhledem na vodu nebo na protější „zahrádku“, která nabízela řadu samostatně stojících stromů na pokoseném palouku. Při odchodu jsme potkali houbaře s plným košíkem hřibů. Byla to předzvěst dalších nezapomenutelných okamžiků.

labutě na Babínském rybníku

zahrádka u Babínského rybníka

svačina na hrázi

inspirace před vstupem do houbového lesa


Příští úsek byl díky velké lesní cestě přehledný a tedy jako stvořený k houbaření, kterému podlehli všichni „účastníci zájezdu“. Mnozí sbírali do tašek, krabiček či sáčků, ti, kteří nesbírali pro sebe, nosili úlovky ostatním. Trumfovali se v množství i v exemplářích, některé kusy byly doslova výstavní. Bylo nelehkým úkolem sehnat ovečky zpět do houfu. Nakonec se to přece podařilo a mohli jsme směle pokračovat do slíbeného lomu Štenice.

kvůli houbám si i klekne


turisté se rozprchli do lesa na houbymalý ježek ještě nespíCesta k lomu je tak trochu utajená, ale našli jsme ji na první pokus. Lom je sice malý, ale hezoučký. Tady se kdysi těžil kámen na stavbu železniční trati Žďár – Křižanov – Tišnov. Z lomu jsme odešli ještě menší cestičkou na žlutě značenou cestu k turistickému rozcestníku. Část skupiny se vypravila na skok za nedalekým Mamutem, betonovou sochou Michala Olšiaka.

vstup do lomu Štenice


lom Štenice


u sochy Mamuta


Druhá parta se napojila na červenou značku vedoucí do Najdeku, nejstarší části Hamrů nad Sázavou. Tady jsme měli objednané posezení v restauraci. Byla to šťastná volba, protože prostředí i obsluha byly na jedničku. Také jídlo bylo skvělé a vynikající schwarzwaldský dort udělal tečku za dnešními asi třinácti kilometry.
Z autobusové zastávky nedaleko restaurace jsme odjeli do Žďáru a odtud vlakem přes Havlíčkův Brod do Jihlavy.

restaurace v Najdeku

k autobusové zastávcena nádraží ve Žďáru n. S.


Pochvalovali jsme si příjemně prožitý den plný sluníčka, zážitků a zábavy. Sešla se skvělá parta.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 23. 09. 2019 | 171 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server