02.11.2019: Svatomartinská vycházka 9. 11. 2019
Svatomartinská vycházka z Batelova do Horní Cerekve, kde je od 14.00 hodin průvod svatého Martina Odjezd  os. vlaku z Jihlavy hl. n, 7:33 hod., z Jihlavy- města 7:42 hod. a v 7:44 hod. ze zastávky ve Starých horách. Jízdenku zakoupit do Batelova Příjezd do Batelova v 8:16 hod. Odtud půjdeme po ZTZ a po MTZ do H. Cerekve. Zde je možnost občerstveni. Odjezd rychlíku z Horní Cerekve v 16.00 hod., v Jihlavě v 16.33 hod. nebo os. vl. 16.28 s příjezdem v 17.14 do Jihlavy. Délka vycházky cca 9 km. Na vycházku Vás zve Petr

27.10.2019: Sobotní vycházka do Nové Vsi na výstavu dýní
V sobotu 2. 11. 2019 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé, z Leštiny půjdeme do Nové Vsi na výstavu dýní. Odjezd z Jihlavy St. Hory 7:11 hod., Ji. Město 7:15 hod., Jih. hl. n. 7:27 hod. Příjezd do H. Brodu.7:51 hod. Odjezd z H. Brodu 8:51 hod. do Leštiny u Světlé. Příjezd do Leštiny 9:22 hod. Odchod do Nové Vsi na výstavu asi ( 3 km) Odjezd z Nové Vsi 14:28 hod. do H. Brodu příjezd 15:05 hod. Odjezd z H. Brodu 16:05 hod. Příjezd Jihlava 16:47 hod. Na vycházku zve Pepa

19.10.2019: Z Bohušic do Moravských Budějovic
V sobotu 26. 10. 2019 Odjezd vlakem z Jihlavy 8:40 do Okříšek. Zde přestup na vlak do Bohušic v 9:17 (plánovaná výluka mezi Kojeticemi na Moravě a Mor. Budějovicemi). Příjezd do Bohušic v 9:56. Odtud půjdeme pěšky po ČTZ a později po ZTZ do Moravských Budějovic. Délka trasy cca 12km. Občerstveni možné v M. Budějovicích. Odjezd z M. Budějovic vlakem v 15.50 (výluka do Kojetic na Moravě) s přestupem na R v Okříškách v 16:47do Jihlavy s příjezdem v 17:18 hodin. Nebo autobusem v 16.05 a příjezdem do Jihlavy v 17.11. Na vycházku vás zve Petr

Žďárské vrchy – Milovy
Naplánovat vycházku do některých oblastí Vysočiny není jen tak jednoduchá věc. Nejsou spoje, které by v nějakém rozumném čase dovezly turisty tam a taky je dopravili včas zpět. V sobotu vlastně vůbec. Nezbývá, než uskutečnit výlet s objednaným autobusem.

Na sobotu 19. 10. 2019 připravili Věra a Jirka výlet do Žďárských vrchů do obce Milovy. Původní osada vznikla postavením prvních tří chaloupek počátkem 18. století u Milovského rybníka, který byl založen už v r. 1610. Po roce 1740, kdy zde byla postavena vysoká pec na výrobu železa se začala osada rozrůstat. Později v roce 1835 byla na Českých Milovech založena rychmburskou vrchností sklářská huť. Vznikla tak i soukromá škola, pekařský a masný krám a několik obydlí pro skláře a pomocníky.
V r.1975 byly Milovy přičleněny ke Sněžnému a v r. 1990 se osamostatnily.
V současné době je v Milovech a okolí mnoho rekreačních zařízení. Jsou vyhledávaným turistickým cílem ve Žďárských vrších v létě i v zimním období.
51 výletníků vystoupilo v Milovech z autobusu. Po protažení z cesty se všichni společně pomalým tempem vydali po ZTZ. První zastávka byla u pomníku padlým myslivcům a odtud po zelené pokračovali ke skalnímu útvaru Dráteničky.

vystupujeme v Milovech

směr vycházky

po ZTZ

památník padlým lesníkům

u pomníku

na Dráteničky

Dráteničky jsou chráněný skalní útvar v nadmořské výšce 775 m. n. m. Jeho hřeben je asi 200 m dlouhý a nejvyšší věž je 35 m vysoká. Dráteničky jsou využívány horolezci jako cvičná skála.

Drátenická skála

údiv nejmenšího turisty na Dráteničkách

mlha nad Blatinami

Od skalní přírodní památky se turisté po chvilce dostali z lesa na návrší nad Blatinami. Otevřel se krásný výhled do podzimně, mlhami částečně zahalené krajiny. Pohled to byl úžasný. U Monumentu Radka Jaroše se společně vyfotografovali a potom krásnou krajinou scházeli dolů do obce Blatiny a ke kavárně Hofr. Tam měli ještě zavřeno, tak putování pokračovalo kolem pastvin k Milovskému rybníku a do penzionu U Šlechtů, kde byl cíl první trasy.

návrší nad Blatinami

společně u Monumentu R. Jaroše

cesta do obce Blatiny

Blatiny

kavárna a pražírna kávy Hofr

Milovický rybník

restaurace U Šlechtů

Oběd U Šlechtů si všichni pochvalovali. Ocenili i rychlou a ochotnou obsluhu. Bylo dost času, tak více jak hodina na odpočinek v příjemném prostředí restaurace všem dodala sílu na druhou část dnešního výletu, tentokrát do přírodní rezervace ke skalnímu útvaru Čtyři palice.

na obědě

Nejprve se musely překonat meandry řeky Svratky. Po dřevěných můstcích, travnatými porosty luk a lesními cestami, částečně po NS Historie obce České Milovy, se přiblížili ke Čtyřpaličaté skále.

odpolední část vycházky

mostek přes meandry Svratky

Svratka

po ŽTZ

Čtyři bloky (palice) Čtyřpaličaté skály dosahují 50 m délky a její stěny jsou vysoké až 33 m. Mnozí využili možnosti vystoupat na vrchol vyhlídky, odkud je pěkný pohled do okolní krajiny. Ten se ale moc tentokrát nezdařil, protože odpoledne na vrších trochu zhoustla mlha.

ke skalním útesům

ke Čtyřem palicím

někteří vystupují na vyhlídku Čtyři palice

skalní útvar Čtyři palice

sestup po MTZ

Od Čtyř palic sešla celá skupina lesem k NS Historie obce České Milovy. Cedulky informovaly o životě tehdejších lidí a místních sklářů. Turisté si se zájmem všechno pročítali a obdivovali, jak osada bývala ve všech směrech žití soběstačná. Naučná stezka vyústila na křižovatce Milovy – Křižánky. Tady na všechny výletníky čekal autobus.

Plaňkovka - rozcestí

Milovská NS

naše poslední zastavení u zaniklé sklářské osady

Odjezd byl ještě trochu pozdržen, protože jedna turistka po cestě našla mobil. Našich turistů nebyl, tak po krátkém pátrání a telefonování domluvila odevzdání mobilu majiteli v Křižánkách v kavárně. Křižánky jsou dlouhá obec a pro neznalého najít kavárnu byl docela oříšek. Pomalou jízdou autobusu se nakonec podařilo „kavárnu“ najít a mobil se dostal ke svému majiteli. Alenka si za to vysloužila pěkné perníkové srdíčko.
Výlet je u konce, domů se všichni dostali ještě před setměním.
Počasí se vydařilo a turisté celkem ušli pohodových 12 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 10. 2019 | 89 přečtení |
Zdroj: text. V. Veselá, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |