15.02.2020: Vycházka 22. 2. 2020 Šlapanov- H. Brod v zimě
Odjezd os. vlakem z Jihlavy město v 8.20 hod. z hl. n. 8.24 hod. s příjezdem do Šlapanova v 8.44.hod. Odtud půjdeme po ZTZ přes Vysokou a Svatý Křiž do Havlíčkova Brodu. Délka trasy cca 15 km. Odjezd z Havlíčkova Brodu buď ve 14.03 nebo 15.05 s příjezdem do Jihlavy ve 14.22 nebo v 15.36.hod. Na vycházku Vás zve Petr

08.02.2020: Za sv. Valentýnem v neděli 16. 2. 2020
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,37 hod.,Ji. město 10,41 hod,St. Hory 10,43 hod. Příjezd do Rantířova 10,49 hod. Jízdenku zakoupit do Rantířova. Turisté, kteří půjdou pěšky z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží (5 km), kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Vlak z Rantířova pojede ve 13,08 hod. přímo do Jihlavy. Nebo 14,46 hod. do Kostelce a přestup na vlak do Jihlavy v 15,17 hod. - staví Jihlava město a Jihlava hl. n. a dál pokračuje do Havl. Brodu. Další možnost odjezdu z Rantířova je autobusem v 15,50 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

01.02.2020: Zima u Sázavy 8. února 2020
Odjezd osobního vlaku do Sázavy u Žďáru: Jihlava město v 8,20 h, Jihlava hl. nádraží v 8,24 h, s přestupem v Havlíčkově Brodě v 9,01 h do Sázavy u Žďáru Trasa 13,5 km po bývalé železniční trati ze Sázavy u Žďáru do Přibyslavi Občerstvení v Přibyslavi v restauraci U Kubínů případně v kavárně Zpáteční osobní vlak z Přibyslavi do Havlíčkova Brodu ve 14,43 h s přestupem v Havlíčkově Brodě v 15,05 h (příjezd do Jihlavy v 15,36 h) Připravili: Mirek + Marta

Žďárské vrchy – Milovy
Naplánovat vycházku do některých oblastí Vysočiny není jen tak jednoduchá věc. Nejsou spoje, které by v nějakém rozumném čase dovezly turisty tam a taky je dopravili včas zpět. V sobotu vlastně vůbec. Nezbývá, než uskutečnit výlet s objednaným autobusem.

Na sobotu 19. 10. 2019 připravili Věra a Jirka výlet do Žďárských vrchů do obce Milovy. Původní osada vznikla postavením prvních tří chaloupek počátkem 18. století u Milovského rybníka, který byl založen už v r. 1610. Po roce 1740, kdy zde byla postavena vysoká pec na výrobu železa se začala osada rozrůstat. Později v roce 1835 byla na Českých Milovech založena rychmburskou vrchností sklářská huť. Vznikla tak i soukromá škola, pekařský a masný krám a několik obydlí pro skláře a pomocníky.
V r.1975 byly Milovy přičleněny ke Sněžnému a v r. 1990 se osamostatnily.
V současné době je v Milovech a okolí mnoho rekreačních zařízení. Jsou vyhledávaným turistickým cílem ve Žďárských vrších v létě i v zimním období.
51 výletníků vystoupilo v Milovech z autobusu. Po protažení z cesty se všichni společně pomalým tempem vydali po ZTZ. První zastávka byla u pomníku padlým myslivcům a odtud po zelené pokračovali ke skalnímu útvaru Dráteničky.

vystupujeme v Milovech

směr vycházky

po ZTZ

památník padlým lesníkům

u pomníku

na Dráteničky

Dráteničky jsou chráněný skalní útvar v nadmořské výšce 775 m. n. m. Jeho hřeben je asi 200 m dlouhý a nejvyšší věž je 35 m vysoká. Dráteničky jsou využívány horolezci jako cvičná skála.

Drátenická skála

údiv nejmenšího turisty na Dráteničkách

mlha nad Blatinami

Od skalní přírodní památky se turisté po chvilce dostali z lesa na návrší nad Blatinami. Otevřel se krásný výhled do podzimně, mlhami částečně zahalené krajiny. Pohled to byl úžasný. U Monumentu Radka Jaroše se společně vyfotografovali a potom krásnou krajinou scházeli dolů do obce Blatiny a ke kavárně Hofr. Tam měli ještě zavřeno, tak putování pokračovalo kolem pastvin k Milovskému rybníku a do penzionu U Šlechtů, kde byl cíl první trasy.

návrší nad Blatinami

společně u Monumentu R. Jaroše

cesta do obce Blatiny

Blatiny

kavárna a pražírna kávy Hofr

Milovický rybník

restaurace U Šlechtů

Oběd U Šlechtů si všichni pochvalovali. Ocenili i rychlou a ochotnou obsluhu. Bylo dost času, tak více jak hodina na odpočinek v příjemném prostředí restaurace všem dodala sílu na druhou část dnešního výletu, tentokrát do přírodní rezervace ke skalnímu útvaru Čtyři palice.

na obědě

Nejprve se musely překonat meandry řeky Svratky. Po dřevěných můstcích, travnatými porosty luk a lesními cestami, částečně po NS Historie obce České Milovy, se přiblížili ke Čtyřpaličaté skále.

odpolední část vycházky

mostek přes meandry Svratky

Svratka

po ŽTZ

Čtyři bloky (palice) Čtyřpaličaté skály dosahují 50 m délky a její stěny jsou vysoké až 33 m. Mnozí využili možnosti vystoupat na vrchol vyhlídky, odkud je pěkný pohled do okolní krajiny. Ten se ale moc tentokrát nezdařil, protože odpoledne na vrších trochu zhoustla mlha.

ke skalním útesům

ke Čtyřem palicím

někteří vystupují na vyhlídku Čtyři palice

skalní útvar Čtyři palice

sestup po MTZ

Od Čtyř palic sešla celá skupina lesem k NS Historie obce České Milovy. Cedulky informovaly o životě tehdejších lidí a místních sklářů. Turisté si se zájmem všechno pročítali a obdivovali, jak osada bývala ve všech směrech žití soběstačná. Naučná stezka vyústila na křižovatce Milovy – Křižánky. Tady na všechny výletníky čekal autobus.

Plaňkovka - rozcestí

Milovská NS

naše poslední zastavení u zaniklé sklářské osady

Odjezd byl ještě trochu pozdržen, protože jedna turistka po cestě našla mobil. Našich turistů nebyl, tak po krátkém pátrání a telefonování domluvila odevzdání mobilu majiteli v Křižánkách v kavárně. Křižánky jsou dlouhá obec a pro neznalého najít kavárnu byl docela oříšek. Pomalou jízdou autobusu se nakonec podařilo „kavárnu“ najít a mobil se dostal ke svému majiteli. Alenka si za to vysloužila pěkné perníkové srdíčko.
Výlet je u konce, domů se všichni dostali ještě před setměním.
Počasí se vydařilo a turisté celkem ušli pohodových 12 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 10. 2019 | 249 přečtení |
Zdroj: text. V. Veselá, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |