10.02.2019: ZIMA NA JIHU . sobota 16. února 2019
Odjezd rychlíku do stanice Počátky-Žirovnice: (jízdenka zpáteční Počátky-Žirovnice) Jihlava 9,25 h , Jihlava město 9,29 h Trasa 12 km (lze zkrátit): Stojčín – les Budín – Žirovnice Hutní a Mlýnský rybník, památky města – rybník Budín – Panistávek – Stojčín Občerstvení v restauraci hotelu Artaban. Zpáteční rychlík ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 hodin. připravili Mirek a Marta

02.02.2019: Za sv. Valentýnem - V neděli 10. 2. 2019
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,45 hod. Ji. město 10,48 hod. St. Hory 10,51 hod. Jízdenka do Rantířova. Turisté, kteří půjdou z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží, kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Odtud půjdeme přes Vyskytnou ke kapličce sv. Antonína Paduánského. Od kapličky se vydáme do Rantířova, kde je možnost se občerstvit v restauraci U Golema. Délka nenáročné vycházky asi 10 km. Kdo ještě bude mít sílu a chuť a dovolí to počasí, může jít pěšky do Jihlavy. Vlak z Rantířova pojede ve 14,57 nebo 16,59 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

02.02.2019: Memoriál Vladimíra Minaříka
Vzpomínková vycházka do Radošova Sobota 9. 2. 2019 Odjezd z Jihlavy vlakem v 9,30 hod. do Dolní Smrčné příjezd 9,58 hod. Trasa přes Pavlovský mlýn, 4 km. Všichni jste očekáváni na chatě u Vavroveckého rybníka,( přípitek a chleba se sádlem) z chaty do Radošova 1 km. Vedoucí manželé Nosálovi. V Radošově bude guláš z divočáka a hudba k poslechu a tanci. Zpět z Radošova na vlak do Dolní Smrčné (přes Horní Smrčné) je to 4 km. Odjezd vlaku do Jihlavy v 13,59 hod. nebo 16,05 hod. Na vycházku zvou turisté Třebíče

Z Telče do Lhotky na ledopád
Zima se stále brání pustit jaro do kraje, ale sluníčko teplými paprsky přece jen pomalu ohřívá zemi. V pátek 30. 3. 2018 jsme se rozhodli jet do Telče. Neplánovaná vycházka na Velký pátek měla směřovat do Lhotky k ledopádu. Byl to plán tak nějak na neurčito. Nikdo nevěděl, zda ještě ledopád je, nebo už podlehl jarnímu tání.

Na nádraží v Jihlavě se sešlo 13 turistů a společně odjeli vlakem do Telče. Z nádraží v Telči jsme se vydali na náměstí, které bylo v tuto dobu skoro liduprázdné. V klidu jsme si ho prohlédli a vstoupili do zámeckého parku. Všude bylo ticho, jen ptáci zpívali své ranní písničky. V trávě na nás vykukovaly nesměle hlavičky petrklíčů a dál se rozprostíraly docela velké ostrůvky rozkvetlých bledulí.

v Telči

nám. Zachariáše z Hradce

slunce nad kašnou

Ze zámeckého parku jsme přešli na Lipovou alej a tou jsme asi po dvaceti minutách došli k daňčí oboře. Daňci se na nás plaše a trochu zvědavě dívali.

zámecký park

v trávě se krčí petrklíče

památný strom

bledule v parku

Lipovou alejí

Lipová alej

na rozcestí V Lipkách

Snažili jsme se potichu daňky vyfotit, a potom pokračovali po ZTZ přes Hostětice směrem do Lhotky. Po cestě před námi se ukázala Javořice s televizním vysílačem.

od obory na značenou cestu

po ZTZ

vyhlídka Na Vrších

na obzoru v dáli vysílač Javořice

Ve Lhotce se Jirka zeptal na cestu k ledopádu. Vůbec nikdo z nás u ledopádu u Lhotky nebyl, tak jsme nevěděli kudy, a navíc jsme nevěděli, zda ještě vůbec stojí. Je těžké hledat něco, co třeba už není. Ve Lhotce jsme se dozvěděli, že se musíme vydat k veřejnému tábořišti nad Lhotkou. Vystoupali jsme cestou k tábořišti a již z dálky jsme ledopád uviděli. Obava, že již ledopád nebude se nenaplnila. Byl sice už trochu prořídlý, ale ještě stále bylo znát, že byl v mrazivých dnech mohutný. Společně jsme se u něho vyfotili a vydali se na zpáteční cestu.

Lhotka

hastrmani

kamenné sluneční hodiny ve Lhotce

cíl naší cesty-ledopád

ledopád na tábořišti

na zpáteční cestě

Přiblížila se dvanáctá hodina, když jsme přišli do Lhotky, kde naši pozornost upoutaly řehtavé zvuky. Místní chlapci tam dodržují velikonoční zvyky a právě byli na cestě ke kostelu se svými řehtačkami, protože, jak známo všechny zvony v tento čas odlétly do Říma a místo zvonů se jenom klape.

kluci s řehtačkami

řehtačky

Moc jsme se nezdrželi a spěchali jsme do Telče na vlak. Byl Velký pátek, a tak někteří měli ještě doma nějakou práci s přípravou Velikonoc.

vracíme se do Telče

zámek v Telči

v Telči u zámku

V Telči jsme se rozdělili, někteří zůstali v Telči a někteří odjeli do Jihlavy. Po absolvování 19 kilometrů jsme byli spokojeni, že naše bláznivá jarní výprava k ledopádu nebyla zbytečná.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 04. 2018 | 624 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |