14.04.2018: Zahájení cyklosezony - neděle 22. dubna 2018
9,00 hod. Sraz účastníků na horní části Masarykova náměstí 9,05 hod. Slavnostní zahájení akce 9,15 hod. Odjezd po cyklostezce )Jihlava-Třebíč-Raabs) do Luk n. Jihlavou v restauraci U Procházků obdrží účastníci pamětní list. Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava na Poště na náměstí a na Vyhlídce u nádraží

14.04.2018: Pochod ke dni Země - Větrný Jeníkov
Odjezd autobusu od horní brány Motorpalu v 9,00 hod., do Větrného Jeníkova a na start pochodu v Květinově. Trasa pochodu Květinov, Radňov, Úsobí, Zbinohy, Větrný Jeníkov. Buřty s sebou. Délka pochodu 15 km. Odjezd z Větrného Jeníkova linkovým autobusem v 16,59 hod. V Jihlavě 17,15 hod. Vycházku vede Pepa K.

09.04.2018: KČT,odbor Čeřínek Jihlava v sobotu 14. 4. 2018
Vás zve na vlastivědnou vycházku v okolí Kamenice u Jihlavy Sejdeme se v sobotu 14. dubna 2018 na hlavním vlakovém nádraží v Jihlavě a pojedeme do Přímělkova, Odjezd v 7.30 hodin Trasa: Přímělkov – Bílá hora – Kamenice – Kamenička – Řehořov = přibližně 13 km První třetina cesty vede členitým terénem po neznačených cestách, z Kamenice po zeleně značené turistické trase až do Řehořova. Odjezdy autobusů z Řehořova: 13.43; 15.55; 19.10; 20.19 hod. Na Vaši účast se těší Míša a Mirek Svatošovi Informace: misasvatosova@seznam.cz, tel. 606 199 366

Z Telče do Lhotky na ledopád
Zima se stále brání pustit jaro do kraje, ale sluníčko teplými paprsky přece jen pomalu ohřívá zemi. V pátek 30. 3. 2018 jsme se rozhodli jet do Telče. Neplánovaná vycházka na Velký pátek měla směřovat do Lhotky k ledopádu. Byl to plán tak nějak na neurčito. Nikdo nevěděl, zda ještě ledopád je, nebo už podlehl jarnímu tání.

Na nádraží v Jihlavě se sešlo 13 turistů a společně odjeli vlakem do Telče. Z nádraží v Telči jsme se vydali na náměstí, které bylo v tuto dobu skoro liduprázdné. V klidu jsme si ho prohlédli a vstoupili do zámeckého parku. Všude bylo ticho, jen ptáci zpívali své ranní písničky. V trávě na nás vykukovaly nesměle hlavičky petrklíčů a dál se rozprostíraly docela velké ostrůvky rozkvetlých bledulí.

v Telči

nám. Zachariáše z Hradce

slunce nad kašnou

Ze zámeckého parku jsme přešli na Lipovou alej a tou jsme asi po dvaceti minutách došli k daňčí oboře. Daňci se na nás plaše a trochu zvědavě dívali.

zámecký park

v trávě se krčí petrklíče

památný strom

bledule v parku

Lipovou alejí

Lipová alej

na rozcestí V Lipkách

Snažili jsme se potichu daňky vyfotit, a potom pokračovali po ZTZ přes Hostětice směrem do Lhotky. Po cestě před námi se ukázala Javořice s televizním vysílačem.

od obory na značenou cestu

po ZTZ

vyhlídka Na Vrších

na obzoru v dáli vysílač Javořice

Ve Lhotce se Jirka zeptal na cestu k ledopádu. Vůbec nikdo z nás u ledopádu u Lhotky nebyl, tak jsme nevěděli kudy, a navíc jsme nevěděli, zda ještě vůbec stojí. Je těžké hledat něco, co třeba už není. Ve Lhotce jsme se dozvěděli, že se musíme vydat k veřejnému tábořišti nad Lhotkou. Vystoupali jsme cestou k tábořišti a již z dálky jsme ledopád uviděli. Obava, že již ledopád nebude se nenaplnila. Byl sice už trochu prořídlý, ale ještě stále bylo znát, že byl v mrazivých dnech mohutný. Společně jsme se u něho vyfotili a vydali se na zpáteční cestu.

Lhotka

hastrmani

kamenné sluneční hodiny ve Lhotce

cíl naší cesty-ledopád

ledopád na tábořišti

na zpáteční cestě

Přiblížila se dvanáctá hodina, když jsme přišli do Lhotky, kde naši pozornost upoutaly řehtavé zvuky. Místní chlapci tam dodržují velikonoční zvyky a právě byli na cestě ke kostelu se svými řehtačkami, protože, jak známo všechny zvony v tento čas odlétly do Říma a místo zvonů se jenom klape.

kluci s řehtačkami

řehtačky

Moc jsme se nezdrželi a spěchali jsme do Telče na vlak. Byl Velký pátek, a tak někteří měli ještě doma nějakou práci s přípravou Velikonoc.

vracíme se do Telče

zámek v Telči

v Telči u zámku

V Telči jsme se rozdělili, někteří zůstali v Telči a někteří odjeli do Jihlavy. Po absolvování 19 kilometrů jsme byli spokojeni, že naše bláznivá jarní výprava k ledopádu nebyla zbytečná.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 04. 2018 | 103 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |