07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Z Radňova do Havlíčkova Brodu
V kalendáři našich vycházek bývají občas volná místa, ale většinou někdo přijde s nápadem, kam vyrazit. Zimní a slunečná sobota 23. února 2019 vybízela k takové, původně neplánované vycházce.

Osmnáct turistů vystoupilo v Radňově na Havlíčkobrodsku, na zastávce uprostřed lesů. Odtud jsme už v minulosti vycházeli několikrát, ale tentokrát navrhl Petr trasu směrem do Havlíčkova Brodu. Hned po vystoupení z vlaku nás Petr přivítal a seznámil s trasou. My jsme mu za to popřáli k svátku, a pak už nezbývalo, než se vydat na cestu.

přivítání na vycházce

po MTZ

Počasí bylo ukázkově vycházkové. Modrá turistická značka nás vedla nejprve vzhůru lesem zmrzlými cestami a po necelých dvou kilometrech jsme došli k rybníku Paletáč. Pokračovali jsme stále po MTZ. Na jedné louce se nám turistická značka ztratila, tak jsme si po částečně zmrzlé, vodou a ledem pokryté louce trochu zašli. Bylo to takové malé dobrodružství. Po chvíli jsme ale správnou cestu našli.

přes potůček

rybník Paletáč

hledáme turistickou značku

po chvíli pátrání jsme TZ našli

v Květinově

Překročili jsme několikrát Úsobský potok a obdivovali mrazem vymodelované krajkoví.

splav na Úsobském potoce

přes lávku u splavu

po zmrzlých loukách

mráz vymodeloval krajky z ledu

Když jsme vyšli z lesa těsně před Michalovicemi, objevila se pěkná opravená stavba. Byl to rodinný penzion Dočkalův mlýn. Nachází se v malebném kraji. V jeho okolí jsou malé rybníčky – jeden na ryby, druhý v létě ke koupání. Zastavili jsme se tady, abychom se pokochali tímto krásným místem. Mlýn byl momentálně mimo provoz, ale vstřícná paní majitelka, která za námi vyšla ven, nám o penzionku pověděla víc a poradila nám, kdybychom se předem ohlásili, bylo by i nějaké občerstvení. To jsme vůbec netušili, že by byla taková možnost. Tak třeba někdy příště. Prohlédli jsme si okolí mlýna. Je tu mnoho starých zemědělských strojů. Mnozí jsme si povzdechli, že ještě jako děti tyto stroje pamatujeme v provozu. Také je tu několik dřevěných vyřezávaných soch.

u Dočkalova mlýna

Dočkalův mlýn

rybníček u mlýna

dřevěné sochy

historické zemědělské stroje

V blízkosti mlýna jsme posvačili z vlastních zásob a vydali se do nedalekých Michalovic. Z Michalovic do Poděbab. Po cestě loukami jsme překonávali velké zamrzlé klouzající plochy. Nebezpečná místa jsme zdolali bez pádů. V krajině se občas objevil kouř, vycházející z lesů, kde se pálily větve stromů napadených kůrovcem. V dálce byl vidět hrad Lipnice.

pokračujeme po MTZ

někde ještě leží sníh

ledové nástrahy

k obci Poděbaby

na obzoru hrad Lipnice

krátký odpočinek

Z Poděbab do Papšíkova, a pak už je to jen skok do Havlíčkova Brodu. Téměř tříkilometrová cesta městem unavila všechny asi víc, než celá trasa přírodou. Tady Petr vycházku ukončil a na každém už bylo rozhodnutí, co dál. Většina zašla na polévku ke Kroupům a ve 14 hodin skoro všichni odjeli do Jihlavy.

k Papšíkovu

kolem řeky Sázavy

zmrzlá půda se mění v bláto

společně v H. Brodě

než přijede vlak

Celá trasa měřila 15 km. Zase jsme si užili krásný den, plný slunce, mrazu, později i trochu bláta, jak se během dne oteplovalo, ale spokojení jsme se vraceli do svých domovů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 02. 2019 | 254 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |