17.03.2019: Upozornění pro přihlášené na ZJTS do Humpolce 23. 3. 2019
Odjezd autobusu z parkoviště za BILLOU v 7,00 hod. Odjezd z Humpolce v 16,00 hod. Podrobnosti o programu ZJTS ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na poště na náměstí

10.03.2019: JARNÍ VODY 16. března 2019
Odjezd vlaku z hlavního nádraží Jihlava v 7,27 hodin do zastávky ZÁVRATEC (přes Havlíčkův Brod s přestupem (v 8.00 h) na rychlík do Čáslavi a v Čáslavi (v 9.12 h) na osobáček směr Třemošnice) 13 km převážně přírodního charakteru pěšina místy vede svahem nad řekou!!! (lze zkrátit na polovinu bez svahu – tj. z Ronova nad Doubravou využít vláček v 12,18 h do Žlebů a odtud procházkou k zámku a do parku) Trasa: Ztracenec – Mladotice – Chitussiho údolí – vodní tunel na Doubravě – kostel sv. Kříže – Ronov nad Doubravou – Sádecký most – údolím Doubravy do Žlebů Občerstvení v Hospůdce U Kosů (!!! pouze nápoje, klobása !!!) Svačinu proto s sebou. Zpáteční vlak ze Žlebů v 14,31 h do Čáslavi, z Čáslavi rychlík v 15,08 do H. Brodu, z H. Brodu osobní vlak v 16,05 h (odjezd dalšího spoje přesně o 2 hodiny déle) Při nepřízni počasí může být trasa pozměněna. Připravili: Mirek a Marta

04.03.2019: Upozornění pro zájemce na Poslední puchýř v Olomouci
ve dnech 14. -17. 11. 2019 Dostavte se ve čtvrtek 7. 3. 2019 v 9,00 do klubovny KČT, odbor Čeřínek Jihlava (kuželna Cháb). Je potřeba domluvit ubytování. Nebo volejte co nejdříve tel: 604 456 475

Z Radňova do Havlíčkova Brodu
V kalendáři našich vycházek bývají občas volná místa, ale většinou někdo přijde s nápadem, kam vyrazit. Zimní a slunečná sobota 23. února 2019 vybízela k takové, původně neplánované vycházce.

Osmnáct turistů vystoupilo v Radňově na Havlíčkobrodsku, na zastávce uprostřed lesů. Odtud jsme už v minulosti vycházeli několikrát, ale tentokrát navrhl Petr trasu směrem do Havlíčkova Brodu. Hned po vystoupení z vlaku nás Petr přivítal a seznámil s trasou. My jsme mu za to popřáli k svátku, a pak už nezbývalo, než se vydat na cestu.

přivítání na vycházce

po MTZ

Počasí bylo ukázkově vycházkové. Modrá turistická značka nás vedla nejprve vzhůru lesem zmrzlými cestami a po necelých dvou kilometrech jsme došli k rybníku Paletáč. Pokračovali jsme stále po MTZ. Na jedné louce se nám turistická značka ztratila, tak jsme si po částečně zmrzlé, vodou a ledem pokryté louce trochu zašli. Bylo to takové malé dobrodružství. Po chvíli jsme ale správnou cestu našli.

přes potůček

rybník Paletáč

hledáme turistickou značku

po chvíli pátrání jsme TZ našli

v Květinově

Překročili jsme několikrát Úsobský potok a obdivovali mrazem vymodelované krajkoví.

splav na Úsobském potoce

přes lávku u splavu

po zmrzlých loukách

mráz vymodeloval krajky z ledu

Když jsme vyšli z lesa těsně před Michalovicemi, objevila se pěkná opravená stavba. Byl to rodinný penzion Dočkalův mlýn. Nachází se v malebném kraji. V jeho okolí jsou malé rybníčky – jeden na ryby, druhý v létě ke koupání. Zastavili jsme se tady, abychom se pokochali tímto krásným místem. Mlýn byl momentálně mimo provoz, ale vstřícná paní majitelka, která za námi vyšla ven, nám o penzionku pověděla víc a poradila nám, kdybychom se předem ohlásili, bylo by i nějaké občerstvení. To jsme vůbec netušili, že by byla taková možnost. Tak třeba někdy příště. Prohlédli jsme si okolí mlýna. Je tu mnoho starých zemědělských strojů. Mnozí jsme si povzdechli, že ještě jako děti tyto stroje pamatujeme v provozu. Také je tu několik dřevěných vyřezávaných soch.

u Dočkalova mlýna

Dočkalův mlýn

rybníček u mlýna

dřevěné sochy

historické zemědělské stroje

V blízkosti mlýna jsme posvačili z vlastních zásob a vydali se do nedalekých Michalovic. Z Michalovic do Poděbab. Po cestě loukami jsme překonávali velké zamrzlé klouzající plochy. Nebezpečná místa jsme zdolali bez pádů. V krajině se občas objevil kouř, vycházející z lesů, kde se pálily větve stromů napadených kůrovcem. V dálce byl vidět hrad Lipnice.

pokračujeme po MTZ

někde ještě leží sníh

ledové nástrahy

k obci Poděbaby

na obzoru hrad Lipnice

krátký odpočinek

Z Poděbab do Papšíkova, a pak už je to jen skok do Havlíčkova Brodu. Téměř tříkilometrová cesta městem unavila všechny asi víc, než celá trasa přírodou. Tady Petr vycházku ukončil a na každém už bylo rozhodnutí, co dál. Většina zašla na polévku ke Kroupům a ve 14 hodin skoro všichni odjeli do Jihlavy.

k Papšíkovu

kolem řeky Sázavy

zmrzlá půda se mění v bláto

společně v H. Brodě

než přijede vlak

Celá trasa měřila 15 km. Zase jsme si užili krásný den, plný slunce, mrazu, později i trochu bláta, jak se během dne oteplovalo, ale spokojení jsme se vraceli do svých domovů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 02. 2019 | 109 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |