24.02.2020: V sobotu 29. 2. 2020 pojedeme do Tišnova
Odjezd z hl.n. 7,37 hod. do H. Brodu, příjezd H. B. 7,57 hod. přestup na rychlík 8,01 hod. směr Brno vystoupit v Tišnově, příjezd do Tišnova 9,11 hod. Půjdeme po NS Květnice délka trasy asi 9 km. Odjezd z Tišnova 14,48 hod. příjezd do H.B. 15,58 hod. Přestup na vlak 16,03 hod. do Jihlavy, příjezd Jihlava 16,22 hod. Nebo odjezd z Tišnova 16,48 hod. příjezd do H.B. 17,58 hod. Přestup na vlak 18,03 hod. do Jihlavy, příjezd Jihlava 18,22 hod. Na vycházku zve Marie N.

15.02.2020: Vycházka 22. 2. 2020 Šlapanov- H. Brod v zimě
Odjezd os. vlakem z Jihlavy město v 8.20 hod. z hl. n. 8.24 hod. s příjezdem do Šlapanova v 8.44.hod. Odtud půjdeme po ZTZ přes Vysokou a Svatý Křiž do Havlíčkova Brodu. Délka trasy cca 15 km. Odjezd z Havlíčkova Brodu buď ve 14.03 nebo 15.05 s příjezdem do Jihlavy ve 14.22 nebo v 15.36.hod. Na vycházku Vás zve Petr

08.02.2020: Za sv. Valentýnem v neděli 16. 2. 2020
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,37 hod.,Ji. město 10,41 hod,St. Hory 10,43 hod. Příjezd do Rantířova 10,49 hod. Jízdenku zakoupit do Rantířova. Turisté, kteří půjdou pěšky z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží (5 km), kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Vlak z Rantířova pojede ve 13,08 hod. přímo do Jihlavy. Nebo 14,46 hod. do Kostelce a přestup na vlak do Jihlavy v 15,17 hod. - staví Jihlava město a Jihlava hl. n. a dál pokračuje do Havl. Brodu. Další možnost odjezdu z Rantířova je autobusem v 15,50 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

Z Batelova do Horní Cerekve na Svatomartinský průvod
Blíží se svátek svatého Martina, proto se i my turisté ohlížíme, kde probíhají Svatomartinské oslavy a průvody. Jednu takovou akci vybral Petr a uspořádal vycházku z Batelova do Horní Cerekve.

Z nádraží v Batelově se vydalo v dešti 17 turistů. Vybaveni deštníky a nepromokavými botami se prošlapávali mnohdy blátivým terénem, lesními i polními cestami na rozcestí Zadní pole a potom došli k vypuštěnému Hladovému rybníku. Všichni trochu unaveni z toho mokrého nečasu potřebovali chvíli na odpočinek. Déšť na okamžik ustal, a tak byla u rybníka i malá svačinka.

v Batelově

v dešti po ZTZ

Zadní Pole

samé bláto

po modré TZ

náhradní MTZ

Hladový rybník

svačina u Hladového rybníka

Do Horní Cerekve zbývaly ještě 3 km a času bylo dost. Pomalu skupina pokračovala, někdy s deštníky, někdy stačily jen kapuce, a brzy došla na okraj města Horní Cerekev. Zde se v oploceném prostranství proháněly veliké a šťastné šedivé husy, které „zatím“ přežily svatomartinské hodování.

k Horní Cerekvi

šedivé husy

Ve městě kamarádi turisté navštívili restauraci U Suchánků. Ještě nebylo ani poledne a Svatomartinský průvod měl vyjít až ve 14 hodin.

U Suchánků

ke Kulturnímu domu

Po obědě malá část turistů odjela vlakem domů, ale většina zůstala a před 14. hodinou přešla od Suchánků ke Kulturnímu domu, kde se už začali připravovat účastníci průvodu. Bylo na co koukat. Shromažďovali se tu sokolníci se svými ptačími svěřenci, byli tu i velcí psi, připravovala se tu družina, doprovázející Martina a nechyběl ani krásný, bílý kůň, ozdobený třpytícími se vločkami a hvězdičkami.

drak v Zámeckém rybníku

sokolník u KD

kůň sv. Martina

sv. Martin

družina sv. Martina

Ve 14 hodin se průvod dal do pohybu. Lidé se po cestě přidávali, a takto se svatým Martinem na bílém koni v čele, všichni společně došli ke kostelu Zvěstování Páně.
Před kostelem proběhlo za přítomnosti místního faráře, zastupitelky města a ředitele hotelu Rustikal požehnání svatomartinského vína. Celému ceremoniálu byla také přítomná herečka a bývalá Rosnička Míša Dolinová. Dodala akci příjemný a veselý tón, a dokonce při jejím přivítání vykouklo i sluníčko. Nakonec si aktéři slavnostně přiťukli nově požehnaným vínem a průvod se vydal městem k hotelu Rustikal.

Svatomartinský průvod

před kostelem

svěcení vína

přípitek posvěceným vínem

sv. Martin odjíždí k hotelu Rustikal

svatomartinský průvod k hotelu

žebrák na cestě

Před hotelem bylo pro všechny připraveno občerstvení. Za bránou hotelu se sv. Martin zastavil a vyzval děti, aby si sbíraly zlaté penízky, které pro ně rozhazoval.
Pro všechny se také rozdávaly slosovatelné lístečky. Losování se zhostil pan ředitel hotelu s Míšou Dolinovou a postupně vylosovali 60 šťastných výherců. Výhrou byl dobrý koláček, nebo porce masa ze selátka na rožni. Mezi výherci byli i naši turisté, kteří si pochoutky velice pochvalovali.

zlaťáky od sv. Martina

Míša Dolinová s dětmi

občerstvení u hotelu

u hotelu Rustikal

Pomalu se přibližovala 16. hodina, kdy už byl čas odejít na nádraží k vlaku.

odcházíme na vlak

v čekárně

Také se dost ochladilo, přece jen svatý Martin je už tady, tak si už žádné teplo asi neužijeme.
I přes dopolední déšť a odpolední ochlazení se tahle 14 km dlouhá svatomartinská vycházka všem líbila.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 11. 2019 | 152 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |