24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

17.06.2018: Radňov – Okrouhlice v sobotu 23.června 2018
Odjezd z hlavního nádraží 7.27 s přestupem v Havlíčkově Brodě (sraz na společnou jízdenku v 7.15 h) návrat z Okrouhlice v 14.55 přes Havlíčkův Brod (hodinová přestávka) Jihlava 16.35 délka trasy asi 14 km (zelená turistická značka) trasa : Radňov – Květinov - Krásná Hora- rybník Abrahám – Perlový potok - Vadim - Okrouhlice Sebou: něco k pití a jídlu, vhodné turistické oblečení Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

09.06.2018: v neděli dne 17. června 2018, Na kole po stopách Gustava Mahlera
Program :10:00 Slavnostní zahájení akce v obci Kaliště u Humpolce (u rodného domu Gustava Mahlera) 10:15 Odjezd do Jihlavy po doporučených trasách 1. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Světlice – Hadina – Čejov – Leština – Skála – Boňkov – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře – Jihlava (cca 40 km) 2. varianta : Kaliště – Horní Rápotice – Brunka – Humpolec – Rozkoš - Dubí – Herálec (kontrola na fotbalovém hřišti na konci obce – krom kontrolního razítka obdrží účastníci pamětní list a pozornost od města Jihlavy) – Skorkov – Úsobí – Smrčná – U lyžaře Jihlava (cca 37 km) Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob i kol zdarma z Jihlavy do obce Kaliště – sraz v ul. Legionářů v 8:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd v 8:30 hod. Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Z Herálce do Hlinska
O první dubnové sobotě jsme se vypravili s Martou a s Mirkem na sever Žďárských vrchů. Vlakem se naše devatenáctičlenná skupina dopravila do Žďáru nad Sázavou, kde jsme po ranním občerstvení v nádražní hale nastoupili do linkového autobusu.

Vystoupili jsme v Herálci, kterým protéká řeka Svratka tvořící historickou zemskou hranici. K samotám zvaným Kuchyně a k rybníku Šantrůček nás dovedla modrá turistická značka.

v Herálci

seznámení s programem

roubenka v Herálci

rybník Šantrůček

odpočinek u rybníka

Vešli jsme do lesa, který jsme opustili asi po dvou kilometrech. Široká náhorní louka s téměř šumavskými smrky a s nádherným výhledem je jako stvořená k odpočinku. Svačíme, sedíme i ležíme a vyhříváme se za účasti vlídného sluníčka. Pod čistě modrou oblohou je laskavá náruč naší Vysočiny tak konejšivá.

lesní cesta

fotograf má problém

nakonec se fotka podařila

polomy - tudy cesta nevede

náhorní louka s výhledem

Jen příslib dalších krásných míst měl tu moc ukončit naše lenošení. Osada Lhoty, součást podhorské vesnice Vortová, nás přivítala starobylým zákoutím, přívětivými obyvateli a přírodní památkou – haltýřem na prameni. Vysvětlili jsme si jeho funkci a vydali jsme se k Černé skalce. Minuli jsme kamenný kříž a sestupovali širou lučinou k silnici. Bystré oči si povšimly růžově kvetoucích lesních lýkovců.

na lesní cestě

přírodní památka - haltýř na prameni

obdivujeme a fotíme haltýř

k Černé skalce

kvetoucí lýkovec

Lesní cesta nás zavedla k Vortovskému potoku a k přehradě Hamry, jedné z našich nejstarších přehrad se sypanou hrází. Půvabná zákoutí zdejší přírody jsme opustili po pěšině vedoucí k obci Hamry, kde do 18. století stával vodní hamr na zpracování železa. Tady jsme se setkali se zelenou značkou, která nás doprovodila k Chrudimce.

kamenný mostek na Vortovském potoce

Vortovský potok

cesta k Hamerské přehradě

Hamerská přehrada

k obci Hamry

v Hamrach

řeka Chrudimka

Z důvodu lesní kalamity jsme zamířili ke dvěma samotám Hamřík, u nichž jsme našli opravdu zapomenuté, nádherné a zdálo se, že civilizačně nepokažené zákoutí. Také tady byli příjemní obyvatelé a navíc roztomilé bečící stádečko oveček.

ovečky u samoty Hamřík

Pak už nás čekal závěrečný úsek – chvilička po silnici a potom už cesta městem Hlinsko až do jeho nejkrásnější části – památkové rezervace lidových staveb Betlém.

po silnici do Hlinska

Betlém v Hlinsku

V jedné z chalup je restaurace U Huberta, kde jsme k naší velké spokojenosti poobědvali a odpočinuli jsme si.

restaurace U sv. Huberta

U sv. Huberta

Domů jsme odjeli vlakem v 15,05 hodin.

z Betléma na nádraží

Dnešní trasa měřila asi 16 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 04. 2018 | 200 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí, M. Barnet |