17.03.2019: Upozornění pro přihlášené na ZJTS do Humpolce 23. 3. 2019
Odjezd autobusu z parkoviště za BILLOU v 7,00 hod. Odjezd z Humpolce v 16,00 hod. Podrobnosti o programu ZJTS ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na poště na náměstí

10.03.2019: JARNÍ VODY 16. března 2019
Odjezd vlaku z hlavního nádraží Jihlava v 7,27 hodin do zastávky ZÁVRATEC (přes Havlíčkův Brod s přestupem (v 8.00 h) na rychlík do Čáslavi a v Čáslavi (v 9.12 h) na osobáček směr Třemošnice) 13 km převážně přírodního charakteru pěšina místy vede svahem nad řekou!!! (lze zkrátit na polovinu bez svahu – tj. z Ronova nad Doubravou využít vláček v 12,18 h do Žlebů a odtud procházkou k zámku a do parku) Trasa: Ztracenec – Mladotice – Chitussiho údolí – vodní tunel na Doubravě – kostel sv. Kříže – Ronov nad Doubravou – Sádecký most – údolím Doubravy do Žlebů Občerstvení v Hospůdce U Kosů (!!! pouze nápoje, klobása !!!) Svačinu proto s sebou. Zpáteční vlak ze Žlebů v 14,31 h do Čáslavi, z Čáslavi rychlík v 15,08 do H. Brodu, z H. Brodu osobní vlak v 16,05 h (odjezd dalšího spoje přesně o 2 hodiny déle) Při nepřízni počasí může být trasa pozměněna. Připravili: Mirek a Marta

04.03.2019: Upozornění pro zájemce na Poslední puchýř v Olomouci
ve dnech 14. -17. 11. 2019 Dostavte se ve čtvrtek 7. 3. 2019 v 9,00 do klubovny KČT, odbor Čeřínek Jihlava (kuželna Cháb). Je potřeba domluvit ubytování. Nebo volejte co nejdříve tel: 604 456 475

Vycházka za svatým Valentýnem
Blíží se opět svátek svatého Valentýna - svátek zamilovaných. Na tradiční nedělní vycházku na Horu U sv. Antonína u Rantířova pozval KČT, odbor Čeřínek Jihlava všechny, kdo se chtěli projít zimní krajinou a zároveň se sejít u kapličky sv. Antonína Paduánského, kde jsou na oltáři ve schránce z mramoru uloženy ostatky sv. Bonifáce a sv. Valentýna. Stavba pochází z roku 1737, kdy ji nechal postavit pelhřimovský pekař Antonín Polesný.

V pořadí už 16. vycházka za sv. Valentýnem se konala v neděli 10. února 2019. Turisté i další příznivci zdravého pohybu měli dvě možnosti, jak se k cíli vycházky dostat. První skupina 25 turistů se vydala před půl desátou z konečné MHD linky „B“ Na Dolech cestou směrem na Horní Kosov. Dál postupovala zledovatělou cestou modřínovou alejí a potom lesem k Rantířovu. Musela dojít na nádraží v Rantířově do 11 hodin, kdy měl přijet vlak od Jihlavy. To se podařilo s předstihem.

sraz Na Dolech

vycházíme

začátek cesty vede sídlištěm

modřínovou alejí

brodíme se sněhem

nad Rantířovem

podivnosti na jehličnanu, ale kůrovec to není

k nádraží v Rantířově

vlak přivezl další turisty

Skupina, která přijela vlakem byla podstatně početnější. Přijeli i turisté z ostatních odborů Vysočiny. Celkem se sešlo asi 90 lidiček.

Všichni společně se vydali na vrchol U sv. Antonína ( 629m n. m.). Větší část turistů šla naplánovanou trasou přes Vyskytnou. Nad Vyskytnou se ukázaly hezké výhledy na obec a na okolní krajinu.

sraz v Rantířově

přivítání všech turistů

z Rantířova do Vyskytné

ve Vyskytné

výhled na Vyskytnou

výhled směrem na Rantířov

odbočka na ZTZ

po ZTZ

od hájenky ke kapličce zbývá jen kousek

došli jsme do cíle

Někteří si trasu zkrátili přímou cestou ke kapličce, kde se opět všichni setkali.

U kapličky všechny (i organizátory) překvapilo připravené ohniště a stolek s občerstvením, kde si příchozí mohli koupit teplou polévku, klobásky k opečení, a další laskominy.
Setkání u kapličky provázelo občasné zazvonění na zvoneček pro štěstí, který tu je už třetí v pořadí a byl ulit z hlavní německých děl v roce 1946.

překvapení u kapličky

Všichni účastníci dostali od organizátorky Věry perníkový koláček ve tvaru srdíčka a k tomu Jirka rozdával kalendářík, jako pamětní list k tomuto pochodu.

Valentýnská odměna

perníčky už došly

Tady byl pochod oficiálně ukončen. Někteří turisté si ještě vyšlápli k mohyle z kamení na nedaleký vrchol hory.

cesta na vrchol k mohyle

kamenná mohyla na vrcholu

pořadatelé

Pomalu se skupinky vydávaly na zpáteční cestu do Rantířova. Někdo do restaurace U Golema, někdo rovnou na nádraží a ti, co ještě neměli dost nachozených kilometrů, se vydali pěšky do Jihlavy.

cesta k nádraží

než přijede vlak

Podle vybrané trasy našlapali turisté od 6 do 16 km.
Počasí bylo dobré. V týdnu předpověď hlásila srážky - převážně dešťové. V neděli na vycházku se oteplilo, ale nepršelo. Trochu místy foukal ostřejší vítr, ale to moc nevadilo. Užili jsme si zase pěkný den.

Použité fotografie od: V+J Veselých, E. Horské, P. Varhaníkové, J. Daňhela a F. Janečka

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 02. 2019 | 126 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá |