Hlavní menu
  Novinky
13.04.2019: Pozvánka na 11. ročník zahájení cyklosezony 2019
neděle 21. 4. 2019 Sraz účastníků v Jihlavě na Masarykově náměstí v 9, 00 hod. Slavnostní zahájení 9,05 hod. 9,15 hod. odjezd po cyklostezce do Luk n. Jihlavou - kontrola před restaurací U Procházků. Pokračovat podle svých možností po trase Luka - Kozlov - Rytířsko - Měšín - Jihlava (20 km), nebo Luka - Bítovčice -Přímělkov- Rokštejn - Brtnice - Příseka - Puklice - Studénky - Jihlava( 28 km) Všechny cykloturisty zvou pořadatelé

13.04.2019: 29. pochod k oslavě Dne Země - 20. 4. 2019
Odjezd: Motorpal Jihlava 9:00 Větrný Jeníkov 9:15 Vzdálenost:12 km, Buřty s sebou Návrat autobusem z V. Jeníkova 16,59 hod. V Jihlavě 17,15 hod. Na pochod zve Jirka V.

06.04.2019: APRÍLOVÁ VYSOČINA - 13. DUBNA 2019
Odjezd osobního vlaku do Jihlávky (zpět z Počátky Žirovnice): Jihlava (7,33 h) - Jihlava město (7,42 h) - Staré Hory (7,44 h) Trasa je pohodová, max. 15 km: Jihlávka (příjezd v 8,38 h) – pramen řeky Jihlavy – kamenný kruh druidů – kostel sv. Kateřiny – kaple sv. Markéty – kaple sv. Vojtěcha – Smrčkův rybník – letohrádek sv. Vojtěch (prvorepublikový hotýlek) – modřínová alej – Počátky – Klátův rybník – Balkovo peklo – Počátky Žirovnice Občerstvení v Počátkách (Hostinec u Karásků, kavárna…) Odjezd rychlíkem ze stanice Počátky Žirovnice v 15,39 h s příjezdem do Jihlavy v 16,33 h Připravili: Mirek a Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Velké Bílovice
Skončilo léto a cyklisté si ještě užívají babího léta ke svým vyjížďkám. Václavské časy jsou pro cykloturistiku jak dělané. Bývá hezky a už nejsou taková vedra, jako v létě. Tak to bylo i letos od 27. - 30. září 2018. Tento čtyřdenní pobyt v moravské krajině obklopené vinicemi a provoněné zrajícím vínem zorganizoval J. Šilhan. Ve Velkých Bílovicích v penzionu Mlýn se ve čtvrtek v podvečer sešlo asi 35 cykloturistů, z toho 11 členů našeho odboru, aby zde strávili čtyři dny.

Program pobytu si volí každý, nebo každá skupina podle svého uvážení. Naše jedenáctičlenná skupinka se držela, kromě příjezdového dne, pospolu.
První den, kdy se všichni teprve sjížděli, jsme se vydali na obhlídku Velkých Bílovic. Bylo nás zatím jen sedm. Obdivovali jsme čisté a upravené město. Navštívili jsme I centrum v Kulturním domě, prohlédli si kostel Narození Panny Marie a zjistili jsme, kde jsou vinné sklípky, abychom ochutnali zdejší burčák a víno.

penzion Mlýn

na prohlídce V. Bílovickostel Narození Panny Marie


Pro víno na večer jsme se vydali na kole. Kousek za městem jsme vyjeli na kopec Hradištěk s kapličkou, odkud byl krásný výhled na okolní vinice a také na obec Vrbice. Z kopce Hradištěk jsme pokračovali vinicemi. Dojeli jsme ke sklípku U staré hrušky a ochutnali tu dobrý burčák. Ještě jsme se zastavili ve vinařství pro víno na večerní posezení. V penzionu po večeři jsme se sešli na jednom z pokojů a při vínku a povídání jsme zakončili první den ve Velkých Bílovicích.

projížďka kolem V. Bílovic

na vyhlídku Hradištěk

kaple na Hradišťku

výhledy od kapličky na Vrbice


výhled na V. Bílovice
večerní posezení u vína


V pátek ráno po snídani jsme dlouho neotáleli a po deváté se vydali na celodenní výlet. První zastávka byla na kopci Hradištěk, aby pěknou kapličku s krásnou vyhlídkou viděli i ti, co s námi ještě včera nebyli. Na dohled od Hradišťka je obec Vrbice. Je to jedna z nejvýše položených obcí v oblasti Velkých Bílovic.

před odjezdem do Vrbicevinice u V. Bílovicu kapličkyDo Vrbice jsme se také vydali. Tam se nám naskytl úžasný pohled na soubor vinných sklípků, vybudovaných v sedmi patrech v kopci Stráž. Na vrcholu stojí pomník Rudé armády s dělem a kousek odtud je větrný mlýn. Dominantou Vrbice je kostel sv. Jiljí.
Hezké slunečné počasí, i když trochu chladné a větrné, vylákalo ven mnoho cykloturistů. Potkávali jsme na svých cestách hodně početné skupiny všech věkových kategorií.
Z Vrbice jsme jeli do Čejkovic, tam jsme v hotelu poobědvali a pokračovali po trase Dolní Bojanovice, Josefov, Prušánky, Moravský Žižkov a vinařskou stezkou do Velkých Bílovic. Večer jsme opět všichni společně na pokoji při víně hodnotili pěkně užitý den.

jedeme do Vrbiceve Vrbici

památník Rudé armády

u památníku R. A.

u památníku R. A.

větrný mlýn ve Vrbici

vinné sklípky na kopci Stráž


Vrbice za námi


U Čekačky


večerní posezení u vína


Sobotní ráno začalo zase snídaní a odjezdem v devět hodin. V plánu byl Lednicko – valtický areál. Po ujetí necelých 3 km v Podivíně nastal problém. Luděk měl defekt. Zastavili jsme a všichni muži se starali o to, aby pomohli kolo opravit. Při přezouvání kola se ale zjistilo, že je poškozen také plášť kola. Přes všechnu snahu najít v blízkosti otevřený cykloservis, se nepodařilo. Provizorní oprava a výměna duše se jakž, takž zdařila a Luděk s Miládkou se vydali pomaloučku sami do blízké Lednice s nadějí, že tam najdou pomoc.

Dnes pojedeme do Lednicko-Valtického areálu

oprava na cestěOstatní pokračovali po naplánované trase z Podivína k Janovu hradu a dál k Lednici, kolem Lednických rybníků do Sedlece, kolem rybníka Nesyt, k Hraničnímu zámku a do Valtic.

řeka Dyje

Dyje u Janova hradu

Janův hrad

Janův hrad - cíl mnoha cyklistů


koňský povoz na cyklostezce

Valtické rybníky

u Hraničního zámku

Hraniční zámek


Projeli jsme Lednicko – Valtický areál se zastávkami u Loveckého zámečku Randezvous, u kaple Svatého Huberta, u Tří Grácií, u Apollóna a Valtickou alejí k Janovu hradu. Odtud trochu jinou cestou než dopoledne do obce Podivín a do Velkých Bílovic.

cesta do Sedlece


kaple na Svatém kopečku nad Mikulovem

rybník Nesyt

cestou do Valtic

lovecký zámeček Randezvous

kaple sv. Huberta

Tři Grácie

Apollónův chrám

osvěžení v Podivíně


V neděli při snídani probíhalo loučení. Někteří odjížděli hned a naše malá skupinka se ještě vydala na krátkou vyjížďku. Po okolí prosluněnými vinicemi jsme za dopoledne ujeli 29 km.

nedělní vyjížďka

do Vrbice


za vinohrady jsou Pálavské vrchycyklostezka do V. Bílovic

Po návratu k penzionu Mlýn jsme naložili kola a s přestávkou v Zastávce u Brna na oběd jsme odjeli do Jihlavy.

balíme a odjíždíme


Na svých cestách jsme projížděli krásnou krajinou prozářenou sluncem. Jen trochu nás potrápil studený vítr, který trval po celý náš pobyt. Až v neděli se maličko uklidnil. Celkově jsme ujeli 132 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 07. 10. 2018 | 330 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server