24.02.2020: V sobotu 29. 2. 2020 pojedeme do Tišnova
Odjezd z hl.n. 7,37 hod. do H. Brodu, příjezd H. B. 7,57 hod. přestup na rychlík 8,01 hod. směr Brno vystoupit v Tišnově, příjezd do Tišnova 9,11 hod. Půjdeme po NS Květnice délka trasy asi 9 km. Odjezd z Tišnova 14,48 hod. příjezd do H.B. 15,58 hod. Přestup na vlak 16,03 hod. do Jihlavy, příjezd Jihlava 16,22 hod. Nebo odjezd z Tišnova 16,48 hod. příjezd do H.B. 17,58 hod. Přestup na vlak 18,03 hod. do Jihlavy, příjezd Jihlava 18,22 hod. Na vycházku zve Marie N.

15.02.2020: Vycházka 22. 2. 2020 Šlapanov- H. Brod v zimě
Odjezd os. vlakem z Jihlavy město v 8.20 hod. z hl. n. 8.24 hod. s příjezdem do Šlapanova v 8.44.hod. Odtud půjdeme po ZTZ přes Vysokou a Svatý Křiž do Havlíčkova Brodu. Délka trasy cca 15 km. Odjezd z Havlíčkova Brodu buď ve 14.03 nebo 15.05 s příjezdem do Jihlavy ve 14.22 nebo v 15.36.hod. Na vycházku Vás zve Petr

08.02.2020: Za sv. Valentýnem v neděli 16. 2. 2020
Odjezd os. vlaku z Jihlavy: Hl. nádraží 10,37 hod.,Ji. město 10,41 hod,St. Hory 10,43 hod. Příjezd do Rantířova 10,49 hod. Jízdenku zakoupit do Rantířova. Turisté, kteří půjdou pěšky z Jihlavy, se sejdou na konečné zastávce trolejbusové linky „B“ Na Dolech v 9.20 hod. Půjdeme modřínovou alejí do Rantířova na nádraží (5 km), kde se sejdeme s ostatními turisty v 11,00 hod. Vlak z Rantířova pojede ve 13,08 hod. přímo do Jihlavy. Nebo 14,46 hod. do Kostelce a přestup na vlak do Jihlavy v 15,17 hod. - staví Jihlava město a Jihlava hl. n. a dál pokračuje do Havl. Brodu. Další možnost odjezdu z Rantířova je autobusem v 15,50 hod. Na vycházku zve všechny turisty i ostatní zájemce V. Veselá

Vánoční a Novoroční vycházky
Turisté nelenoší ani v době hodování a návštěv. Ve dnech mezi vánočními svátky a Novým rokem se scházejí na různých akcích, pořádaných odbory KČT. V Jihlavě takových výšlapů bylo několik. Záleží na jednotlivcích, které vycházky se zúčastní.

První taková vánoční vycházka byla v pátek 27. 12. 2019, organizovaná KČT, odbor Tesla Jihlava, vedená Ivou Svobodovou.
Z Jihlavy turisté odjeli vlakem do Rozsochatce a vydali se po značených i neznačených cestách směrem do Havlíčkova Brodu. Procházeli vykácenými lesy, poškozenými kůrovcem, navštívili zříceninu hradu Ronovec, u níž je pomníček na památku spisovatele a malíře Josefa Čapka. Nedaleko hradu se nachází veliký smrk. Ten ještě odolal řádění kůrovce, možná díky potůčku, který kousek od smrku protéká. Smrk se pyšní výškou 42 m, obvodem svého kmene 3, 6 m a jeho stáří se odhaduje přes 150 let.
Od zříceniny se všichni, posíleni malou svačinkou, cukrovím i něčím ostřejším – byly přece vánoce - vydali k Havlíčkovu Brodu.
Postupem času začaly roztávat dosud zmrzlé cesty, tak se občas muselo blátem a stále mezi pokácenými lesními velikány.
Původní velká skupina 34 turistů se po cestě rozpadla na několik menších, a tak už z Brodu do Jihlavy odjížděli turisté vlakem, nebo autobusem v různou dobu.
Vycházka byla moc pěkná a při ní se nachodilo 17km.

v Jihlavě na nádraží

společně v Rozsochatci

po ŽTZ

studánka Prdlavka

pokáceným lesem

v lese se pracuje

u zříceniny hradu Ronovec

blátivá lesní cesta

hmyzí hotel

v H. Brodě

Poslední vycházka roku 2019 byla tradičně Silvestrovská, jak jinak, než 31. 12. Tento den pořádají turisté i jiné organizace pochody na nejbližší vrcholy. Nejvíce navštěvovaný výstup bývá na vrchol Javořice. Kůrovcová kalamita zasáhla i tam, takže organizátor KČT, odbor Telč měl velké starosti, uspořádat tento oblíbený výstup. Výstup přímo na vrchol Javořice byl zakázaný pro tak masivní návštěvnost. Setkání turistů proběhlo tentokrát v jiném místě, a to u obce Světlá. Pro turisty z Jihlavy to byla komplikace, z důvodu dopravy, tak skupina 29 našich čeřínkovských se vydala vlakem do Hodic a pěšky na Jelení horu, kde silvestrovský výstup pořádají Hasiči z Hodic.
Zrána bylo opět umrzlo, tak se dobře šlapalo vzhůru po loukách a lesem. Krajina byla zalitá sluncem, až to oslňovalo. U Jelena si každý namaloval čárku za účast. Někteří si pochutnali na výborné čočkové polévce, kterou podávali hasiči zdarma. Moc dobré klobásy byly na zakoupení a k opečení na ohýnku. Organizace byla na jedničku. Všichni odcházeli spokojeni.

přivítání v Hodicích

ze silnice odbočíme na louky

výstup na Jelení horu

Ty, jenž tu procházíš, čárku zanech!

u jelena

občerstvení u hasičů

Od jelena se skupinka Čeřínku ještě byla podívat u pramene Moravské Dyje a pak se vydala do Třeště na vlak. V Třešti se v rychlosti stavila ve firmě Podzimek, kde je nedaleko vrátnice u hlavního vchodu vystaven moc pěkný betlém. Pak už byl čas jít na nádraží a vlakem do Jihlavy. Den to byl krásný, slunečný a 10km ani nikoho moc neunavilo. Turisté si popřáli veselého Silvestra a rozešli se. Těšili se na zítřejší vstup do Nového roku.

sestup z Jelení hory

k prameni Mor. Dyje

u pramene

do Třeště

Váňovský rybník

betlém u Podzimka

Ve středu 1. 1. 2020 se sešlo na srazu u Jitřenky asi 29 účastníků a další se přidávali cestou, tak nakonec celá skupina měla 45 lidí, kteří chtěli pozdravit Nový rok ve společnosti všech odborů KČT v Jihlavě. Odbor Tesla každý první den v roce pořádá novoroční výstup na Šacberk, spojený s akcí Novoroční čtyřlístek. Turisté přispívají do kasičky pro hendykepované spoluobčany – vozíčkáře a bezbariérové úpravy chat KČT.
Turisté se na vrcholu Rudného – Šacberku pozdravili s dalšími příchozími a navzájem si popřáli zdraví do nadcházejícího roku a potom se pomalu rozcházeli. Někteří strávili čas v některé restauraci, aby se znovu setkali na Masarykově náměstí, kde byl v 17:30 hodin odpálen ohňostroj.

u Jitřenky

nad Lesnovem

Novoroční pozdravení

těsně pod vrcholem

příspěvek na čtyřlístek

sjezdovka je v provozu

v restauraci

Novoroční ohňostroj

Pak se už definitivně všichni rozešli.
První den roku 2020 v krásném slunném dni každý odhadem našlapal asi 7km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 01. 2020 | 128 přečtení |
Zdroj: text: V. Veselá, foto: V+J Veselí, E. Horská |