Hlavní menu
  Novinky
19.08.2019: V sobotu 24. 8. 2019 Vás zve Eva do Luk n. Jihlavou
Na výstavu fotografií a starých žehliček, Odjezd z Jihlavy hl.n. 15,30 hod. do Luk n. Jihlavou. Zájemci o výstavu se sejdou v 16.00 hod. U Kolničky, výstava je s průvodcem. Odjezd vlakem z Luk n. Jihlavou 18,09 hod.

09.08.2019: Pozvánka výlet na nejsevernější místo Rakouska v sobotu 17. 8. 2019
 Odjezd: Jih 7,25 hod. hl.n., J. Hradec 8,40 hod. J. Hradec 9,25 hod. N. Bystřice 10,47 hod. z Bystřice na Peršlák je to 7 km tam a 7 km zpět. Odjezd vlaku z N. Bystřice je 15,15 hod. do J. Hradce z J. Hradce 17,16 hod. v Jihlavě je 18,33 hod. Na výlet zve Pepa

27.07.2019: LÉTO V ŽELEZNÝCH HORÁCH - v sobotu 3. srpna 2019
S t a r t: Hostinec "U Štefana" Sobíňov od 6.00 – 9.00 hodin (Od zastávky ČD 0,5km po modré turistické značce C í l: Hostinec „U Štefana“ Sobíňov do 18,00 hodin. Startovné: 20,- Kč, děti do 15 let zdarma Občerstvení: Z vlastních zásob a v restauračních zařízeních po cestě. V cíli v hostinci „U Štefana" a na letním parketě. Další informace: Na startu obdrží účastníci mapku s vyznačenými trasami. Odjezd z Jihlavy hl.n. 7, 27 hod. příjezd Sobíňov 8, 34 hod. Odjezd ze Sobíňova 13,19 nebo 15,24 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Pěší vede Pepa K. a cyklo Jirka V.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Údolí Žejbro
Do nejmalebnějšího úseku říčky zvané Žejbro nás v sobotu 18. května zavedli Mirek s Martou. Naše dvanáctičlenná výprava se vydala na dvanáctikilometrovou trasu z vlakové zastávky Vrbatův Kostelec, kteréžto jsme vítězoslavně dosáhli vlakem po třech přestupech.

Vrbatův Kostelec, jedna z nejstarších obcí regionu, byla založena vladykou Vrbatou, který podle pověsti jako vděk za svoji záchranu vybudoval r. 1086 kostel svatého Havla. Naladěni jedinečnou atmosférou měsíce lásky jsme se vydali za krásami naučné stezky Chrastecka. Chvílemi jsme kopírovali modrou turistickou značku. Hned v úvodu nás vedla okolo panelu, připomínajícího události a odboj z počátku druhé světové války a nedaleké Ležáky.

Vrbatův Kostelec - kostel

Vrbatův Kostelec zahájení


Asi po deseti minutách scházíme do údolí bystřiny Žejbro, jejíž název se odvozuje od staročeského slova označujícího hlavní součást mlýnice – třídící síto. Na této říčce v minulosti stávalo několik mlýnů. Naše první setkání s říčkou, která v úvodu připomíná Stvořidla a později údolí Doubravky, je velmi romantické, díky svěžímu prosluněnému listí, i díky skalnatému okolí a mohutnému smrku, který vzápětí hromadně objímáme. Krása údolí Žejbro je proslulá především díky jeho nejpůvabnějšímu úseku právě mezi Vrbatovým Kostelcem a Chrastí, kam směřujeme. Malebné partie neberou konce a za průběžného obdivu přicházíme do místa zvaného Podskala s kostelem svatého Jana Křtitele a s působivou Vilou California, na jejíž terase svačíme a popíjíme tradiční nápoje – pivo, limo. Nahlížíme do kostelíčku, obklopeného mladými lipkami, postaveného pod 30 metrů vysokou opukovou stěnou, nad níž ční domečky obce Skála. Toto velmi něžné a tiché místo bude jistě dlouho patřit k našim milým vzpomínkám.

Údolí Žejbrotrampské ležení

Vila California

Vila California

kostel sv. J. Křtitele Podskala


Další zastávkou naučné stezky je Mikanova louka. Za ní se ocitáme na dalším romantickém místě zvaném „ U Vany“. Jedná se o hlubokou tůň mezi velkými balvany. Pár kroků odtud je obrovský kámen s vytesaným německým nápisem, který znamená vzpomínku na vzácnou návštěvu kněžny Poniatowské. Ta skvostné místo obšťastnila svojí přítomností v roce 1781. Společná fotografie byla na místě.

společně U Vany


kulturní památka - kámen s vytesaným nápisem


Další pěknou chvíli prožíváme u nedalekého jezu, který věrně zrcadlí mírně se vlnící svěží zeleň. Tady se od hlavního toku odděluje náhon směřující k Chacholickému válcovému mlýnu. Jdeme podél kamenitého náhonu okolo Chacholického rybníka až k mlýnu a potom se znovu setkáme s modrou značkou vedoucí přes malou chatovou osadu. Obdivujeme kvetoucí zahrádky a svěží louky, které tolik připomínají louky našeho mládí. Brzy nás pohltí řepkové pole, kterým vede tenoučká pěšinka k Horeckému rybníku. Jeho ozdobou jsou historická boží muka a tyrkysově modrá hladina s bílými labutěmi na obzoru. Směřujeme k tajemnému místu, na němž původně stával Podlažický klášter - místo vzniku největší ručně psané knihy světa Ďáblovy bible (Codex Gigas), dnes uloženého ve Švédsku jako kořist z třicetileté války. Klášter založený již zmíněným vladykou Vrbatou, byl v roce 1421 rozbořen husitskými vojsky. Dnes na jeho místě stojí kostel svaté Markéty s krásnou vínově bílou fasádou. Marta nám přibližuje okolnosti vzniku Ďáblovy bible, která je dodnes opředena tajemstvím. Váží 75 kilogramů, je jeden metr vysoká a půl metru široká. Podle pověsti ji napsal potrestaný mnich za spolupráce ďábla, jemuž upsal svoji duši.


kostel sv. Markéty v PodražicíchOpouštíme zajímavé, jedinečné místo a směřujeme k nedalekému lesnímu divadlu, kde nás čeká divadelní výstup Marty a Pavly. Krátká ukázka jedné divadelní hry má být hádankou pro nás - po dvou větách není pochyb o tom, že jde o hru Maryša. Nad skalním divadlem na nás čeká kaple svatého Jana Nepomuckého a obnovená alej lip a kaštanů vedoucí až do zámecké zahrady. Tady nás překvapí nečekané obdarování brožurkami o naučné stezce, kterou jsme právě absolvovali. Zámecká francouzská zahrada nemá chybu, jsou tady tunely z listnatých stromů, barevné keře, květiny, vodotrysk a překrásný obrovitánský buk s členitými větvemi, který nás uchvátil snad nejvíce. Procházíme areálem zámku, který patří městu Chrast. Je tady muzeum s několika expozicemi a sídlo městského úřadu. Krásný komplex opravených budov je dokladem skvělé péče a zájmu. Branou zámku vycházíme na pěkné, přehledné náměstí s kostelem Nejsvětější Trojice. Chutné a vydatné občerstvení na nás čeká v restauraci hotelu Dvořák.

tunel v zámeckém parku - Chrast

v zámecké zahraděnádherný jedinečný zámecký buk

kostel Nejsvětější Trojice


Cesta na vlak měří necelé dva kilometry. Máme tedy ještě časovou rezervu, kterou věnujeme procházce k hřbitovnímu kostelu svatého Martina, vystavěného podle návrhu stavitele Santiniho. Odtud dohlédneme na starou kamennou vodárenskou věž v Chrašicích. Prohlídkou tohoto místa se naše pouť po naučné stezce Chrastecko naplnila.

stará vodárenská věž

 náhrobek děkana Josefa Münzera


Zpáteční cesta obnáší pouze dva přestupy a při vzpomínkách na dnešní krásná, zajímavá místa a za střídavého pospávání utekla velmi rychle.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 05. 2019 | 149 přečtení |
Zdroj: text a foto: M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server