Hlavní menu
  Novinky
15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

08.06.2019: 11. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Sobota 15. června 2019
Start: libovolný Cíl: chata KČT na Čeřínku, kontrola od 9:00 – 15:00 hodin Odměna: diplom, razítka Startovné: členové KČT 20 Kč, ostatní 30 Kč, děti 10 Kč. Stravování: v cíli tradiční občerstvení, restaurace Čeřínek je v provozu. Odjezd turistů na Hvězdicový výstup na Čeřínek Pojedeme vlakem z hl.n. v 7,33 hod., Ji. město 7,42 hod., St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Z Kostelce půjdeme po ZTZ na Čeřínek. Odjezd vlaku z Kostelce do Jihlavy 13.01, 14,15R, 14,45, 16,15, hod. Vycházku vede Pepa

03.06.2019: U Kamenice nad Lipou sobota 8. června 2019
Odjezd autobusu z aut. nádraží v Jihlavě (stanoviště č. 16) v 7,10 h do Pelhřimova, přestup v Pelhřimově (č. 12) v 8,00 h do zast. Heřmaň Pohodová trasa 12 km: Možnost občerstvení v Kamenici nad Lipou (pivovarská restaurace, bistro, zámecká kavárna) Zpáteční autobus z Kamenice nad Lipou ze zast. č. 5 do Pelhřimova v 15,55 h, přestup v Pelhřimově (č.1) v 16,35 h do Jihlavy připravili Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Údolí Žejbro
Do nejmalebnějšího úseku říčky zvané Žejbro nás v sobotu 18. května zavedli Mirek s Martou. Naše dvanáctičlenná výprava se vydala na dvanáctikilometrovou trasu z vlakové zastávky Vrbatův Kostelec, kteréžto jsme vítězoslavně dosáhli vlakem po třech přestupech.

Vrbatův Kostelec, jedna z nejstarších obcí regionu, byla založena vladykou Vrbatou, který podle pověsti jako vděk za svoji záchranu vybudoval r. 1086 kostel svatého Havla. Naladěni jedinečnou atmosférou měsíce lásky jsme se vydali za krásami naučné stezky Chrastecka. Chvílemi jsme kopírovali modrou turistickou značku. Hned v úvodu nás vedla okolo panelu, připomínajícího události a odboj z počátku druhé světové války a nedaleké Ležáky.

Vrbatův Kostelec - kostel

Vrbatův Kostelec zahájení


Asi po deseti minutách scházíme do údolí bystřiny Žejbro, jejíž název se odvozuje od staročeského slova označujícího hlavní součást mlýnice – třídící síto. Na této říčce v minulosti stávalo několik mlýnů. Naše první setkání s říčkou, která v úvodu připomíná Stvořidla a později údolí Doubravky, je velmi romantické, díky svěžímu prosluněnému listí, i díky skalnatému okolí a mohutnému smrku, který vzápětí hromadně objímáme. Krása údolí Žejbro je proslulá především díky jeho nejpůvabnějšímu úseku právě mezi Vrbatovým Kostelcem a Chrastí, kam směřujeme. Malebné partie neberou konce a za průběžného obdivu přicházíme do místa zvaného Podskala s kostelem svatého Jana Křtitele a s působivou Vilou California, na jejíž terase svačíme a popíjíme tradiční nápoje – pivo, limo. Nahlížíme do kostelíčku, obklopeného mladými lipkami, postaveného pod 30 metrů vysokou opukovou stěnou, nad níž ční domečky obce Skála. Toto velmi něžné a tiché místo bude jistě dlouho patřit k našim milým vzpomínkám.

Údolí Žejbrotrampské ležení

Vila California

Vila California

kostel sv. J. Křtitele Podskala


Další zastávkou naučné stezky je Mikanova louka. Za ní se ocitáme na dalším romantickém místě zvaném „ U Vany“. Jedná se o hlubokou tůň mezi velkými balvany. Pár kroků odtud je obrovský kámen s vytesaným německým nápisem, který znamená vzpomínku na vzácnou návštěvu kněžny Poniatowské. Ta skvostné místo obšťastnila svojí přítomností v roce 1781. Společná fotografie byla na místě.

společně U Vany


kulturní památka - kámen s vytesaným nápisem


Další pěknou chvíli prožíváme u nedalekého jezu, který věrně zrcadlí mírně se vlnící svěží zeleň. Tady se od hlavního toku odděluje náhon směřující k Chacholickému válcovému mlýnu. Jdeme podél kamenitého náhonu okolo Chacholického rybníka až k mlýnu a potom se znovu setkáme s modrou značkou vedoucí přes malou chatovou osadu. Obdivujeme kvetoucí zahrádky a svěží louky, které tolik připomínají louky našeho mládí. Brzy nás pohltí řepkové pole, kterým vede tenoučká pěšinka k Horeckému rybníku. Jeho ozdobou jsou historická boží muka a tyrkysově modrá hladina s bílými labutěmi na obzoru. Směřujeme k tajemnému místu, na němž původně stával Podlažický klášter - místo vzniku největší ručně psané knihy světa Ďáblovy bible (Codex Gigas), dnes uloženého ve Švédsku jako kořist z třicetileté války. Klášter založený již zmíněným vladykou Vrbatou, byl v roce 1421 rozbořen husitskými vojsky. Dnes na jeho místě stojí kostel svaté Markéty s krásnou vínově bílou fasádou. Marta nám přibližuje okolnosti vzniku Ďáblovy bible, která je dodnes opředena tajemstvím. Váží 75 kilogramů, je jeden metr vysoká a půl metru široká. Podle pověsti ji napsal potrestaný mnich za spolupráce ďábla, jemuž upsal svoji duši.


kostel sv. Markéty v PodražicíchOpouštíme zajímavé, jedinečné místo a směřujeme k nedalekému lesnímu divadlu, kde nás čeká divadelní výstup Marty a Pavly. Krátká ukázka jedné divadelní hry má být hádankou pro nás - po dvou větách není pochyb o tom, že jde o hru Maryša. Nad skalním divadlem na nás čeká kaple svatého Jana Nepomuckého a obnovená alej lip a kaštanů vedoucí až do zámecké zahrady. Tady nás překvapí nečekané obdarování brožurkami o naučné stezce, kterou jsme právě absolvovali. Zámecká francouzská zahrada nemá chybu, jsou tady tunely z listnatých stromů, barevné keře, květiny, vodotrysk a překrásný obrovitánský buk s členitými větvemi, který nás uchvátil snad nejvíce. Procházíme areálem zámku, který patří městu Chrast. Je tady muzeum s několika expozicemi a sídlo městského úřadu. Krásný komplex opravených budov je dokladem skvělé péče a zájmu. Branou zámku vycházíme na pěkné, přehledné náměstí s kostelem Nejsvětější Trojice. Chutné a vydatné občerstvení na nás čeká v restauraci hotelu Dvořák.

tunel v zámeckém parku - Chrast

v zámecké zahraděnádherný jedinečný zámecký buk

kostel Nejsvětější Trojice


Cesta na vlak měří necelé dva kilometry. Máme tedy ještě časovou rezervu, kterou věnujeme procházce k hřbitovnímu kostelu svatého Martina, vystavěného podle návrhu stavitele Santiniho. Odtud dohlédneme na starou kamennou vodárenskou věž v Chrašicích. Prohlídkou tohoto místa se naše pouť po naučné stezce Chrastecko naplnila.

stará vodárenská věž

 náhrobek děkana Josefa Münzera


Zpáteční cesta obnáší pouze dva přestupy a při vzpomínkách na dnešní krásná, zajímavá místa a za střídavého pospávání utekla velmi rychle.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 05. 2019 | 79 přečtení |
Zdroj: text a foto: M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server