Hlavní menu
  Novinky
13.04.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na první pololetí v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

23.03.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru vycházky uvedené v kalendáři na duben v r. 2021 se do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

27.02.2021: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Z důvodu pokračování opatření vlády ohledně koronaviru se vycházky uvedené v kalendáři na březen v r. 2021 do odvolání ruší. Případná změna bude uveřejněna na webu KČT, odbor Čeřínek Jihlava a ve skříňkách na hlavní poště na náměstí a na Vyhlídce. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
U Okříšek - 7.3. 2020
Nejistého počasí o první březnové sobotě se nezalekla naše početná, 42 členná turistická skupina. Do Okříšek nás přivezl rychlík před devátou hodinou.

Naše první kroky vedou do areálu bývalého zámku, který je již několik let důstojným sídlem úřadu městyse Okříšky a domu s pečovatelskou službou. Z bylinkové zahrádky je pěkný pohled na sousední kostel Jména Panny Marie a na Zámecký rybník, po jehož hrázi si už za chvíli vykračujeme. Nechybí tady rybáři ani kapitální úlovek = kapr o proporci 57 cm, jehož čerstvý držitel se těšil našemu zájmu a obdivu. Rybník obcházíme po jeho obvodu asi do tří čtvrtin. U sýpky zabočujeme doleva k rybníku zvanému Pilný. Díváme se na protější výhledové místo zvané Strážka, kde staneme asi za půl hodiny. Od začátku našeho putování je zřejmé, že v čisté obuvi se dnes domů nevrátíme.

v Okříškách

Marta seznamuje s vycházkou

tudy půjdeme


v areálu bývalého zámku

v bylinkové zahradě u zámku

kostel Jména P. Marie

Zámecký rybník

okolo Zámeckého rybníka


Zámecký rybník

po hrázi rybníka Pilný

boty nezůstanou čisté

boty nezůstanou čisté

na vrch Strážka


Na Strážce svačíme a kocháme se dalekými výhledy. Je velká oblačnost, přesto je obzor dobře čitelný. Vane čerstvý vítr. Tady, na Strážce, jsme ale ku podivu téměř v závětří. Naše společná fotografie u velkého dřevěného kříže se jistě podařila. Opouštíme návrší, které obtéká z jedné strany železniční trať do Znojma, z druhé do Brna.
Vracíme se ke kolejím a jdeme podél nich střídavě z obou stran. Máváme strojvedoucímu i cestujícím projíždějícího vlaku. Zpívající skřivany přehlušuje hlasitý vítr, po poli běží zajíc a přes cestu přechází dvě srnky.

pohledy ze Strážky


svačina na vrcholumáváme na projíždějící vlak


Silný, studený vítr nás žene polní cestou k několika stavením zvaným Loudilka. Žene i oblaka takovou rychlostí, že z nich nestačí pršet, a to je dnes naše štěstí. Občas se ukáže sluníčko, které obarvuje četná pole do zelenožlutých tónů. Stojíme nedaleko srubu, jehož pracovitý majitel nám pilně mává. Může být pyšný na úhledně udržované okolí svého sídla, na malebný rybníček a na pastviny pro svoje ovečky.

po silnici k Loudilce


cestou k Loudilce fouká studený vítr

stojíme nedaleko srubu


Už delší dobu před námi pózuje věž kostela sv. Jiljí v Heralticích, jejíž zvony nás vítají poledním zvoněním. Naše cesty se za chvíli rozdělí. Menší skupinka půjde přímo do Okříšek podél silnice. Početnější skupina se vydá ještě do travnatého kopce k remízkům „pod oblohou“. Stoupáme k modrobílému nebi a na zlomu kopce se výrazně rýsují naše siluety. Návrší nás pro změnu odmění dalekým rozsvíceným pohledem na naši stále půvabnou, vlnící se Vysočinu.


v Heralticích

věž kostela sv. Jiljí v Heralticích


stoupáme na návrší

na návrší

pohled na OkříškyDvě dvojice se vydaly do Okříšek v přímém směru. My ostatní jdeme pár metrů od silnice po vyjeté koleji v zeleném poli. Zdravíme dvě sněhobílé labutě na rybníčku pod známou kapličkou. Na nedalekém železničním přejezdu čekáme, až projedou oba vlaky - ze Znojma a z Brna

zpět do Okříšek

labutě na rybníčku

kaplička u Okříšek

než projede vlak


Po necelých dvanácti kilometrech bereme útokem restauraci U Mušketýrů i vedlejší vyhlášenou cukrárnu, která je pro nás opět nezapomenutelným zážitkem.

v restauraci

než přijede rychlík


Spokojené, rozesmáté tváře účastníků dnešní výpravy jsou největší odměnou pro autory dnešní trasy – Martu a z důvodu nemoci dnes nepřítomného Mirka.
| Autor: Jirka | Vydáno dne 08. 03. 2020 | 390 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, M. Drobná |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server