27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

U Okříšek - 7.3. 2020
Nejistého počasí o první březnové sobotě se nezalekla naše početná, 42 členná turistická skupina. Do Okříšek nás přivezl rychlík před devátou hodinou.

Naše první kroky vedou do areálu bývalého zámku, který je již několik let důstojným sídlem úřadu městyse Okříšky a domu s pečovatelskou službou. Z bylinkové zahrádky je pěkný pohled na sousední kostel Jména Panny Marie a na Zámecký rybník, po jehož hrázi si už za chvíli vykračujeme. Nechybí tady rybáři ani kapitální úlovek = kapr o proporci 57 cm, jehož čerstvý držitel se těšil našemu zájmu a obdivu. Rybník obcházíme po jeho obvodu asi do tří čtvrtin. U sýpky zabočujeme doleva k rybníku zvanému Pilný. Díváme se na protější výhledové místo zvané Strážka, kde staneme asi za půl hodiny. Od začátku našeho putování je zřejmé, že v čisté obuvi se dnes domů nevrátíme.

v Okříškách

Marta seznamuje s vycházkou

tudy půjdeme

v areálu bývalého zámku

v bylinkové zahradě u zámku

kostel Jména P. Marie

Zámecký rybník

okolo Zámeckého rybníka

Zámecký rybník

po hrázi rybníka Pilný

boty nezůstanou čisté

na vrch Strážka

Na Strážce svačíme a kocháme se dalekými výhledy. Je velká oblačnost, přesto je obzor dobře čitelný. Vane čerstvý vítr. Tady, na Strážce, jsme ale ku podivu téměř v závětří. Naše společná fotografie u velkého dřevěného kříže se jistě podařila. Opouštíme návrší, které obtéká z jedné strany železniční trať do Znojma, z druhé do Brna.
Vracíme se ke kolejím a jdeme podél nich střídavě z obou stran. Máváme strojvedoucímu i cestujícím projíždějícího vlaku. Zpívající skřivany přehlušuje hlasitý vítr, po poli běží zajíc a přes cestu přechází dvě srnky.

pohledy ze Strážky

svačina na vrcholu

máváme na projíždějící vlak

Silný, studený vítr nás žene polní cestou k několika stavením zvaným Loudilka. Žene i oblaka takovou rychlostí, že z nich nestačí pršet, a to je dnes naše štěstí. Občas se ukáže sluníčko, které obarvuje četná pole do zelenožlutých tónů. Stojíme nedaleko srubu, jehož pracovitý majitel nám pilně mává. Může být pyšný na úhledně udržované okolí svého sídla, na malebný rybníček a na pastviny pro svoje ovečky.

po silnici k Loudilce

cestou k Loudilce fouká studený vítr

stojíme nedaleko srubu

Už delší dobu před námi pózuje věž kostela sv. Jiljí v Heralticích, jejíž zvony nás vítají poledním zvoněním. Naše cesty se za chvíli rozdělí. Menší skupinka půjde přímo do Okříšek podél silnice. Početnější skupina se vydá ještě do travnatého kopce k remízkům „pod oblohou“. Stoupáme k modrobílému nebi a na zlomu kopce se výrazně rýsují naše siluety. Návrší nás pro změnu odmění dalekým rozsvíceným pohledem na naši stále půvabnou, vlnící se Vysočinu.

v Heralticích

věž kostela sv. Jiljí v Heralticích

stoupáme na návrší

na návrší

pohled na Okříšky

Dvě dvojice se vydaly do Okříšek v přímém směru. My ostatní jdeme pár metrů od silnice po vyjeté koleji v zeleném poli. Zdravíme dvě sněhobílé labutě na rybníčku pod známou kapličkou. Na nedalekém železničním přejezdu čekáme, až projedou oba vlaky - ze Znojma a z Brna

labutě na rybníčku

kaplička u Okříšek

než projede vlak

Po necelých dvanácti kilometrech bereme útokem restauraci U Mušketýrů i vedlejší vyhlášenou cukrárnu, která je pro nás opět nezapomenutelným zážitkem.

v restauraci

než přijede rychlík

Spokojené, rozesmáté tváře účastníků dnešní výpravy jsou největší odměnou pro autory dnešní trasy – Martu a z důvodu nemoci dnes nepřítomného Mirka.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 08. 03. 2020 | 211 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, M. Drobná |