Hlavní menu
  Novinky
15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

08.06.2019: 11. Hvězdicový výstup na Čeřínek - Sobota 15. června 2019
Start: libovolný Cíl: chata KČT na Čeřínku, kontrola od 9:00 – 15:00 hodin Odměna: diplom, razítka Startovné: členové KČT 20 Kč, ostatní 30 Kč, děti 10 Kč. Stravování: v cíli tradiční občerstvení, restaurace Čeřínek je v provozu. Odjezd turistů na Hvězdicový výstup na Čeřínek Pojedeme vlakem z hl.n. v 7,33 hod., Ji. město 7,42 hod., St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Z Kostelce půjdeme po ZTZ na Čeřínek. Odjezd vlaku z Kostelce do Jihlavy 13.01, 14,15R, 14,45, 16,15, hod. Vycházku vede Pepa

03.06.2019: U Kamenice nad Lipou sobota 8. června 2019
Odjezd autobusu z aut. nádraží v Jihlavě (stanoviště č. 16) v 7,10 h do Pelhřimova, přestup v Pelhřimově (č. 12) v 8,00 h do zast. Heřmaň Pohodová trasa 12 km: Možnost občerstvení v Kamenici nad Lipou (pivovarská restaurace, bistro, zámecká kavárna) Zpáteční autobus z Kamenice nad Lipou ze zast. č. 5 do Pelhřimova v 15,55 h, přestup v Pelhřimově (č.1) v 16,35 h do Jihlavy připravili Mirek + Marta
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
U Kamenice nad Lipou
Za přírodními krásami v blízkosti Kamenice nad Lipou se vypravila naše třináctičlenná turistická skupina v sobotu 8. června.

Tentokrát jsme využili autobusového spojení s jedním přestupem v Pelhřimově do zastávky Heřmaň. Z ní není daleko k panelu naučné stezky u Pecovského rybníka, kde se odehrála úvodní „ceremonie“ s informací Marty a Mirka o dnešní trase, která se shoduje, především v úvodu, s trasou naučné stezky.

vystupujeme v Heřmani


Pecovský rybník

Marta seznamuje s programem vycházky

občerstvení od MartyČekalo nás několik panelů odkazujících na zajímavosti zdejší flory i fauny. Za zpěvu lesního ptactva jsme minuli temné skály a most s ještě temnějšími vodami plnými čilého rybího ruchu. Málo znatelná pěšinka nás zavedla k obrovskému jehličnanu stojícímu u Zámeckého rybníka, po jehož břehu jsme pokračovali až k bouřícímu přepadu vod pod zámkem. Řeka lemující zámecký park je tady divoká a kamenitá a my jsme si pochvalovali tento malebný kout přírody.


temné skály


jeden z mnoha panelů NS

na NS

řeka Kamenice

kamenný most

mohutný kmen jehličnanu

pohled do koruny jehličnanu

zámecký rybník a kostel v Kamenici

zámek Kamenice

bouřící přepad pod zámkem

řeka Kamenice


Místními „Benátkami“ vedoucími okolo útočiště vodníka Douška a vystaveného ruchadla bratranců Veverkových, jsme dospěli k červené turistické značce, která nás doprovodila k Podskalskému rybníku, vzdálenému asi dva kilometry. Přestávka na svačinu a k osvěžení dolních končetin ve vodách rybníka byla velmi příjemná. Sluníčko konečně vystoupilo z oblačné oblohy, a to pro nás, o dni svatého Medarda, byla jistě dobrá zpráva.

místní Benátky


vodníček Doušek

nad Kamenicí

k Podskalskému rybníku

Podskalský rybník


svačina na břehu rybníka
Příjemně osvěženi a odpočinuti jsme vstoupili na lesní cestu vedoucí vysoko nad Lhotským potokem, ústící na silnici od Rodinova. Nádherně rozkvetlou loukou s obrovskými bílými ostrovy kopretin jsme se ubírali k Podrodinovskému mlýnu, který jsme si prohlédli nejprve zespoda a poté také shora ze skal nad mlýnem. Ocenili jsme toto nádherné místo se svěží bujnou vegetací a pomalu jsme se znovu blížili k řece Kamenici a k vlakové zastávce úzkokolejné trati vedoucí z Jindřichova Hradce do Obrataně.

od rybníka po ČTZ

louka plná kopretin


Podrodinovský mlýn

Podrodinovský mlýnNad tratí v osadě Rachačky nás ospalým kokrháním přivítal kohout. Polní cesta nás vyvedla do mírného kopečka, odkud bylo pěkně vidět esíčko úzkokolejky. Podél řeky jsme pokračovali ke starému kamennému mostu, který byl natolik fotogenický, že jsme s ním pořídili několik společných fotografií. Z lesíka jsme vyšli u pastviny s ovečkami.

esíčko úzkokolejky
Předposlední úsek trasy vedl na zalesněný vrch Bradlo s lesním hřbitovem a s kaplí sv. Maří Magdaleny, na který byla přemístěna kamenná křížová cesta z nedalekého vrchu Melíšek. Zastavili jsme se u hrobu významného badatele, bakteriologa dr. Stanislava Prowazka, objevitele původce skvrnitého tyfu.

křížová cesta k lesnímu hřbitovu

kaple sv. Maří Magdaleny

hrob objevitele původce skvrnitého tyfu Dr. S. Prowazka


V závěrečné části naší dvanáctikilometrové trasy jsme si na vlakovém nádraží v Kamenici nad Lipou prohlédli „úzkokolejný“ vláček zvaný Ponorka či Nautilus a přímou cestou jsme se odebrali směr náměstí, na občerstvení v Kamenickém pivovaru s výborným místním pivem. Ve skupinkách jsme si pak prohlédli zámecké nádvoří, zámecký park s tradiční kamenickou lípou, s bukem střihanolistým a s mnoha dalšími více či méně známými stromy. V parku se odehrával svatební obřad, na jehož hlavní protagonisty později čekaly na náměstí staré hasičské vozy a hasiči v dobových i v současných uniformách s pečlivě připraveným programem. Mnozí z nás také poseděli v zámecké kavárně u kávičky a dobrého zákusku.

úzkokolejný vláček Nautilus

v Kamenici n. L.

zámek Kamenice

zámek Kamenice

památná lípa

u památné lípy

u památné lípy

buk střihanolistý

listy buku střhanolistého

historické hasičské auto

hasičská svatba


Před odjezdem jsme se ještě zastavili v kostele Všech svatých, jehož historie se píše od 13. století.

kostel Všech svatých

na autobusovém nádraží v Kamenici


Před sálajícím sluníčkem jsme se schovali do autobusu jedoucího do Pelhřimova s návazností na spoj do Jihlavy. Tak skončila jedna z mnoha našich cest vedoucích za hranice všedních dnů.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 06. 2019 | 57 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server