27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

U Kamenice nad Lipou
Za přírodními krásami v blízkosti Kamenice nad Lipou se vypravila naše třináctičlenná turistická skupina v sobotu 8. června.

Tentokrát jsme využili autobusového spojení s jedním přestupem v Pelhřimově do zastávky Heřmaň. Z ní není daleko k panelu naučné stezky u Pecovského rybníka, kde se odehrála úvodní „ceremonie“ s informací Marty a Mirka o dnešní trase, která se shoduje, především v úvodu, s trasou naučné stezky.

vystupujeme v Heřmani

Pecovský rybník

Marta seznamuje s programem vycházky

občerstvení od Marty

Čekalo nás několik panelů odkazujících na zajímavosti zdejší flory i fauny. Za zpěvu lesního ptactva jsme minuli temné skály a most s ještě temnějšími vodami plnými čilého rybího ruchu. Málo znatelná pěšinka nás zavedla k obrovskému jehličnanu stojícímu u Zámeckého rybníka, po jehož břehu jsme pokračovali až k bouřícímu přepadu vod pod zámkem. Řeka lemující zámecký park je tady divoká a kamenitá a my jsme si pochvalovali tento malebný kout přírody.

temné skály

jeden z mnoha panelů NS

na NS

řeka Kamenice

kamenný most

mohutný kmen jehličnanu

pohled do koruny jehličnanu

zámecký rybník a kostel v Kamenici

zámek Kamenice

bouřící přepad pod zámkem

řeka Kamenice

Místními „Benátkami“ vedoucími okolo útočiště vodníka Douška a vystaveného ruchadla bratranců Veverkových, jsme dospěli k červené turistické značce, která nás doprovodila k Podskalskému rybníku, vzdálenému asi dva kilometry. Přestávka na svačinu a k osvěžení dolních končetin ve vodách rybníka byla velmi příjemná. Sluníčko konečně vystoupilo z oblačné oblohy, a to pro nás, o dni svatého Medarda, byla jistě dobrá zpráva.

místní Benátky

vodníček Doušek

nad Kamenicí

k Podskalskému rybníku

Podskalský rybník

svačina na břehu rybníka

Příjemně osvěženi a odpočinuti jsme vstoupili na lesní cestu vedoucí vysoko nad Lhotským potokem, ústící na silnici od Rodinova. Nádherně rozkvetlou loukou s obrovskými bílými ostrovy kopretin jsme se ubírali k Podrodinovskému mlýnu, který jsme si prohlédli nejprve zespoda a poté také shora ze skal nad mlýnem. Ocenili jsme toto nádherné místo se svěží bujnou vegetací a pomalu jsme se znovu blížili k řece Kamenici a k vlakové zastávce úzkokolejné trati vedoucí z Jindřichova Hradce do Obrataně.

od rybníka po ČTZ

louka plná kopretin

Podrodinovský mlýn

Nad tratí v osadě Rachačky nás ospalým kokrháním přivítal kohout. Polní cesta nás vyvedla do mírného kopečka, odkud bylo pěkně vidět esíčko úzkokolejky. Podél řeky jsme pokračovali ke starému kamennému mostu, který byl natolik fotogenický, že jsme s ním pořídili několik společných fotografií. Z lesíka jsme vyšli u pastviny s ovečkami.

esíčko úzkokolejky

Předposlední úsek trasy vedl na zalesněný vrch Bradlo s lesním hřbitovem a s kaplí sv. Maří Magdaleny, na který byla přemístěna kamenná křížová cesta z nedalekého vrchu Melíšek. Zastavili jsme se u hrobu významného badatele, bakteriologa dr. Stanislava Prowazka, objevitele původce skvrnitého tyfu.

křížová cesta k lesnímu hřbitovu

kaple sv. Maří Magdaleny

hrob objevitele původce skvrnitého tyfu Dr. S. Prowazka

V závěrečné části naší dvanáctikilometrové trasy jsme si na vlakovém nádraží v Kamenici nad Lipou prohlédli „úzkokolejný“ vláček zvaný Ponorka či Nautilus a přímou cestou jsme se odebrali směr náměstí, na občerstvení v Kamenickém pivovaru s výborným místním pivem. Ve skupinkách jsme si pak prohlédli zámecké nádvoří, zámecký park s tradiční kamenickou lípou, s bukem střihanolistým a s mnoha dalšími více či méně známými stromy. V parku se odehrával svatební obřad, na jehož hlavní protagonisty později čekaly na náměstí staré hasičské vozy a hasiči v dobových i v současných uniformách s pečlivě připraveným programem. Mnozí z nás také poseděli v zámecké kavárně u kávičky a dobrého zákusku.

úzkokolejný vláček Nautilus

v Kamenici n. L.

zámek Kamenice

památná lípa

u památné lípy

buk střihanolistý

listy buku střhanolistého

historické hasičské auto

hasičská svatba

Před odjezdem jsme se ještě zastavili v kostele Všech svatých, jehož historie se píše od 13. století.

kostel Všech svatých

na autobusovém nádraží v Kamenici

Před sálajícím sluníčkem jsme se schovali do autobusu jedoucího do Pelhřimova s návazností na spoj do Jihlavy. Tak skončila jedna z mnoha našich cest vedoucích za hranice všedních dnů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 09. 06. 2019 | 578 přečtení |
Zdroj: text: M. Drobná, foto: V+J Veselí, |