03.11.2018: Svatomartinská vycházka 10. 11. 2018
Štoky-Šlapanov, odjezd autobusu z aut. nádraží ze stanoviště č. 23 v 11. 30 hod. do Štoků Příjezd do Štoků v 11. 54 hod. Délka trasy je cca 12 km. Jídlo, pití a dobrou náladu s sebou. Odjezd ze Šlapanova os. vlakem v 16.15 hod. Příjezd Jihlava 16. 35 hod. Na vycházku zve Petr

28.10.2018: Do Telče na pochod Cestou J. Hvězdy z Vícemilic
Neděle 4. 11. 2018 Pojedeme vlakem z hl. n. 7,33 hod., město 7,42 hod., Staré Hory 7,44 hod. Příjezd Telč 8,56 hod. Z Telče pojedeme autobusem do Řásné a dále pěšky na Bor a do Jihlávky. Zpáteční cesta z Jihlávky 14,15 hod., příjezd Jihlava 15,14 hod. Na vycházku zvou všechny turisty V. a J. Veselí

25.10.2018: Výlet do Brna na výstavu
Dne 24.11. možnost návštěvy lodě Titanic na brněnskem výstavišti. Vstupné 300 Kč. Kdo má zájem, přihlaste se do 4. 11. 2018 na tel: 604 456 475 nebo na tel. 739 076 429 nebo na mail: meteo.jihlava@seznam.cz Na prohlídku Vás zve Petr Janoušek

Slavnostní oheň na Čeřínku
Slavnostní oheň na Čeřínku je naše akce KČT, odbor Čeřínek Jihlava, pořádaná k zahájení nového roku. Letošní 9. ročník se konal v sobotu 20. ledna 2018.

Ráno po deváté hodině se na nádraží v Jihlavě sešli turisté a rychlíkem odjeli do Kostelce. V Kostelci na prostranství za nádražní budovou se shromáždili turisté z odborů celé Vysočiny (Jihlava, Žďár n. S., Třebíč, H. Brod, Pacov, Hlinsko). Předseda klubu KČT, odbor Čeřínek Jihlava Jiří Veselý všechny přivítal, seznámil je s plánovanou trasou a popřál do nového roku hodně šťastných kilometrů. Na něj navázal svou řeč Mirek Svatoš, který promluvil o nadcházejících oslavách 130 let KČT a dále 100 let naší republiky. A protože jsou mezi námi také značkaři, vyzval přítomné děti k malé soutěži, aby po cestě počítaly zelené turistické značky, po kterých se vydáme k cíli naší cesty – k turistické chatě na Čeřínku. Napočítaly jich asi stovku. Jako malý dárek hned u nádraží rozdal Mirek papírové pytlíčky s vlastnoručně vypěstovanými semínky veliké slunečnice a vyzval turisty, aby si 1. května tato semínka zasadili.

v Kostelci na nádraží

přivítání turistů

Mirek připomíná významná výročí

Mirek rozdává semínka slunečnice

Potom se všichni vydali na trasu. Skupina asi 20 lidí se rozhodla jít rovnou po silnici k vrcholu, ale 57 turistů šlo po plánované trase nejprve kolem nádraží a polní cestou k silnici. Ze silnice přešli na lesní cestu a lesem po zelené celá velká skupina došla k turistické chatě, kde už hořel oheň a nedočkavci, kteří došli z jiných stran a jinými dopravními prostředky než vlakem, si už opékali špekáčky. Představu o „slavnostním zapálení“, až se všichni sejdou, jsme už dávno opustili.

společně na rozcestí

lesem po zelenéTZ

U ohýnku si lidé připíjeli na zdraví a v restauraci si každý vybral podle svého gusta. V nabídce byla oblíbená pečená žebra, výborný vývar nebo vynikající koprová bílá polévka a další dobrá jídla.
Personál restaurace byl po celou dobu téměř v poklusu, aby uspokojil odhadem celkem asi 140 hostů, kteří se postupně prostřídali s těmi dříve příchozími.

v turistické chatě

Brzy odpoledne se turisté po skupinách vytráceli, podle toho, kterým vlakem chtěli z Kostelce nebo z Dolní Cerekve odjet. Museli počítat nejméně hodinu pěšího sestupu, protože cesta byla na některých úsecích dost kluzká. Počasí bylo docela přívětivé. Vítr nefoukal, a když, tak velice mírný. Bylo pod mrakem, sluníčko jsme ani nezahlédli (to nás nalákalo jenom brzy ráno, než jsme se sešli na nádraží) a sněhová přeháňka přišla jen na chvilku v poledne.

zpáteční cesta do Kostelce

fronta na vlak

Akce se vydařila, účastníci byli spokojeni a pořadatele překvapila tak velká účast. Ani se na všechny nedostal „Pamětní list“.

Z Kostelce k turistické chatě a zpět do Kostelce našlapali turisté ve sněhu téměř 13 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 21. 01. 2018 | 696 přečtení |
Zdroj: text V. Veselá, foto Veselí, Varhaníková, Janeček |