21.10.2018: Podzimním Horáckem, 27. 10. 2018
Turistický pochod v Třebíči Pěší trasy :14 km: Třebíč - V Klinkách - Syenitové skály - Budíkovice - Dubiny - Třebíč Odjez z Jihlavy hl. n.:7, 30 hod. Příjezd Třebíč: 8, 20 hod. Odjezd z Třebíče: OS 13, 25 hod,. R,14, 34 hod, OS 15, 32 hod. Příjezd Jihlava: OS 14,22 hod,. R,15, 18 hod.,OS 16,27 hod. Na vycházku zve Pepa

15.10.2018: Radňov – Kamenice u Humpolce 20.října 2018
Odjezd z hlavního nádraží směr Havlíčkův Brod Jihlava 7.27 - Havlíčkův Brod - Radňov (8.25) Návrat Kamenice u Humpolce (13.18)- Havlíčkův Brod - Jihlava (14.34) Trasa: Radňov (železniční stanice) po žluté turistické značce do Koječína, dále po modré turistické značce přes Herálec (zámek), Kamenice u Humpolce (železniční muzeum) Celkem 13 km Jidlo, pití a dobrou náladu na cestu sebou Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

06.10.2018: Jindřišské údolí 13.10. 2018
Odjezd: Jihlava hl. n.: 7:25 /R 654 Hejtman/ - vzhledem k výluce na trati budeme nuceni využít náhradní autobusovou dopravu – Jihlava – Jindřichův Hradec i zpáteční, předpokládaný příjezd do Jindř. Hradce 8:40, zde přestoupíme na úzkokolejku Os 21252 Jind. Hr. – Blažejov odjezd z J.H. 9:25 /jízdenka se kupuje ve vlaku/, příjezd do Blažejova 9:43. Délka trasy: 11, 4 km, není nijak náročná Odjezd:z J.H. přímo do Jihlavy v 13:16 nebo z J.H. 15:16, Občerstvení: vlastní zásoby, Na vycházku zvou Hela a Petr

Silvestrovský výstup na Jelenici
Turisté oslavují konec roku obvykle tím, že společně vystoupí na nejvyšší kopec v okolí a tam si popřejí a přiťuknou na zdraví. U Jihlavy je několik takových akcí. My z KČT, odbor Čeřínek jsme si letos vybrali výstup na Jelení horu, který pořádá obec Hodice s dobrovolnými hasiči.

V noci na neděli 31. 12. 2017 vydatně pršelo. Ráno jsme se probudili s ťukáním deště do oken a řešili jsme zapeklitou otázku, zda má význam do takového deštivého počasí vyrážet ven na výšlap. Někteří to opravdu vzdali, ale 17 skalních to neodradilo. Ráno o půl osmé nastoupili do vlaku směr Kostelec. Při přestupu v Kostelci už nepršelo. Z Hodic, vybaveni deštníky, které jsme nepoužili, jsme se vydali po silnici k nejvyššímu kopci u Hodic – na „Jelenici“. Ze silnice jsme brzy odbočili kolem rybníka na louku. Tráva byla mokrá, ale mimo cestu nebylo blátivo, tak se nám v duchu Silvestra s malými zastávkami šlo moc pěkně.

vláčkem do Hodic

v Hodicích

ze silnice na louku k Jelenici

rybník Dolní Jilmík

pohled z hráze rybníka

zastavení na louce

Pod Jelení horou

Na vrcholu Jelenice byly připraveni dobrovolní hasiči poskytnout silvestrovským poutníkům občerstvení. Výborná čočková polévka byla zdarma a klobásky k zakoupení. V té době, kdy jsme došli, bylo na kopci ještě málo lidí, tak jsme si v klidu klobásky opekli, najedli se a prohlédli si nového jelena. Starý na nás koukal z blízkého smrkového lesíka. Mezitím přibývali další příchozí turisté. Pochválili jsme hasičům akci a vydali se pomalu směrem k Třešti.

cesta k vrcholu je blátivá

občerstvení na vrcholu

původní jelen všechno vidí

turisté přibývají

Lesem jsme došli k silnici a odtud je to kousek k prameni řeky Moravská Dyje, kam jsme ještě zabočili. Od pramene jsme se vrátili zpět na silnici a pokračovali do Třeště. Mezitím se, dosud zatažená, šedivá obloha začala po malých kousíčkách modrat. K radosti všech ještě před vstupem do Třeště na nás vykouklo i sluníčko.

k prameni Moravské Dyje

u pramene Moravské Dyje

lesem do Třeště

před Třeští

Hned na kraji Třeště jsme navštívili hezký betlém ve firmě Podzimek. Další betlémy jsme si prohlédli v Muzeu betlémů v Schumpeterově domě.

na prohlídku betléma

betlém firmy Podzimek

v Třešti

informace o počasí

u Muzea betlémů

v posteli pod betlémem se běžně spalo

známé osobnosti v betlémě

Po prohlídce betlémů zbývalo ještě trochu času na malé občerstvení v restauraci na náměstí.

restaurace Svět

na zastávce

Ze zastávky Třešť město nás vlak odvezl do Kostelce a dál do Jihlavy. To už slunce svítilo naplno. Na poslední otázku, kdo lituje dnešního rozhodnutí vydat se do ranního deště, nikdo neodpověděl kladně. Všichni byli spokojeni. Litovali ti, kteří s námi nejeli, protože je ten déšť odradil.
Se starým rokem jsme se rozloučili třinácti kilometry.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 01. 2018 | 507 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |