12.01.2019: Slavnostní oheň na Čeřínku, v sobotu 19. 1. 2019
Pojedeme rychlíkem z Jihlavy hl. n. v 9:25 hod. (Jihlava město 9:29 hod.) do Kostelce a vydáme se po zelené TZ na Čeřínek (5 km). Do batůžku si nezapomeneme přibalit klobásku na opečení. Návrat z Čeřínku po zelené TZ do Kostelce nebo po žluté TZ do Dolní Cerekve (5,5 km), odtud vlakem do Jihlavy. Odjezdy z Kostelce: 14:15 R; 14:45 os; 16:15 R Odjezdy z Dolní Cerekve: 14:40 os; 16:43 os Na Čeřínek zvou Svatošovi a Veselí

06.01.2019: 20. ZIMNÍ ZBLOVICE
V sobotu 12. 1. 2019 pojedeme rychlíkem z hl. n. v Jihlavě v 8,40 hod. do Okříšek, přestup na os. vlak do Mor. Budějovic, příjezd v 9,52 hod. Na nádraží bude čekat autobus, který nás doveze do Nových Syrovic. Z Nových Syrovic půjdeme do Zblovic. Špekáček na opečení si vezměte s sebou!! Ze Zblovic nás odveze autobus na vlak do Mor. Budějovic. Odjezd z Mor. Budějovic 16,03 hod. nebo 18,03 hod. do Okříšek. Přestup na rychlík do Jihlavy, příjezd Jihlava 17,18 hod. nebo 19,18 hod. Na vycházku všechny zvou Veselí

28.12.2018: Novoroční vycházka na Šacberk – Rudný
1. 1. 2019 se sejdeme ve 13,00 hod. u Jitřenky, společně se vydáme na Šacberk – Rudný, pozdravíme se s turisty ostatních jihlavských odborů a zároveň můžeme přispět na turistickou akci „Novoroční čtyřlístek.“ Na vycházku Vás zvou V+J Veselí

Silvestrovský výstup na Jelenici
Turisté oslavují konec roku obvykle tím, že společně vystoupí na nejvyšší kopec v okolí a tam si popřejí a přiťuknou na zdraví. U Jihlavy je několik takových akcí. My z KČT, odbor Čeřínek jsme si letos vybrali výstup na Jelení horu, který pořádá obec Hodice s dobrovolnými hasiči.

V noci na neděli 31. 12. 2017 vydatně pršelo. Ráno jsme se probudili s ťukáním deště do oken a řešili jsme zapeklitou otázku, zda má význam do takového deštivého počasí vyrážet ven na výšlap. Někteří to opravdu vzdali, ale 17 skalních to neodradilo. Ráno o půl osmé nastoupili do vlaku směr Kostelec. Při přestupu v Kostelci už nepršelo. Z Hodic, vybaveni deštníky, které jsme nepoužili, jsme se vydali po silnici k nejvyššímu kopci u Hodic – na „Jelenici“. Ze silnice jsme brzy odbočili kolem rybníka na louku. Tráva byla mokrá, ale mimo cestu nebylo blátivo, tak se nám v duchu Silvestra s malými zastávkami šlo moc pěkně.

vláčkem do Hodic

v Hodicích

ze silnice na louku k Jelenici

rybník Dolní Jilmík

pohled z hráze rybníka

zastavení na louce

Pod Jelení horou

Na vrcholu Jelenice byly připraveni dobrovolní hasiči poskytnout silvestrovským poutníkům občerstvení. Výborná čočková polévka byla zdarma a klobásky k zakoupení. V té době, kdy jsme došli, bylo na kopci ještě málo lidí, tak jsme si v klidu klobásky opekli, najedli se a prohlédli si nového jelena. Starý na nás koukal z blízkého smrkového lesíka. Mezitím přibývali další příchozí turisté. Pochválili jsme hasičům akci a vydali se pomalu směrem k Třešti.

cesta k vrcholu je blátivá

občerstvení na vrcholu

původní jelen všechno vidí

turisté přibývají

Lesem jsme došli k silnici a odtud je to kousek k prameni řeky Moravská Dyje, kam jsme ještě zabočili. Od pramene jsme se vrátili zpět na silnici a pokračovali do Třeště. Mezitím se, dosud zatažená, šedivá obloha začala po malých kousíčkách modrat. K radosti všech ještě před vstupem do Třeště na nás vykouklo i sluníčko.

k prameni Moravské Dyje

u pramene Moravské Dyje

lesem do Třeště

před Třeští

Hned na kraji Třeště jsme navštívili hezký betlém ve firmě Podzimek. Další betlémy jsme si prohlédli v Muzeu betlémů v Schumpeterově domě.

na prohlídku betléma

betlém firmy Podzimek

v Třešti

informace o počasí

u Muzea betlémů

v posteli pod betlémem se běžně spalo

známé osobnosti v betlémě

Po prohlídce betlémů zbývalo ještě trochu času na malé občerstvení v restauraci na náměstí.

restaurace Svět

na zastávce

Ze zastávky Třešť město nás vlak odvezl do Kostelce a dál do Jihlavy. To už slunce svítilo naplno. Na poslední otázku, kdo lituje dnešního rozhodnutí vydat se do ranního deště, nikdo neodpověděl kladně. Všichni byli spokojeni. Litovali ti, kteří s námi nejeli, protože je ten déšť odradil.
Se starým rokem jsme se rozloučili třinácti kilometry.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 02. 01. 2018 | 649 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |