02.11.2019: Svatomartinská vycházka 9. 11. 2019
Svatomartinská vycházka z Batelova do Horní Cerekve, kde je od 14.00 hodin průvod svatého Martina Odjezd  os. vlaku z Jihlavy hl. n, 7:33 hod., z Jihlavy- města 7:42 hod. a v 7:44 hod. ze zastávky ve Starých horách. Jízdenku zakoupit do Batelova Příjezd do Batelova v 8:16 hod. Odtud půjdeme po ZTZ a po MTZ do H. Cerekve. Zde je možnost občerstveni. Odjezd rychlíku z Horní Cerekve v 16.00 hod., v Jihlavě v 16.33 hod. nebo os. vl. 16.28 s příjezdem v 17.14 do Jihlavy. Délka vycházky cca 9 km. Na vycházku Vás zve Petr

27.10.2019: Sobotní vycházka do Nové Vsi na výstavu dýní
V sobotu 2. 11. 2019 pojedeme vlakem do Leštiny u Světlé, z Leštiny půjdeme do Nové Vsi na výstavu dýní. Odjezd z Jihlavy St. Hory 7:11 hod., Ji. Město 7:15 hod., Jih. hl. n. 7:27 hod. Příjezd do H. Brodu.7:51 hod. Odjezd z H. Brodu 8:51 hod. do Leštiny u Světlé. Příjezd do Leštiny 9:22 hod. Odchod do Nové Vsi na výstavu asi ( 3 km) Odjezd z Nové Vsi 14:28 hod. do H. Brodu příjezd 15:05 hod. Odjezd z H. Brodu 16:05 hod. Příjezd Jihlava 16:47 hod. Na vycházku zve Pepa

19.10.2019: Z Bohušic do Moravských Budějovic
V sobotu 26. 10. 2019 Odjezd vlakem z Jihlavy 8:40 do Okříšek. Zde přestup na vlak do Bohušic v 9:17 (plánovaná výluka mezi Kojeticemi na Moravě a Mor. Budějovicemi). Příjezd do Bohušic v 9:56. Odtud půjdeme pěšky po ČTZ a později po ZTZ do Moravských Budějovic. Délka trasy cca 12km. Občerstveni možné v M. Budějovicích. Odjezd z M. Budějovic vlakem v 15.50 (výluka do Kojetic na Moravě) s přestupem na R v Okříškách v 16:47do Jihlavy s příjezdem v 17:18 hodin. Nebo autobusem v 16.05 a příjezdem do Jihlavy v 17.11. Na vycházku vás zve Petr

Seminář vedoucích a cvičitelů turistiky 12. a 13. 10. 2019
V sobotu se sjelo na dvoudenní seminář vedoucích a cvičitelů turistiky asi 30 účastníků z různých odborů KČT Vysočina. Seminář se konal ve Světlé nad Sázavou. Ubytování bylo v internátě Zemědělské akademie.

Už od sobotního dopoledne po prezenci účastníků byl program velmi nabitý. Nejprve se všichni vydali do nedaleké sklárny Crystalite Bohemia na exkurzi.
Z horka od roztaveného skla ze sklárny prošli městem do chladného Světelského podzemí. Plni zážitků a poznatků z obou návštěv završili obědem v jídelně skláren.

před návštěvou skláren a podzemí

u sklárny

seznámení s prohlídkou skláren

ve vzorkovně sklárny

Světlá n. S.

zámek ve Světlé

ve Světelském podzemí

Hned po obědě už spěchali na vlak, kterým odjeli do Vilémovic a odtud už pěšky, rychlým tempem pokračovali do Pavlova do Stanice ochrany fauny. Komentovaná prohlídka pracovnice stanice pro handicapované ptáky i savce, byla velice zajímavá.

ve Vilémovicích

pěšky do Pavlova

do Pavlova

Pavlov

do záchranné stanice

na prohlídku stanice

výklad průvodkyně

vydra říční

odchod ze stanice

Z Pavlova všechny čekala další túra do Světlé nad Sázavou. Počasí bylo teplé, možná až moc na tento podzimní čas. Lesy, často prořídlé kůrovcovou kalamitou, byly prozářeny sluncem a na návrších se otevíraly krásné výhledy do kraje. V podvečer po celkových 15 km ostrého pochodu se všichni sešli v jídelně na večeři.

v Beneticích

do Horní Březinky

před Světlou n. S.

ve Světlé

Sobotní program ale tímto ještě nekončil. Pokračování bylo na internátě v klubovně. Účastníci se tu dozvěděli mnoho zajímavého z ústředí KČT a prošli minikurzem poskytování první pomoci. Nejzajímavější byla praktická část první pomoci v terénu za pomoci turistických holí.

Beseda a diskuze z dění v odborech byla určitě také přínosná. Promítnutí fotografií z putování po Slovensku a potom i po Vietnamu bylo hodně zajímavé a výklad velmi poutavý. Po skončení ještě malá část účastníků zůstala a bavila se do pozdních hodin.

zdravověda

užití holí při úrazu

hole jako nosítka

info z ústředí KČT

před promítáním

Ráno už zase byli všichni fit a připraveni na dopolední program semináře, který se týkal právní odpovědnosti vedoucích a cvičitelů turistiky.

přednáška o právní odpovědnosti cvičitelů

Po přednášce se všichni vydali na vycházku okolo Světlé. Ráno bylo trochu zamlžené, ale během krátké chvíle byla opět krajina zalitá sluncem. Co víc si na výšlapu vysočinskou krajinou přát? Bylo to hezké a 11 km nedělní vycházky se zakončilo opět v jídelně na společném obědě.

před nedělní vycházkou

v zámeckém parku

kovový anděl

rybníček v zámeckém parku

kamenný čert

v parku

okolo Světlé

Závidkovice

prořídlé lesy

na obzoru Lipnice

u Nové Vsi

k pomníku zrušení roboty

v Nové Vsi

cesta do Světlé

sklárna Světlá

v jídelně skláren

obědem seminář končí

Potom se účastníci rozloučili a podle svých možností odjeli do svých domovů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 16. 10. 2019 | 84 přečtení |
Zdroj: text a foto V.a J. Veselí |