17.03.2019: Upozornění pro přihlášené na ZJTS do Humpolce 23. 3. 2019
Odjezd autobusu z parkoviště za BILLOU v 7,00 hod. Odjezd z Humpolce v 16,00 hod. Podrobnosti o programu ZJTS ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na poště na náměstí

10.03.2019: JARNÍ VODY 16. března 2019
Odjezd vlaku z hlavního nádraží Jihlava v 7,27 hodin do zastávky ZÁVRATEC (přes Havlíčkův Brod s přestupem (v 8.00 h) na rychlík do Čáslavi a v Čáslavi (v 9.12 h) na osobáček směr Třemošnice) 13 km převážně přírodního charakteru pěšina místy vede svahem nad řekou!!! (lze zkrátit na polovinu bez svahu – tj. z Ronova nad Doubravou využít vláček v 12,18 h do Žlebů a odtud procházkou k zámku a do parku) Trasa: Ztracenec – Mladotice – Chitussiho údolí – vodní tunel na Doubravě – kostel sv. Kříže – Ronov nad Doubravou – Sádecký most – údolím Doubravy do Žlebů Občerstvení v Hospůdce U Kosů (!!! pouze nápoje, klobása !!!) Svačinu proto s sebou. Zpáteční vlak ze Žlebů v 14,31 h do Čáslavi, z Čáslavi rychlík v 15,08 do H. Brodu, z H. Brodu osobní vlak v 16,05 h (odjezd dalšího spoje přesně o 2 hodiny déle) Při nepřízni počasí může být trasa pozměněna. Připravili: Mirek a Marta

04.03.2019: Upozornění pro zájemce na Poslední puchýř v Olomouci
ve dnech 14. -17. 11. 2019 Dostavte se ve čtvrtek 7. 3. 2019 v 9,00 do klubovny KČT, odbor Čeřínek Jihlava (kuželna Cháb). Je potřeba domluvit ubytování. Nebo volejte co nejdříve tel: 604 456 475

Radňov – Okrouhlice
23.6.2018 se 17 turistů vydalo po nedávno nově vyznačené cestě z nádraží Radňov do Okrouhlice. Počasí jemně připomínalo podzim, ale sluníčko se umoudřilo a občas ukázalo přes tmavé mraky.

První zastávka u křížku nad obcí Radňov připomínala neslavná 50. léta v historii naší republiky, kdy z této obce byl vyhnán vážený statkář Bedřich Hojer.

po ZTZ

zastávka u křížku

Zajímavé bylo další zastavení v obci Květinov u bývalého zámečku a v přilehlém anglickém parku. Jedním z majitelů byl rod Richlých, který známe z bývalého zámku v Mirošově.

Květinov

bývalý zámeček v Květinově

Památník obětem války 1914 – 18 uprostřed obce věnoval čtenářsko-ochotnický spolek. Za obcí jsme postáli u křížku s nápisem Procop Richlý posuit 1863

památník obětem 1. svět. války

křížek za obcí

Dál jsme pokračovali k rybníku Abrahám a lesem doputovali k obci Krásná Hora.

rybník Abrahám

svačina u rybníka

od rybníka přes lávku

ochutnávka borůvek

potkali jsme jezdce na koních

samota u lesa

na obzoru je hrad Lipnice

Značka do obce sice nevede, ale my jsme chtěli vidět kostel sv. Jana Křtile,ve kterém byl pokřtěn Vít Tajovský a navštěvoval ho také Jan Zrzavý. Za zhlédnutí stála i zachovalá zvonička se šindelovou střechou a bývalá márnice. Připomněli jsme si, že se obec proslavila Zieglerovou továrnou zaměřenou na výrobu dýmek, kuřáckých potřeb a holí.

kostel sv. Jana Křtitele

bývalá márnice

zvonička

kostel sv. Jana Křtitele

cesta ke hřbitovu

Pak už nás čekal náročnější terén v údolí Perlového potoka, který pramení u Humpolce a vlévá se do Sázavy. Z informační tabulky jsme se dozvěděli, že tu v minulosti na něm stávaly mlýny a jeden z nich byl zaměřen na výrobu krup.

sestup k Perlovému potoku

Pod Krásnou Horou

přes Perlový potok

po ZTZ

Perlový potok

Úzká cesta nás zavedla k pomníčku vojáků padlých v napoleonských válkách, protože v nedaleké Okrouhlici byl v sýpce lazaret a zemřelí byli pochováváni v lese Na Padrti.

památník napoleonských válek

Další část cesty už byla společná s Naučnou stezkou krajem malíře a básníka Jana Zrzavého. My jsme v Okrouhlici, části Vadín opět zastavili u jeho rodného domu, připomněli si jeho důležitá životní data, jeho přátele i některé obrazy. Kolem téměř opuštěného zámku jsme došli na nádraží, kde dnešní putování, které vedlo nádhernou přírodou s připomínkami minulosti, končilo.

v Okouhlici

rodný dům Jana Zrzavého

řeka Sázava v Okrouhlici

před příjezdem vlaku

Tentokrát jsme našlapali asi 17 km.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 25. 06. 2018 | 699 přečtení |
Zdroj: text: J. Korbelová. foto: V.a J. Veselí |