Hlavní menu
  Novinky
06.07.2020: Pozor-Pozor -Sobotní vycházka - se překládá na neděli 12. 7. 2020
V neděli 12. 7. 2020 pojedeme do Ždírce, autobusem z Jihlavy autobusové nádr. st. č. 21, v 7,05 hod. Ze Ždírce půjdeme do Věžničky, Polné, N. Dvory, Dobronín. Z Dobronína odjedeme vlakem v 15,25 hod. Na vycházku zve Eva.

21.06.2020: Hvězdicový výstup a výjezd na Kolíbl (Holý vrch)
Sraz hlavní trasy cyklistické vyjížďky: 27.6. v 10:00 u mostku přes Koželužský potok na silnici JI - Pístov (Telečská ulice). Turisté Čeřínku pojedou MHD z Dolního Náměstí v 9,05 do Ráje. Po MTZ půjdou na do Rančířova a dále po žluté na Holý Vrch. Délka trasy asi 4 km. Na vycházku zve Pepa K. Cykloturisté sraz v 9.45 hod. na Telečské u mostku.

21.06.2020: Poslední rozloučeni s Mirkem Svatošem
V pátek 26.6. 2020 v 18, 00 hod. bude v kostele sv. Jakuba zádušní mše svatá za Mirka Svatoše. Všichni, kteří se budou chtít zúčastnit, jsou vítáni.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel, 2019
V neděli 12. května 2019 pořádali turisté z odborů KČT Čeřínek Jihlava a Tesla Jihlava 10. ročník tematické vycházky k uctění památky hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860 –1911). Ve větrném a velmi chladném dni provázeném studenými přeprškami se sešlo 53 turistů tradičně u sochy v Parku Gustava Mahlera, jen čas byl tentokrát posunut na 15. hodinu odpolední.

Účastníky přivítala Bc. Ivana Svobodová a uvedla, že významný skladatel se s rodiči přestěhoval do Jihlavy krátce po svém narození (7. 7. 1860 v Kalištích u Humpolce) a žil zde do svých 15 let, kdy odešel do Vídně a během let dosáhl světového věhlasu. Tehdejší Jihlava jako lidnaté město se skvělou posádkovou hudbou nabízela vnímavému chlapci mnoho podnětů, jejichž hudební ozvěny se objevují v pozdějším skladatelově díle.
Moderátorka pořadu paní Svobodová také zdůraznila, že stejně jako všechny předchozí, i dnešní vycházka nabízí k danému tématu zcela nový program – pořadatelé usilují, aby každé výroční setkání bylo jiné a přineslo účastníkům nové poznatky. Připomněla, že se akce, pořádaná turisty, koná vždy poslední neděli před skonem Gustava Mahlera (zemřel 18. 5. 1911 ve Vídni).
Mnozí účastníci vycházky vyslovili politování, že při této, již veřejnosti známé akci, konané vždy před uctěním památky skladatele a zároveň nedlouho před začátkem mahlerovského hudebního festivalu Hudba tisíců, už po několikáté nejsou v provozu jezírka, která podle návrhu sochaře profesora Jana Koblasy tvoří nedílnou součást vzhledu parku, a tedy netryská ani voda z deseti fontánek symbolizujících deset symfonií Gustava Mahlera…

v parku G.M. se scházejí účastníciorganizátorky vycházky G. M.

socha G. Mahlera


moderátorka setkání I. Svobodová


položení kytice k pomníku G. M.Po položení květin k soše skladatelově se účastníci společně odebrali do Domu Gustava Mahlera ve Znojemské ulici, aby od 15:30 vyslechli přednášku Mgr. Zdeňka Geista zaměřenou na osudy širší rodiny Gustava Mahlera a dění ve Vídni a Německu v Mahlerově době.
Pan Geist doprovodil své strhující, velmi barvité vyprávění o životních osudech sester Gustava Mahlera a jeho manželky Almy fotografiemi a připomenutím kulturní, společenské a politické situace první poloviny 20. století – v jeho přednášce před posluchači defilovaly pohnuté osudy židovské části rodiny během 2. světové války i postoje příslušníků rozvětveného rodu, z nichž někteří se po zabrání Rakouska Němci přidali na stranu tehdy vládnoucí.

v Domě G. Mahlera

pracovnice Domu G. Mahlera vítá účastníky

přednáška Mgr. Zdeňka Geista


Po skončení zajímavé přednášky umožnilo Město Jihlava jako vlastník Domu Gustava Mahlera návštěvníkům bezplatnou prohlídku všech prostor domu.

Míša Svatošová
| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 05. 2019 | 614 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová, foto: V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server