Hlavní menu
  Novinky
05.10.2019: PODZIMNÍ PUTOVÁNÍ - SOBOTA 12. října 2019
Jízdenka zpáteční do Malešova, Osobní vlak do Havl. Brodu: Jihlava město – 7,15 h, Jihlava 7,27 h Rychlík z Havl. Brodu do Kutné Hory hl. n. v 8,00 h, osobní vlak z Kutné Hory do Malešova v 9,02 h (příjezd do Malešova v 9,21 h), Trasa: 12 km naučnou stezkou Občerstvení v restauraci Malešov (pivo v místním pivovaru) Zpáteční vlak z Malešova v 14,24 h do Kutné Hory hl. n., rychlík z Kutné Hory hl. n. do Havl. Brodu v 14,58 h, z H. Brodu do Jihlavy (výluka) v 16,05 h. (další spoj – přesně o dvě hodiny později včetně přestupu) připravili Mirek + Marta

30.09.2019: Vycházka do Příseky na autíčka
V sobotu 5. 10. 2019 pojedeme autobusem v 10,00 hod. ze stanoviště č. 24 do Příseky. Podíváme se do muzea autíček. Vstupné senioři a děti 50 Kč ostatní 120Kč. Po prohlídce jsou dvě možnosti návratu do Jihlavy. Jedna cesta vede do Luk n. Jihlavou na vlak ve 14,09 nebo 16,16 hod. Druhá pěšky přes Puklice a Kosov do Jihlavy. Obě trasy asi 10 km Na vycházku zve Eva

23.09.2019: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Kdo má zájem o nová klubová trička, tak může přijít v pondělí 30. 9. 2019 do klubovny dopoledne od 10 – 11 hod. nebo odpoledne od 15 – 17 hod. Zároveň se bude přihlašovat na autobusový výlet do Žďárských vrchů 19. 10. 2019 Cena výletu je 120 Kč. Výlet se uskuteční při dostatečném počtu přihlášených.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Po jihlavských stopách Gustava Mahlera, jeho rodiny a přátel, 2019
V neděli 12. května 2019 pořádali turisté z odborů KČT Čeřínek Jihlava a Tesla Jihlava 10. ročník tematické vycházky k uctění památky hudebního skladatele Gustava Mahlera (1860 –1911). Ve větrném a velmi chladném dni provázeném studenými přeprškami se sešlo 53 turistů tradičně u sochy v Parku Gustava Mahlera, jen čas byl tentokrát posunut na 15. hodinu odpolední.

Účastníky přivítala Bc. Ivana Svobodová a uvedla, že významný skladatel se s rodiči přestěhoval do Jihlavy krátce po svém narození (7. 7. 1860 v Kalištích u Humpolce) a žil zde do svých 15 let, kdy odešel do Vídně a během let dosáhl světového věhlasu. Tehdejší Jihlava jako lidnaté město se skvělou posádkovou hudbou nabízela vnímavému chlapci mnoho podnětů, jejichž hudební ozvěny se objevují v pozdějším skladatelově díle.
Moderátorka pořadu paní Svobodová také zdůraznila, že stejně jako všechny předchozí, i dnešní vycházka nabízí k danému tématu zcela nový program – pořadatelé usilují, aby každé výroční setkání bylo jiné a přineslo účastníkům nové poznatky. Připomněla, že se akce, pořádaná turisty, koná vždy poslední neděli před skonem Gustava Mahlera (zemřel 18. 5. 1911 ve Vídni).
Mnozí účastníci vycházky vyslovili politování, že při této, již veřejnosti známé akci, konané vždy před uctěním památky skladatele a zároveň nedlouho před začátkem mahlerovského hudebního festivalu Hudba tisíců, už po několikáté nejsou v provozu jezírka, která podle návrhu sochaře profesora Jana Koblasy tvoří nedílnou součást vzhledu parku, a tedy netryská ani voda z deseti fontánek symbolizujících deset symfonií Gustava Mahlera…

v parku G.M. se scházejí účastníciorganizátorky vycházky G. M.

socha G. Mahlera


moderátorka setkání I. Svobodová


položení kytice k pomníku G. M.Po položení květin k soše skladatelově se účastníci společně odebrali do Domu Gustava Mahlera ve Znojemské ulici, aby od 15:30 vyslechli přednášku Mgr. Zdeňka Geista zaměřenou na osudy širší rodiny Gustava Mahlera a dění ve Vídni a Německu v Mahlerově době.
Pan Geist doprovodil své strhující, velmi barvité vyprávění o životních osudech sester Gustava Mahlera a jeho manželky Almy fotografiemi a připomenutím kulturní, společenské a politické situace první poloviny 20. století – v jeho přednášce před posluchači defilovaly pohnuté osudy židovské části rodiny během 2. světové války i postoje příslušníků rozvětveného rodu, z nichž někteří se po zabrání Rakouska Němci přidali na stranu tehdy vládnoucí.

v Domě G. Mahlera

pracovnice Domu G. Mahlera vítá účastníky

přednáška Mgr. Zdeňka Geista


Po skončení zajímavé přednášky umožnilo Město Jihlava jako vlastník Domu Gustava Mahlera návštěvníkům bezplatnou prohlídku všech prostor domu.

Míša Svatošová
| Autor: Jirka | Vydáno dne 20. 05. 2019 | 155 přečtení |
Zdroj: text: M. Svatošová, foto: V. Veselá |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server