07.07.2018: Bedřichovská padesátka 14. 7. 2018
Sraz turistů Čeřínku v 9,00 hod. u haly Sokola Bedřichov. Trasy domluvíme na místě. Podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Jihlava, u hlavního nádraží a na Poště na náměstí. Pěší zve Pepa K. a cyklisty Jirka V.

30.06.2018: Vycházka do Slavonic 7. 7. 2018
V sobotu 7. 7. 2018 pojedeme vlakem 7,33 z hl. nádr. Jihl. město 7,42 St. Hory 7,44 hod. do Kostelce. Zde přestoupíme na vlak do Slavonic. Ve Slavonicích budeme 9,52 hod. Půjdeme do rakouského Fratres a přes Maříž zpět do Slavonic. Trasa vycházky asi 15 km. Odjezd ze Slavonic 15,05 hod. V Jihlavě 17,14 hod. Na vycházku zve Pepa

24.06.2018: KAMENSKÉ ALEJE V sobotu 30. června 2018
Připraveny jsou trasy: 5km Kamenná – Lutrián – Kamenná Trasa “toulavý kočárek” vhodná pro rodiny s dětmi. 12km Okolo Kamenné, 20km Kamenná - Dobronín – Nové Dvory – Věžnice – Kamenná 50km Cyklotrasa Značení: Mapku s popisem trasy a účastnickým listem, obdrží účastníci při zápisu na startu. Občerstvení zajištěno. Odjezd vlaku z Jihlavy 9,22 hod. V Kamenné 9,36 hod. Odjezd z Kamenné 14,20 nebo 16,20 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Na Kamenské Aleje vycházka bez vedoucího !!

Okolí Skleného nad Oslavou
V sobotu 10. března se naše 25členná turistická skupina vypravila do Skleného nad Oslavou. Tato obec, jejíž název se odvozuje od dávno zaniklých skelných hutí, byla místem startu i cíle naší výpravy.

Na prvním kilometru nás doprovázela žlutá značka, kterou jsme opustili na lesním rozcestí. Toto rozcestí se ale záhy ukázalo jako falešné a k tomu správnému jsme se museli po chvíli zpětně vrátit. Tím byla hned v úvodu nalomena Marty neochvějná orientace. Na další odbočce jsme se napojili na naučnou stezku vedoucí nejunikátnější lokalitou, kde se na 245 ha nachází 180 mravenišť s 60 milióny mravenců. Zastavili jsme se u naučného panelu a diskutovali jsme nad údaji o životě mravenců.

ve Skleném na nádraží

lesní cestou ke království mravenišť

něco o mravencích

mraveniště

některá mraveniště jsou ještě pod sněhem

u mraveniště

diskuze o životě mravenců

Z lesa nás vyvedla „polňačka“ lemovaná po obou stranách hnědobílými koberci polí a sluníčkem v nadhlavníku. Zavedla nás do Bobrůvky, vesničky zmiňované již v r. 1262. V blízkosti původně gotického kostela sv. Bartoloměje, kulturní památky, jsme posvačili a vydali jsme se k mineralogické lokalitě „Ouperek“. Už odtud byl pěkný pohled na střechy obce, kterou jsme právě opustili. Stoupáme vzhůru k vodárně a kolem nás se valí bystré jarní potoky vytvořené tajícím sněhem na polích. Jsme na nejvyšším bodě cesty a před námi se otevřel krásný výhled na kopce Žďárských vrchů. Sluníčko příjemně hřeje a pod nohama se střídavě objevuje sníh i tráva.

do Bobrůvky

v Bobrůvce

kostel sv. Bartoloměje v Bobrůvce

svačina na zastávce

odcházíme z Bobrůvky

jarní tání

nad Bobrůvkou

kde jsou Žďárské vrchy?

na obzoru Žďárské vrchy

Vstupujeme do lesní chatové osady, míjíme rybníčky a krásnou jarní louku na okraji lesa a po chvíli stojíme u božích muk z roku 1780. Asi kilometr silnice nás dělí od Radešína. Krátce po poledni se ocitáme v Radešínském balónovém hotelu a pivovaru, jehož historie spadá do 16. století, ale nyní je to téměř nový podnik. Potěšilo nás krásné prostředí, radešínské pivečko, oběd, milá a rychlá obsluha. Příjemně naladěni jdeme k nedalekému „balónovému“ zámku, původně renesanční tvrzi z konce 16. století, přestavěného klasicistně. Zámek je nyní v soukromých rukách, pěkně opravený, slouží jako centrum balónového létání.
Ještě jsme se pobavili při akci místních nadšenců, kteří převáželi starého hasičského veterána a potom nás čekalo pět kilometrů do Skleného.

do Radešína

Boží muka

v Radešíně

v restauraci

z místního pivovaru

u restaurace

starý hasičský veterán

Balónový hotel

Balónový zámek

starý balónový koš

kuk

Závěrečný úsek červeně značené trasy podle očekávání nezklamal. Cesta rozježděná lesní technikou oplývala blátem a kalužemi po roztajeném sněhu a my jsme chtě nechtě museli našlapovat velmi opatrně především z důvodu bezpečnosti, neboť o čistotě po několika krocích nemohla být řeč. Byl to poněkud dramatický závěr dnešní výpravy, ale nakonec jsme se všichni šťastně sešli na vlakovém nádraží.

tady se neztratíme

jarní blátívá cesta

na nádraží ve Skleném n Oslavou

Čas strávený ve vlaku uběhl velmi rychle a snad se podařilo rozptýlit Martinu obavu o ztrátu přízně, neboť po bližším ohledání jsme měli bláto až za ušima.
Polehčující okolností je fakt, že bláto je opravdovým poslem jara. K patnácti plánovaným kilometrům přibyla ještě cesta k zámku a zpět, a také ranní „šmejdění“ po lesních rozcestích přispělo k celkovému počtu 18 kilometrů.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 12. 03. 2018 | 397 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí, P. Varhaníková |