07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Okolí Kardašovy Řečice
O tom, že okolí Kardašovy Řečice má charakter typické jihočeské krajiny, jsme se přesvědčili na výpravě v sobotu 9. června 2018. Startem i cílem bylo právě městečko Kardašova Řečice.

Z vlakové stanice nás odvedli Mirek s Martou a také modrá značka ke kostelu sv. Jana Křtitele. Odbočili jsme k rybníčku s náhonem a mlýnským kolem k rodnému domu básníka a buditele Boleslava Jablonského. Židovskou čtvrtí a okolo hřbitova jsme došli k místu, kde v minulosti stával hrad, nyní vyvýšenina s částečně zachovaným příkopem.

buchty od Marty

Marta ukazuje trasu dnešní výpravy

kostel sv. Jana Křtitele

mlýnské kolo

rodný dům básníka Boleslava Jablonského

v Židovské čtvrti

Po tzv. Zrádné cestě uvedené jedním z několika lesních rybníků, vedoucí mezi lány obilí s výhledem na březové remízky a kopečky v dálavách, jsme vstoupili do lesních tišin. Minuli jsme další lesní rybník a asi po kilometru jsme vystoupili z lesa do širé krajiny luk a řepkových polí se sytě modrými chrpami a heřmánky či rmeny. Příznivý dojem vzbudil pohled na vesničku Mnich se siluetami jihočeských stavení, která nás zdravila z protějšího břehu rybníka. Nedaleký rybník Vulsík nás přivítal prostřednictvím dvou labutí a popelavě šedé volavky kroužící nad hladinou. Výhledy do kraje přes alej starých dubů byly půvabné.

na Zrádné cestě

vesnička Mnich

rybník Vulsík

Následovala lesní cesta do místa zvaného Masarykův háj s dvěma turistickými odpočívadly, studánkou, křížkem, „prosbou lesa“ a s původním kamenným pomníkem – do kamene vytesanou podobiznou T. G. Masaryka k poctě jeho 76. narozenin (z r. 1926, pamětní deska byla obnovena v r. 2010). Na tomto milém místě jsme si připomněli letošní 100. narozeniny naší Paní Republiky, udělali jsme společnou fotografii a posvačili jsme ve větším altánu. Přečetli jsme si promluvu lesa a zamířili jsme k lesnímu rybníčku zvanému Zemanů.

studánka v Masarykově háji

u kamenného pomníku TGM

kamenný pomník TGM

svačina v altánu

křížek v Masarykově háji

prosba lesa

Romantické místo plné zelenohnědých žabiček a užovkou vlnící se na hladině stálo za krátké zastavení. Škoda, že kvůli zakalené hladině nebyly vidět slibované hřbety ryb a že májové žabí zpěvy už utichly.

Zemanů rybník

Za rybníkem je ještě krátká zastávka u dávné kovové destičky s nápisem částečně vrostlým do letitého mechového stromu. Odtud směřujeme k rozlehlé pastvině a jdeme okrajem lesa ke dvojici lesních rybníků Travný a Dubný. Dubný je vypuštěn. Travný rybník nám předvedl přehlídku žab všech velikostí, které se vyhřívaly na sluníčku a postupně skákaly do vody.

vrostlá kovová destička s nápisem

Dubný rybník

žáby v Travném rybníku

Travný rybník

na hrázi Travného rybníka

Tady se také objevila modrá značka, která nás doprovodila do Kardašovy Řečice. Ještě jsme si užili voňavé pěšinky vyšlapané v okraji pšeničného pole, vedoucí vodomilnou vegetací až k židovskému hřbitovu. Ten byl docela nedobytný. Zamčené dveře a kopřivami a travou zarostlá zeď byla celkem k nepřekonání. Poté, kdy dorazila „opožděná“ Marta, jsme se vydali na poslední etapu dnešní trasy.

po MTZ

Vešli jsme do přívětivého městečka s tichým náměstím, kterému vévodí socha rodáka Jablonského a pěkně upravená zeleň. Minuli jsme několik lákavých občerstvoven a zakotvili jsme v hostinci U Nekutů, který nás poctil svojí přízní, pokud jde o obsluhu i občerstvení.

náměstí v Kardašově Řečici

budova radnice v Kardašově Řečici

socha rodáka Jablonského

v hostinci "U Nekutů"

Čtvrthodinka zbývala k vlakové zastávce, kde jsme se posadili na lavičky a v rozpravách všeho druhu jsme vyčkali do příjezdu deset minut opožděného rychlíku.

opožděný vlak

Sedmnáct účastníků výpravy si připsalo do deníčku dnešních dvanáct kilometrů a jistě i dobrý pocit ze společných zážitků a z kolektivní soudržnosti.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 10. 06. 2018 | 678 přečtení |
Zdroj: text. M. Drobná, foto: V a J Veselí |