Hlavní menu
  Novinky
07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Chata Čeřínek
  Reklama
Kutná Hora a rozhledna Kaňk
V říjnu 2017 vedl Petr vycházku do Kutné Hory. Někteří členové se této vycházky nemohli zúčastnit, a tak Petr naplánoval vycházku do Kutné Hory a na rozhlednu Kaňk podruhé.

V sobotu 4. 5. 2019 ráno se sešlo 9 turistů na jihlavském nádraží, ponořeném do mlhy. S nadějí, že se mlha brzy rozplyne nasedli do vlaku směr Kutná Hora. V Kutné Hoře po mlze nebylo ani památky. Hned u nádraží si Petr připravil pro zvědavé účastníky malé překvapení v podobě návštěvy Kutnohorské zahradní železnice. Majitel železnice ochotně ukázal železničářské zařízení a vysvětlil k čemu na železnici sloužilo. Poté nás vyzval k svezení vláčkem. Zájemci nastoupili do vagónku a řízení vláčku se ujal Jirka. Po projetí okruhu si cestující koupili jízdenku a sami si ji procvakli kleštičkami průvodčího, poděkovali a pokračovali městem na rozhlednu Kaňk.

v Kutné Hořepřed zahradní železnicí

zavírá se závoramašinfíra Jirka

cvakneme si jízdenku

železniční technika

Kutná Hora


Ve městě všechny pobavily figuríny ze stavebnice u muzea Lega. Dál se už pokračovalo z města ven po žluté TZ. Nad městem se otevřely nádherné výhledy. Modrá obloha s jemnými závoji bílých obláčků svítila nad zelenou a žlutě protkanou krajinou.výhled na Kutnou Horu
útesy křídového moře


křídové moře a rozhledna
po ŽTZ


Turistická značka vede k památníku hornické vzpoury v roce 1494 – 1496. U památníku jsme se zastavili a také společně vyfotili.


památník havířských bouří


památník havířských bouříOd památníku k rozhledně Kaňk zbýval už jen kousek. Svěží zelení jsme došli k rozhledně. Na vrchol rozhledny se dá vyjít po schodech a také vyjet výtahem. Není to na každé rozhledně obvyklé, tak jsme tuto zvláštnost využili a na vrchol se vyvezli výtahem. Vyhlídková terasa je zasklená a v příjemné kavárně si návštěvníci při malém občerstvení mohou užít v klidu daleké výhledy na všechny světové strany.

rozhledna Kaňk

výhledy z rozhlednyv kavárně rozhledny
Z rozhledny jsme sešli už pěšky a dole v restauraci Havířská bouda jsme poobědvali. Nikomu se odtud ani nechtělo.


Havířská bouda
Pomalu jsme se vydali na cestu do města. Po cestě jsme si znovu prohlíželi místo Na Vrších, kde v době před 100 miliony lety byl vrch Kaňk ostrovem v křídovém moři. Znovu se nám otevíraly krásné jarní výhledy. Na kraji města na nás kývaly voňavé květy šeříku.

zpátky do Kutné Hory

křídové mořerozkvetlý šeřík


Potom jsme prošli opět kolem muzea Lega a navštívili katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. J. Křtitele, kde se právě chystala svatba. Z tohoto důvodu byla katedrála pro návštěvníky uzavřená. Naše turistky byly zvědavé na nevěstu, tak trpělivě čekaly, než se nevěsta k čekajícímu davu svatebčanů připojila.

u muzea Lega


katedrála Nanebevzetí P. Marie a sv. J. Křtitele

pohled do katedrály


čekání na nevěstu
Do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě dost času a tak jsme se rozhodli navštívit muzeum tabáku. Ač jsme všichni nekuřáci, byla expozice muzea zajímavá. Mnozí zavzpomínali na své tatínky a dědečky, kteří kouřili cigarety, které se dnes už nevyrábí.


expozice muzea

kolik tam těch cigaret je?


Po prohlídce muzea byl čas na cestu na nádraží. V tu dobu se začaly objevovat těžké černé mraky. Nijak nám to nevadilo. Užili jsme si krásný slunečný den. Teď už nás nějaká přeprška nerozhodí.
Chvíle čekání a potom rychlík a následně osobák nás dovezl do Jihlavy. Celou zpáteční cestu vlakem nás černý mrak stále doprovázel, ale nepršelo. Začalo ve chvíli, kdy jsme vystupovali v Jihlavě z vlaku. Déšť trval krátce, ale zato byl hodně intenzivní.

za chvíli přijede vlak

dešťové mraky nad K. Horou

v Jihlavě začalo pršet


Vycházka se všem líbila a po Kutné Hoře a okolí jsme ušli necelých 10 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2019 | 153 přečtení |
Zdroj: text: V+ J Veselí, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server