Hlavní menu
  Novinky
27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.
  Vyhledávání

Vyhledat text

  Reklama
Kutná Hora a rozhledna Kaňk
V říjnu 2017 vedl Petr vycházku do Kutné Hory. Někteří členové se této vycházky nemohli zúčastnit, a tak Petr naplánoval vycházku do Kutné Hory a na rozhlednu Kaňk podruhé.

V sobotu 4. 5. 2019 ráno se sešlo 9 turistů na jihlavském nádraží, ponořeném do mlhy. S nadějí, že se mlha brzy rozplyne nasedli do vlaku směr Kutná Hora. V Kutné Hoře po mlze nebylo ani památky. Hned u nádraží si Petr připravil pro zvědavé účastníky malé překvapení v podobě návštěvy Kutnohorské zahradní železnice. Majitel železnice ochotně ukázal železničářské zařízení a vysvětlil k čemu na železnici sloužilo. Poté nás vyzval k svezení vláčkem. Zájemci nastoupili do vagónku a řízení vláčku se ujal Jirka. Po projetí okruhu si cestující koupili jízdenku a sami si ji procvakli kleštičkami průvodčího, poděkovali a pokračovali městem na rozhlednu Kaňk.

v Kutné Hořepřed zahradní železnicí

zavírá se závoramašinfíra Jirka

cvakneme si jízdenku

železniční technika

Kutná Hora


Ve městě všechny pobavily figuríny ze stavebnice u muzea Lega. Dál se už pokračovalo z města ven po žluté TZ. Nad městem se otevřely nádherné výhledy. Modrá obloha s jemnými závoji bílých obláčků svítila nad zelenou a žlutě protkanou krajinou.výhled na Kutnou Horu
útesy křídového moře


křídové moře a rozhledna
po ŽTZ


Turistická značka vede k památníku hornické vzpoury v roce 1494 – 1496. U památníku jsme se zastavili a také společně vyfotili.


památník havířských bouří


památník havířských bouříOd památníku k rozhledně Kaňk zbýval už jen kousek. Svěží zelení jsme došli k rozhledně. Na vrchol rozhledny se dá vyjít po schodech a také vyjet výtahem. Není to na každé rozhledně obvyklé, tak jsme tuto zvláštnost využili a na vrchol se vyvezli výtahem. Vyhlídková terasa je zasklená a v příjemné kavárně si návštěvníci při malém občerstvení mohou užít v klidu daleké výhledy na všechny světové strany.

rozhledna Kaňk

výhledy z rozhlednyv kavárně rozhledny
Z rozhledny jsme sešli už pěšky a dole v restauraci Havířská bouda jsme poobědvali. Nikomu se odtud ani nechtělo.


Havířská bouda
Pomalu jsme se vydali na cestu do města. Po cestě jsme si znovu prohlíželi místo Na Vrších, kde v době před 100 miliony lety byl vrch Kaňk ostrovem v křídovém moři. Znovu se nám otevíraly krásné jarní výhledy. Na kraji města na nás kývaly voňavé květy šeříku.

zpátky do Kutné Hory

křídové mořerozkvetlý šeřík


Potom jsme prošli opět kolem muzea Lega a navštívili katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a sv. J. Křtitele, kde se právě chystala svatba. Z tohoto důvodu byla katedrála pro návštěvníky uzavřená. Naše turistky byly zvědavé na nevěstu, tak trpělivě čekaly, než se nevěsta k čekajícímu davu svatebčanů připojila.

u muzea Lega


katedrála Nanebevzetí P. Marie a sv. J. Křtitele

pohled do katedrály


čekání na nevěstu
Do odjezdu vlaku nám zbývalo ještě dost času a tak jsme se rozhodli navštívit muzeum tabáku. Ač jsme všichni nekuřáci, byla expozice muzea zajímavá. Mnozí zavzpomínali na své tatínky a dědečky, kteří kouřili cigarety, které se dnes už nevyrábí.


expozice muzea

kolik tam těch cigaret je?


Po prohlídce muzea byl čas na cestu na nádraží. V tu dobu se začaly objevovat těžké černé mraky. Nijak nám to nevadilo. Užili jsme si krásný slunečný den. Teď už nás nějaká přeprška nerozhodí.
Chvíle čekání a potom rychlík a následně osobák nás dovezl do Jihlavy. Celou zpáteční cestu vlakem nás černý mrak stále doprovázel, ale nepršelo. Začalo ve chvíli, kdy jsme vystupovali v Jihlavě z vlaku. Déšť trval krátce, ale zato byl hodně intenzivní.

za chvíli přijede vlak

dešťové mraky nad K. Horou

v Jihlavě začalo pršet


Vycházka se všem líbila a po Kutné Hoře a okolí jsme ušli necelých 10 km.


| Autor: Jirka | Vydáno dne 05. 05. 2019 | 390 přečtení |
Zdroj: text: V+ J Veselí, foto: V+J Veselí, P. Varhaníková |
| Informační e-mail | Vytisknout článek |

 

Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.

Web site powered by phpRS PHP Scripting Language MySQL Apache Web Server