27.03.2020: Upozornění pro členy KČT, odbor Čeřínek
Z důvodu pokračování opatření proti koronaviru se plánované vycházky v kalendáři do odvolání ruší. O obnovení vycházek budete informováni ve skříňkách odboru a na webových stránkách KČT odboru. Výbor KČT, odbor Čeřínek Jihlava

14.03.2020: Upozornění pro členy KČT,odbor Čeřínek Jihlava
Zahájení jarní turistické sezony je prozatím odloženo. O novém termínu budete informováni ve skříňkách KČT. Plánované vycházky v kalendáři na měsíc Březen se do odvolání ruší! J. Veselý předseda KČT,odbor Čeřínek Jihlava

07.03.2020: Sobotní vycházka na bledule 14. 3. 2020
Pojedeme autobusem z aut. n. v 10,37 hod. stanoviště č. 6A do Staré Říše. Půjdeme na Jechovec, kde navštívíme chráněnou oblast s bledulemi. Délka vycházky asi 4 km z toho 1 km překážkové dráhy díky kůrovci. Délku trasy možno prodloužit, ale to podle počasí. Svačinu sebou!! Odjezd ze Staré Říše autobusem v 16,35 hod. Na vycházku zve všechny zájemce Eva.

Kolem Jihlavy 9. 3. 2019
Na předjarní vycházku se od hlavního nádraží vydalo 24 turistů, Počasí odpovídalo období, chvíli vítr, chvíli jemný déšť, ale chvílemi se ukázalo i sluníčko.

Z modré turistické značky jsme sešli před lávkou na Kalvárii, protože jsme chtěli projít po druhé straně řeky Jihlavy. Po velkém kácení se zcela změnila cesta a my jsme první zastávku udělali u skály, která dříve byla hodně zarostlá. Teď na ní vzniklo 6 lezeckých cest, které mohou využívat horolezci a další příznivci tohoto krásného a náročného sportu.

sraz u nádraží ČD

pohled na Jihlavu

netradiční cestou do Helenína

u horolezecké skály

horolezecká skála

řeka Jihlava

U SPUŠ v Heleníně jsme krátkým povídáním vzpomenuli historii budov a podíl továrníka Karla Löwa na rozvoji celého údolí. Vrátili jsme se na druhou stranu a vystoupali na vyhlídku, kam často chodíval Karel Löw, a kde jsme měli údolí jak na dlani.

v Heleníně u SPUŠ

na vyhlídku K. Löwa

na vyhlídce

areál SPUŠ

Po sestupu jsme se vrátili k turistickému rozcestníku modré a červené u železniční tratě a lesní roklí po modré vyšli k zámečku, který nechal postavit továrník Karel Löw, a využívali ho státní lesy. Obdivovali jsme rozlehlost jeho panství, kde býval nádherný park a nechyběl ani ovocný sad.

po MTZ do Henčova

u zámečku v Henčově

zámeček K. Löwa

Prošli jsme vesnicí Henčov a za vesnicí jsme minuli nalevo letiště, které začalo fungovat v roce 1947 a napravo skládku odpadků. Přes pole a dál pohodlnou lesní cestou jsme došli k rozcestníku Špitálský les. Modrá značka pokračuje na Rytířsko a do Polné.

z historie Henčova

kolem letiště

svačina ve Špitálském lese

rybník U Stěny

My jsme tentokrát zvolili zelenou značku. Ta nás dovedla přes les do osady Švábka a po přejití silnice na Polnou už jsme směřovali do další vesnice v okolí Jihlavy. Heroltice, stejně jako Henčov, patří k Jihlavě. Na návsi je velmi zajímavá Hospoda U Klempíře, krásně propracovaná „středověká“ krčma, kam jsme měli možnost nakouknout.

po ZTZ

na zelené TZ je spousta bláta

u Heroltic

v Herolticích

Po úzké asfaltce podél Zlatého potoka a pak přes hodně vykácený Karlův les jsme došli k firmě Bosch.

po silničce k firmě Bosch

Karlův les

Tam krokoměr ukázal 15 km a větší část výpravy už využila MHD k návratu domů. Někteří ještě pokračovali dále přes most nad přivaděčem a železnicí do„Starého“Pávova. Odtud jsme zvolili cestu přes les přímo k Dubovému rybníku, kde jsme se napojili na modrou značku, která nás přes Lesnov dovedla zpět k hlavnímu nádraží.
Přesvědčili jsme se, že okolí našeho krajského města stojí za to čas od času projít znovu, vždy najdeme něco nového.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 11. 03. 2019 | 462 přečtení |
Zdroj: text J.Korbelová, foto V+J Veselí, Svatoš, Varhaníková |