07.07.2019: Bedřichovská padesátka -13. 7. 2019
Start: hala TJ Sokol Bedřichov od 6,00 - 13,00 Cíl: hala TJ Sokol Bedřichov do 18,00 hod. Startovné. 15 Kč, mládež do 15 let a členové KČT 10 Kč. Podrobnosti o trasách ve skříňkách KČT, odbor Čeřínek Jihlava. Na Vaši účast se těší pořadatelé.

23.06.2019: KAMENSKÉ ALEJE v sobotu 29. června 2019
Trasy budou vyznačeny v mapkách, které dostanou účastníci při zápisu na startu. Na trasách 10 a 20 km, bude možnost občerstvení. Odjezd vlaku z Jihlavy města: 9,10 hod, Hl. n. 9,22 hod, příjezd Kamenná: 9,35 hod Odjezd z Kamenná: 14,20 hod., 16,20 hod. Vycházka je idividuální

15.06.2019: Po Vysočině s Gustavem Mahlerem - v neděli dne 23. června 2019
Program : 07:30 Odjezd autobusu z Jihlavy, tř. Legionářů (u parkoviště za Billou) 08:30 Slavnostní zahájení akce 08:45 Odchod účastníků akce na trasy 1. varianta : Želiv (klášter) – zelená turistická značka – Vřesník – Lískovice – Lhotice – Speřice – Holušice – Kaliště u Humpolce (penzion = rodný dům Gustava Mahlera – možnost jednoduchého občerstvení) – Proseč – červená turistická značka – Světlický Dvůr – Humpolec (nádraží ČD) cca 25 km 2. varianta : Želiv (klášter) – červená turistická značka – u hydroelektrárny odbočka na zelenou turistickou značku – stále podél Želivky až k Rokosovu Mlýnu – po zelené turistické značce vystoupáme lesem až na silnici – odbočka vlevo do Hněvkovic – nadejdeme dálnici D1 a přijdeme na nádraží ČD v Humpolci. cca 13 km Poznámka : Pro účastníky je zajištěn přesun osob z Jihlavy do Želiva ZDARMA – sraz v ul. Legionářů v 7:15 hod. na parkovišti za Billou, odjezd autobusu v 7:30 hod. Další podrobnosti ve skříňkách KČT,odbor Čeřínek Kontakt: ivana.svobodova2@seznam.cz, tel. 605 105 297

Kolem Jihlavy 9. 3. 2019
Na předjarní vycházku se od hlavního nádraží vydalo 24 turistů, Počasí odpovídalo období, chvíli vítr, chvíli jemný déšť, ale chvílemi se ukázalo i sluníčko.

Z modré turistické značky jsme sešli před lávkou na Kalvárii, protože jsme chtěli projít po druhé straně řeky Jihlavy. Po velkém kácení se zcela změnila cesta a my jsme první zastávku udělali u skály, která dříve byla hodně zarostlá. Teď na ní vzniklo 6 lezeckých cest, které mohou využívat horolezci a další příznivci tohoto krásného a náročného sportu.

sraz u nádraží ČD

pohled na Jihlavu

netradiční cestou do Helenína

u horolezecké skály

horolezecká skála

řeka Jihlava

U SPUŠ v Heleníně jsme krátkým povídáním vzpomenuli historii budov a podíl továrníka Karla Löwa na rozvoji celého údolí. Vrátili jsme se na druhou stranu a vystoupali na vyhlídku, kam často chodíval Karel Löw, a kde jsme měli údolí jak na dlani.

v Heleníně u SPUŠ

na vyhlídku K. Löwa

na vyhlídce

areál SPUŠ

Po sestupu jsme se vrátili k turistickému rozcestníku modré a červené u železniční tratě a lesní roklí po modré vyšli k zámečku, který nechal postavit továrník Karel Löw, a využívali ho státní lesy. Obdivovali jsme rozlehlost jeho panství, kde býval nádherný park a nechyběl ani ovocný sad.

po MTZ do Henčova

u zámečku v Henčově

zámeček K. Löwa

Prošli jsme vesnicí Henčov a za vesnicí jsme minuli nalevo letiště, které začalo fungovat v roce 1947 a napravo skládku odpadků. Přes pole a dál pohodlnou lesní cestou jsme došli k rozcestníku Špitálský les. Modrá značka pokračuje na Rytířsko a do Polné.

z historie Henčova

kolem letiště

svačina ve Špitálském lese

rybník U Stěny

My jsme tentokrát zvolili zelenou značku. Ta nás dovedla přes les do osady Švábka a po přejití silnice na Polnou už jsme směřovali do další vesnice v okolí Jihlavy. Heroltice, stejně jako Henčov, patří k Jihlavě. Na návsi je velmi zajímavá Hospoda U Klempíře, krásně propracovaná „středověká“ krčma, kam jsme měli možnost nakouknout.

po ZTZ

na zelené TZ je spousta bláta

u Heroltic

v Herolticích

Po úzké asfaltce podél Zlatého potoka a pak přes hodně vykácený Karlův les jsme došli k firmě Bosch.

po silničce k firmě Bosch

Karlův les

Tam krokoměr ukázal 15 km a větší část výpravy už využila MHD k návratu domů. Někteří ještě pokračovali dále přes most nad přivaděčem a železnicí do„Starého“Pávova. Odtud jsme zvolili cestu přes les přímo k Dubovému rybníku, kde jsme se napojili na modrou značku, která nás přes Lesnov dovedla zpět k hlavnímu nádraží.
Přesvědčili jsme se, že okolí našeho krajského města stojí za to čas od času projít znovu, vždy najdeme něco nového.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 11. 03. 2019 | 222 přečtení |
Zdroj: text J.Korbelová, foto V+J Veselí, Svatoš, Varhaníková |