19.08.2019: V sobotu 24. 8. 2019 Vás zve Eva do Luk n. Jihlavou
Na výstavu fotografií a starých žehliček, Odjezd z Jihlavy hl.n. 15,30 hod. do Luk n. Jihlavou. Zájemci o výstavu se sejdou v 16.00 hod. U Kolničky, výstava je s průvodcem. Odjezd vlakem z Luk n. Jihlavou 18,09 hod.

09.08.2019: Pozvánka výlet na nejsevernější místo Rakouska v sobotu 17. 8. 2019
 Odjezd: Jih 7,25 hod. hl.n., J. Hradec 8,40 hod. J. Hradec 9,25 hod. N. Bystřice 10,47 hod. z Bystřice na Peršlák je to 7 km tam a 7 km zpět. Odjezd vlaku z N. Bystřice je 15,15 hod. do J. Hradce z J. Hradce 17,16 hod. v Jihlavě je 18,33 hod. Na výlet zve Pepa

27.07.2019: LÉTO V ŽELEZNÝCH HORÁCH - v sobotu 3. srpna 2019
S t a r t: Hostinec "U Štefana" Sobíňov od 6.00 – 9.00 hodin (Od zastávky ČD 0,5km po modré turistické značce C í l: Hostinec „U Štefana“ Sobíňov do 18,00 hodin. Startovné: 20,- Kč, děti do 15 let zdarma Občerstvení: Z vlastních zásob a v restauračních zařízeních po cestě. V cíli v hostinci „U Štefana" a na letním parketě. Další informace: Na startu obdrží účastníci mapku s vyznačenými trasami. Odjezd z Jihlavy hl.n. 7, 27 hod. příjezd Sobíňov 8, 34 hod. Odjezd ze Sobíňova 13,19 nebo 15,24 hod. Příjezd Jihlava 14,34 nebo 16,35 hod. Pěší vede Pepa K. a cyklo Jirka V.

Kácov NS
Plánovanou vycházku v našem turistickém kalendáři občas musíme změnit ze zdravotních nebo rodinných důvodů vedoucího dané vycházky. V sobotu 6. dubna 2019 vzal za Petra vycházku Roman, a místo z Kácova do Šternberka, kam je špatný spoj, nás provedl „Naučnou stezkou Okolím Kácova“.

Příslib hezkého počasí vylákal 15 kamarádů – turistů, kteří se sešli na nádraží v Jihlavě a společně jeli vlakem s dvěma přestupy a výlukovým autobusem ČD do Kácova.
Městys Kácov se nachází asi 7 km od Zruče n. Sázavou. Kácovem protéká řeka Sázava a dva její přítoky - Čestínský a Losinský potok. Okolí je hodně kopcovité. To jsme poznali už při jízdě autobusem do Kácova. Zakroucenými serpentýnami z kopce a pak zase do kopce po úzké silnici jsme dorazili do Zastávky Kácov.

Kácov Zastávka

Odtud se naše výprava vydala pěšky po Naučné stezce Okolím Kácova s deseti zastaveními. Okružní cesta začíná právě u zastávky Kácov a jednotlivá zastavení informují o místních zajímavostech zdejší přírody a lesnictví. Procházeli jsme převážně lesem, místy poškozeným kůrovcem.
Po cestě na nás kývaly svými žlutými kvítky rozkvetlé podběly, které neunikly pozornosti našim bylinkářkám. V lese už bylo cítit jaro v každém koutku. Rozkvetlé byly fialky, jaterníky a také bílý devětsil. Všechno tady kvete o něco dříve, než u nás na Jihlavsku. Těšili jsme se také z rozkvetlých keřů v okolí.

po NS Okolím Kácova

V pohodě jsme došli k odpočívadlu u studánky nedaleko Koutského mlýna. Občerstveni jsme pokračovali ke mlýnu.

u odpočívadla u studánky

u studánky

studánka

vodopád u Koutského mlýna

U Koutského mlýna stojí Mariánská kaplička, u které jsme pořídili společné foto. Dál se pokračovalo vzhůru do kopce a na vrchu Polipsy se rozprostřel krásný výhled do kraje.

cesta na Polipsy

Rozhled Polipsy

Odtud se už cesta svažovala dolů ke Kácovu a vyústila na nádraží Kácov. K zastávce Kácov zbývaly 2 km, ale náš záměr byl, podívat se do městečka. Překonání rozebrané železniční trati byl trochu sportovní výkon, ale při tom byl zároveň objeven dřevěný chodníček se schody na Čertovu vyhlídku. Někteří se na vyhlídku vydali.

do Kácova

před Kácovem

schody k Čertově vyhlídce

Po nesnadném strmém výstupu ostatním dole na mostě z vyhlídky zamávali.

na Čertově vyhlídce

pohledy z Čertovy vyhlídky

Poslední 10. zastavení NS Okolím Kácova je Václavíček

Po Baileyho mostě, který byl v roce 1975 sestavený z původní výzbroje americké armády, jsme se dostali na druhý břeh řeky Sázavy a došli do městečka Kácov. Viděli jsme barokní sochu Čtrnácti svatých pomocníků z červeného pískovce se sochou Madony na vrcholu. Socha stojí na místním náměstí. Minuli jsme kácovský zámek a došli ke kácovskému pivovaru. V pivovarské hospodě jsme poobědvali.

Baileyho most

v Kácově

barokní socha na náměstí

zámek v Kácově

na obědě

normálně tohle nemají ženy šanci vidět

odcházíme na Zastávku

To byla příjemná tečka za dnešním pěkným výletem a třinácti ušlapanými kilometry. Byl právě čas se zvednout a dojít na Zastávku Kácov a opět výlukovým autobusem odjet do Zruče n. S.

řeka Sázava pod Kácovem

čekání na autobus

A dál jsme pokračovali vlakem s přestupy do Jihlavy.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 08. 04. 2019 | 181 přečtení |
Zdroj: text:V. Veselá, foto: V+J Veselí a R. Benda |