15.10.2018: Radňov – Kamenice u Humpolce 20.října 2018
Odjezd z hlavního nádraží směr Havlíčkův Brod Jihlava 7.27 - Havlíčkův Brod - Radňov (8.25) Návrat Kamenice u Humpolce (13.18)- Havlíčkův Brod - Jihlava (14.34) Trasa: Radňov (železniční stanice) po žluté turistické značce do Koječína, dále po modré turistické značce přes Herálec (zámek), Kamenice u Humpolce (železniční muzeum) Celkem 13 km Jidlo, pití a dobrou náladu na cestu sebou Na vycházku vás zvou J + J Korbelovi

06.10.2018: Jindřišské údolí 13.10. 2018
Odjezd: Jihlava hl. n.: 7:25 /R 654 Hejtman/ - vzhledem k výluce na trati budeme nuceni využít náhradní autobusovou dopravu – Jihlava – Jindřichův Hradec i zpáteční, předpokládaný příjezd do Jindř. Hradce 8:40, zde přestoupíme na úzkokolejku Os 21252 Jind. Hr. – Blažejov odjezd z J.H. 9:25 /jízdenka se kupuje ve vlaku/, příjezd do Blažejova 9:43. Délka trasy: 11, 4 km, není nijak náročná Odjezd:z J.H. přímo do Jihlavy v 13:16 nebo z J.H. 15:16, Občerstvení: vlastní zásoby, Na vycházku zvou Hela a Petr

01.10.2018: Krajem Šimona kouzelníka - 6. 10. 2018
Odjezd do Humpolce v sobotu 6. 10. 2018 Jihlava město: 7,15 hod. Jihlava hl. n. 7,27 hod. odjezd z H. Brodu 8,07 hod., příjezd do Humpolce 8,49 hod. V Humpolci bude autobus, který nás doveze do Kletečné. Zpáteční odjezd z Humpolce 15,12 hod., nebo 17,08 hod., Odjezd z H. Brodu 16,05 hod. nebo 18,05 hod. Příjezd Jihlava hl. n. 16,35 hod. nebo 18,34 hod. Možnost i autobusem z Humpolce v 16,35 hod. Jihlava aut. n. 17,17 hod. Na vycházku zvou V. a J. Veselí

Jižní Čechy na podzim
Sobotní výprava do Jižních Čech měla podtitul „samá voda“. Na výchozí místo, železniční stanici Majdalena, jsme přijeli vlakem po desáté hodině.

Naše dvacetičlenná skupina vyšla po zeleně značené trase do malé obce Kosky. Po povinném silničním úseku nás na okraji lesa přivítalo jelení troubení z nedaleké ohrady.
Z lesní asfaltky jsme odbočili doleva k přírodní památce Vizír. Odtud už je to skok k soustavě rybníků založených současníkem a pokračovatelem Štěpánka Netolického – Mikulášem Ruthardem z Malšova. Procházíme cestou rozdělující Nové jezero k přírodní rezervaci s členitými výběžky a mnoha ostrůvky – Starému jezeru. Na jednom z naučných panelů je letecký snímek této rybniční soustavy. Je co obdivovat. Těší nás, že právě těmito místy vede naše trasa. Díky cestičkám mezi rybníky se po nich procházíme suchou nohou. Sluníčko svítí naplno, modrá obloha a barevné listnáče se zrcadlí na třpytivé hladině. Jsme plně zaujati tou podívanou, pořád je co obdivovat.

Okolo rybníka Malý Holý jdeme k Výtopě a Starému Hospodáři. Na jejich rozhraní svačíme. Výtopa je částečně vypuštěná a hladinu čeří množství kaprů, kteří předvádějí své skoky do výšky. Pochvalujeme si vymalovaný den a poklidnou jihočeskou atmosféru. Je čas i na malé houbaření. Nejpěknější exempláře březáků a křemenáčů našli Ambrož s Františkem. Míjíme komunitu upovídaných, v zajetí chovaných divokých kachen a po jednom lesním kilometru nás vítají další rybníky – Starý a Nový Kanclíř a na závěr Kukla. Nádherné staré duby lemující rybníky jsou obdivuhodné. Následují již známá místa s jelení ohradou, most přes Lužnici s pohledem na jez Pilař a už jsme v restauraci U Pilaře.Po příjemném posezení na její zahrádce, s pečenou kachničkou, svíčkovou či dršťkovou zbývá kilometr na vlakovou stanici Majdalena. Krátce ještě pozdravíme cíp pískovny Cep s čistou vodičkou a s koupajícími se rybáři.

A to už je tečka za dnešní pohodovou, patnáctikilometrovou výpravou. Ani se nechce věřit, že zítra začíná říjen.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 03. 10. 2017 | 495 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |