18.11.2017: Po stopách arm. gen. L. Svobody - Trnava
V sobotu 25. 11. 2017 pojedeme vlakem v 7,30 hod. do Třebíče kde přestoupíme na autobus do Trnavy. Z Trnavy půjdeme do Hroznatína a dále do Rudíkov. Délka pochodu 12 km. Z Rudíkova pojedeme vlakem 14,38 hod. do Studence přestup na vlak do Jihlavy, příjezd Jihlava 16,27 hod. Na pochod zvou V+J Veselí

11.11.2017: Informace pro přihlášené
Odjezd autobusu na PP do Bučovic Sobota 18. 11. 2017 Odjezd z parkoviště za Billou v 6, 00 hod. Odjezd z Bučovic v 16,00 hod.

04.11.2017: Sobotní vycházka 11. 11. 2017
V sobotu pojedeme osobním vlakem v 7,33 hod. do Dolní Cerekve, kde budeme v 8,03 hod. Z D. Cerekve půjdeme neznačenou cestou do Batelova. Odjezd z Batelova 14,33 hod. nebo 16,36 hod. Příjezd Jihlava 15,14 hod. nebo 17,14 hod. Na vycházku zve M. Nováková

Jižní Čechy na podzim
Sobotní výprava do Jižních Čech měla podtitul „samá voda“. Na výchozí místo, železniční stanici Majdalena, jsme přijeli vlakem po desáté hodině.

Naše dvacetičlenná skupina vyšla po zeleně značené trase do malé obce Kosky. Po povinném silničním úseku nás na okraji lesa přivítalo jelení troubení z nedaleké ohrady.
Z lesní asfaltky jsme odbočili doleva k přírodní památce Vizír. Odtud už je to skok k soustavě rybníků založených současníkem a pokračovatelem Štěpánka Netolického – Mikulášem Ruthardem z Malšova. Procházíme cestou rozdělující Nové jezero k přírodní rezervaci s členitými výběžky a mnoha ostrůvky – Starému jezeru. Na jednom z naučných panelů je letecký snímek této rybniční soustavy. Je co obdivovat. Těší nás, že právě těmito místy vede naše trasa. Díky cestičkám mezi rybníky se po nich procházíme suchou nohou. Sluníčko svítí naplno, modrá obloha a barevné listnáče se zrcadlí na třpytivé hladině. Jsme plně zaujati tou podívanou, pořád je co obdivovat.

Okolo rybníka Malý Holý jdeme k Výtopě a Starému Hospodáři. Na jejich rozhraní svačíme. Výtopa je částečně vypuštěná a hladinu čeří množství kaprů, kteří předvádějí své skoky do výšky. Pochvalujeme si vymalovaný den a poklidnou jihočeskou atmosféru. Je čas i na malé houbaření. Nejpěknější exempláře březáků a křemenáčů našli Ambrož s Františkem. Míjíme komunitu upovídaných, v zajetí chovaných divokých kachen a po jednom lesním kilometru nás vítají další rybníky – Starý a Nový Kanclíř a na závěr Kukla. Nádherné staré duby lemující rybníky jsou obdivuhodné. Následují již známá místa s jelení ohradou, most přes Lužnici s pohledem na jez Pilař a už jsme v restauraci U Pilaře.Po příjemném posezení na její zahrádce, s pečenou kachničkou, svíčkovou či dršťkovou zbývá kilometr na vlakovou stanici Majdalena. Krátce ještě pozdravíme cíp pískovny Cep s čistou vodičkou a s koupajícími se rybáři.

A to už je tečka za dnešní pohodovou, patnáctikilometrovou výpravou. Ani se nechce věřit, že zítra začíná říjen.

| Autor: Jirka | Vydáno dne 03. 10. 2017 | 119 přečtení |
Zdroj: text a foto M. Drobná |